Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Українцям недоллють...

Зростання акцизів може спровокувати падіння обсягів виробництва горілки
26 серпня, 00:00
ЯКЩО ЛЕГАЛЬНЕ ВИРОБНИЦТВО ГОРІЛКИ ЗМЕНШИТЬСЯ, ТО ЦЮ НІШУ ЗАВЖДИ ГОТОВІ ЗАЙНЯТИ ТІНЬОВІ ВИРОБНИКИ / ФОТО АНАТОЛІЯ МЕДЗИКА

У другому півріччі 2009 року темпи виробництва горілки в Україні поменшають, прогнозують у асоціації «Укргорілка». Падіння чекають навіть незважаючи на те, що у січні-червні 2009 року виробництво даного продукту у країні перевищило показник аналогічного періоду 2008 року більш ніж на 57% (23,7 мільйонів декалітрів).

Зростання горілчаного виробництва в першому кварталі в асоціації називають тимчасовим явищем і прогнозують спад у зв’язку зі вступом у силу з 1 липня закону № 1202-VI «Про внесення змін до деяких законів України з питань акцизного збору», яким підвищується акциз на алкоголь.

Закон передбачає збільшення ставки акцизного збору на ігристі та газовані вина в 1,5 рази — з 1,6 до 2,5 гривень за літр. Акциз на сидр, перрі (грушевий напій), медовий напій, суміші з напоїв, що перебродили, зріс на 25% — з 27 до 34 гривень за літр 100%-го спирту. А з 1 листопада 2009 року будуть підвищені на 50% ставки на важкі дистиляти — з 20, 30, 35, 45 євро до 30, 45, 50, 65 євро відповідно за 1000 кг. «Якщо навіть великі виробники, які формують 60% ринку, збережуть свої обсяги виробництва, то збереження інших 40% є дуже проблематичним», — вважає директор асоціації «Укргорілка» Іван Жолнер.

У першому півріччі підприємствам не треба було проводити заміну акцизних марок. Все що від них було потрібно — виробити продукцію, промаркувати її вже закупленими марками з попередніми реквізитами сплаченого податку, передати її до торгівельної мережі до 1 липня, і тим самим уникнути збитків. Нині ж через підвищення ставки акцизу виробникам необхідно залучати додаткові грошові кошти для оплати цього податку майже у подвійному розмірі. При цьому директор асоціації «Укргорілка» зазначає: існуюча система оплати акцизного збору передбачає, що виробник повинен спочатку сплатити акцизний збір, а потім реалізувати продукцію з відстрочкою платежів до 90 днів. «Оскільки, виробники обмежені в вільних грошових коштах, отримання додаткових кредитів через високі кредитні ставки не буде тим кроком, який гарантував би отримання прибутку і зберіг обсяги виробництва хоча б на рівні існуючих», — зазначає Жолнер.

Одначе виробники не поспішають зменшувати обертів. Як розповів «Дню» директор із правових питань лікеро-горілчаного заводу «Хортиця» (одного з лідерів виробництва горілки на вітчизняному ринку) Геннадій Васюков, горілчана галузь України динамічно зростає і вимагає все більше сировини. «Після цього «Хортиця» має намір підвищувати виробництво продукції відповідно до існуючих ринкових тенденцій. Вже зараз, станом на перше півріччя 2009 року, обсяги виробництва істотно збільшилися в порівнянні з торішнім періодом — зафіксоване зростання у 16%», — говорить він.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати