Україна підписала угоду про зону вільної торгівлі з ЄАВТ
Костянтин Грищенко: Ми юридично оформили шлях «із варягів у греки»...Міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко підписав Угоду про зону вільної торгівлі з Європейською асоціацією вільної торгівлі (ЄАВТ), що об’єднує Ісландію, Ліхтенштейн, Норвегію та Швейцарію. Як повідомляється на сайті МЗС, Грищенко зробив це, перебуваючи з робочим візитом в Ісландії, де взяв участь у ювілейній Міністерській конференції Європейської асоціації вільної торгівлі.
У своєму вітальному слові після підписання Угоди міністр відзначив її історичну важливість у контексті багаторічного розвитку відносин із країнами-членами Європейської асоціації вільної торгівлі. «Незважаючи на те, що відносини України та ЄАВТ розвиваються лише останнє десятиліття, можна сказати, що ми сьогодні юридично оформили наші відносини, які існували тисячу років. Маю на увазі шлях «із варягів у греки», який з’єднував північні країни Європи з Візантією. При цьому цей шлях проходив через землі Київської Русі, яка відігравала важливу транзитну роль», — цитується Грищенко на сайті МЗС.
На думку міністра, підписана Угода про зону вільної торгівлі з ЄАВТ є одним із найголовніших здобутків членства України у СОТ і співпадає з євроінтеграційними прагненнями України. «Ми вважаємо цю угоду одним із найбільших досягнень членства України у Світовій організації торгівлі. Підписання цього документа особливо важливе з огляду на євроінтеграційні прагнення нашої держави. Переконаний, що ефективна реалізація угоди буде сприяти інтеграції України до європейського економічного, а отже і політичного простору, — підкреслив Грищенко. — Переконаний, що завдяки підписаній угоді ісландські вулкани та гейзери, норвезькі фйорди, швейцарські гори та українська земля створять новий економічний ландшафт, який дозволить народам України та Європи відчути в повній мірі переваги нашої співпраці».
При цьому, повідомляється на сайті МЗС України, головуючий на ісландському засіданні міністр закордонних справ та зовнішньої торгівлі Ісландії Оссур Скарфедінссон наголосив, що Україна є першою європейською державою, з якою ЄАВТ укладає настільки всеосяжну угоду.
Експерти «Дня» факт підписання даної угоди теж оцінили позитивно. Однак, як зазначив президент Української асоціації економістів-міжнародників Антон Філіпенко, зона вільної торгівлі з ЄАВТ — це, скоріше, «трамплін» до Європейського економічного простору (ЄЕП), аніж повноцінний шанс для українського бізнесу на швидке завоювання ринків європейських країн.
«ЄАВТ уже стає організацією майже без членства... Так, скоро Ісландія вступить до ЄС. Ще раніше переважна більшість країн, що були членами ЄАВТ, стали членами ЄЕП і ЄС (Велика Британія, Португалія, Іспанія, Австрія, Греція тощо), — зазначає «Дню» Філіпенко. — Це говорить про певний шанс для України з реального наближення до ЄЕП та Європейського Союзу через співпрацю з ЄАВТ. Я думаю, що факт підписання угоди з ЄАВТ може прискорити підписання посиленої угоди про зону вільної торгівлі з Європейським Союзом».
У коротшій же перспективі, на думку Філіпенко, позитив від угоди з ЄАВТ Україна може отримати, співпрацюючи зі Швейцарією та Норвегією. «У Норвегії є запаси нафти та газу... Могли б трохи диверсифікувати наші джерела постачання енергоносіїв. Хоча це буде зробити непросто. Тобто можливості в українського бізнесу з’являються, але вони всі — на перспективу. Реальних я поки не бачу... Та все ж таки, це для нас новий імпульс, що може посприяти пожвавленню українського бізнесу», — упевнений Антон Філіпенко.
ДОВIДКА «Дня»
Європейська асоціація вільної торгівлі є зоною вільної торгівлі, яка об’єднує митні території чотирьох європейських країн, які не вступили до Європейського Союзу, — Республіки Ісландії, Князівства Ліхтенштейн, Королівства Норвегії та Швейцарської Конфедерації. Зона вільної торгівлі забезпечує країнам-членам режим вільної торгівлі товарами та послугами, а також гарантує вільний рух капіталів і фізичних осіб. Три країни-члени ЄАВТ — Ісландія, Ліхтенштейн та Норвегія — входять до Європейського економічного простору, угода про створення якого була укладена у травні 1992 року. ЄЕП об’єднує ринки 27 країн-членів Євросоюзу і трьох країн-членів ЄАВТ у спільний ринок обсягом близько 490 мільйонів споживачів, що робить його найбільшим регіональним інтеграційним об’єднанням у світі.