Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Співпраця бізнесу та влади задля економічного зростання: приклад Вінницької громади

09 січня, 13:55
Андрій Очеретний

Вінниця — один із лідерів за бізнес-кліматом серед міст України. Показники міста демонструють, як завдяки діалогу влади і бізнесу можна досягати позитивних результатів для економіки громади. З початку 2024 року тут зареєстровано понад 3200 нових суб’єктів господарювання, а обсяги реалізації промислової продукції місцевим бізнесом зросли на 8% порівняно з попереднім роком. Завдяки цим досягненням місто в чергове зміцнило свої позиції в рейтингах комфортності ведення бізнесу та інвестиційної привабливості.

Модель успіху: синергія влади та бізнесу

У Вінниці працюють понад 56 тисяч об’єктів господарювання, абсолютна більшість із них — малий і середній бізнес. За словами заступника міського голови Андрія Очеретного, бізнесу тут комфортно завдяки активній підтримці міської влади. Розвиток підприємництва та ефективне використання наявного у громаді економічного потенціалу є одним з важливих пріоритетів у роботі нинішнього міського голови Сергія Моргунова та економічного блоку його команди.

«Упродовж уже 8 років Вінниця — найкомфортніше в Україні місто. Це включає і комфорт для ведення бізнесу. Міська влада відкрита до співпраці з місцевим бізнесом і постійно шукає можливості для приваблення сюди нового бізнесу та залучення інвестицій в економіку міста. Вінниця є одним із найбільш привабливих для залучення інвестицій міст України. Це стало можливим передусім завдяки співпраці з місцевим бізнесом і створенню необхідної інфраструктури для його розвитку. Сьогодні тут працюють чотири індустріальні парки та йде робота над створенням іще двох, діє логістичний сухий порт, що з’єднує місто з Польщею, Румунією та портами Одеси. Це, зокрема, сприяє активним експортно-імпортним операціям», — зазначив Андрій Очеретний.

Результат такої співпраці місцевої влади і бізнесу — 4000 нових робочих місць за останні 2,5 роки. Цей досвід може служити прикладом для інших українських міст.

Інноваційна Програма розвитку бізнесу

У 2024 році у Вінниці прийняли амбітну Програму розвитку малого та середнього підприємництва на 2024–2026 роки. Документ спрямований на підтримку місцевого та релокованого бізнесу, робота якого забезпечує економічну стійкість громади. Серед іншого програма передбачає покращення ситуації на ринку праці, стимулювання розвитку інфраструктури підтримки бізнесу, підвищення ефективності співпраці міської влади, місцевих бізнесу та закладів освіти, а також реалізацію завдань Зеленого курсу Вінниці, де це можливо в бізнесовій сфері. Її розробляли міська влада із залученням місцевих підрозділів державної виконавчої влади, представників місцевих бізнес-асоціацій і закладів освіти, провідних експертів. В основу програми закладено принципи інклюзивності та співпраці.

Програму розроблено за підтримки проєкту «Інтегрований розвиток міст в Україні ІІ», що виконується німецькою урядовою компанією Deutsche Gesellschaft f?r Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, за фінансової підтримки урядів Німеччини та Швейцарії. Така підтримка дала змогу максимально долучити місцеву бізнес-спільноту — провести серію консультацій, публічних обговорень і презентацій. Участь у них узяли понад півтори сотні представників місцевого бізнесу.

«Команда експертів, місцеві влада та бізнес-об’єднання намагалися включити в процес розробки програми весь зацікавлений бізнес: вивчали проблеми, опрацьовували всі ідеї та пропозиції. Крім того, відбулася низка зустрічей і консультацій із місцевими навчальними закладами: університетами, коледжами, професійно-технічними училищами. Нам вдалося запустити в громаді широку дискусію щодо перепон і перспективних напрямів розвитку підприємництва у Вінницькій громаді», — зазначив Любомир Чорній, керівник проєктів «Центру громадської експертизи», який безпосередньо опікувався розробкою згаданої Програми розвитку малого та середнього підприємництва на 2024–2026 роки.

У процесі розробки програми було проведено кластерний аналіз економіки. Ключовим завданням такого аналізу був пошук додаткових можливостей для зростання місцевої економіки та підвищення її ефективності. Особливу увагу було приділено новим галузям і секторам, зокрема ІТ та креативним індустріям, а також налагодженню співпраці між ними та традиційними галузями і секторами.

«У Вінниці розвинені традиційні для регіону галузі: агропереробка та харчова промисловість, машино- та приладобудування, легка промисловість, а також ІТ.  Сьогодні чимало бізнесу у Вінниці хоче співпрацювати з ІТ-сектором і зростати завдяки впровадженню нових технологій. Перспективною платформою для розвитку бізнесу можуть стати індустріальні парки, а також інноваційно-технологічний парк “Кристал”. Крім того, місто має значний потенціал із погляду розвитку логістики, туризму та гостинності, сфери послуг загалом», — додав Любомир Чорній.

фото

Любомир Чорній


 
Програма визначає три основні напрями докладання зусиль міської влади та бізнесу: сприятливі політика та регулювання, доступні фінансові ресурси й розвинена інфраструктура підтримки. Вони ґрунтуються на передовому європейському досвіді підтримки розвитку малого і середнього бізнесу. Наскрізні теми всієї програми: нарощування людського капіталу, безпечне екологічне середовище для громади та формування галузевих кластерів.

«У цій програмі було враховано пріоритетні завдання інших цільових програм Вінницької міської ради, зокрема щодо залучення інвестицій, охорони навколишнього середовища, розвитку аграрного сектора та продовольчої безпеки, а також розвитку туризму та промоції громади. Важливою складовою програми стали заходи зі стимулювання бізнесу до впровадження цілей Зеленого курсу Вінниці, зокрема з використання відновлюваних джерел енергії. У межах реалізації цієї програми ми плануємо впровадити нові інструменти підтримки малого та середнього бізнесу, тому очікуємо збільшення кількості суб’єктів господарювання, а також створення нових робочих місць у місті», — повідомив Максим Мартьянов, директор Департаменту економіки і інвестицій Вінницької міської ради.

фото

Максим Мартьянов

З бюджету громади на реалізацію програми на три роки передбачено понад 156 мільйонів гривень, зокрема на навчання і спілкування бізнесу, розвиток інфраструктури, а також ваучерну підтримку започаткування і розвитку бізнесу, модернізацію виробництв і впровадження новітніх технологій, інтернаціоналізацію (нарощування експортної діяльності) місцевого бізнесу.

Залученість бізнесу та відкритий діалог із владою

Важливо, що в розробці програми розвитку малого і середнього підприємництва у Вінниці від початкових обговорень її мети і завдань до затвердження брали участь підприємці, місцеві бізнес-асоціації та неформальні спільноти, що об’єднують у своїх лавах місцевий бізнес. Серед учасників цього процесу була й IT-Асоціація Вінниці (IT-Association Vinnytsia).

«Працюючи над програмою, ми з колегами намагалися розширювати вже наявні ініціативи та пропонували додаткові заходи, а потім збирались разом для мозкових штурмів та обговорення того, на яких компонентах програми слід зробити акцент. У цьому випадку між владою та бізнесом був досить якісний діалог», — розповіла Дарія Нишпорська, виконавча директорка в IT-Асоціації Вінниці (IT-Association Vinnytsia).

фото

Дарія Нишпорська

Представники місцевої бізнес-спільноти дискутували, пропонували своє бачення і вносили пропозиції. Організований таким чином процес засвідчив, що бізнес сьогодні готовий виступати партнером, який допомагає знаходити рішення для розв’язання поточних проблем і реагування на актуальні виклики, а також готовий до стратегічної співпраці, а не лише ситуативної. Ключову роль у підтриманні такого діалогу відіграли місцеві бізнес-асоціації.

«Актуальною для нас є реалізація низки заходів, спрямованих на покращення ситуації на ринку праці, зокрема запуск “Школи підприємця” та серії тренінгів із використання ШІ в бізнесі, а також реінтеграції та перекваліфікації ветеранів і ветеранок для роботи у креативних індустріях. Для нас дуже важливо, що програма передбачає створення та забезпечення роботи Кластерної ради при Вінницькому міському голові (де мають бути представлені ключові галузі та сектори економіки, бізнес-асоціації та заклади освіти міста), що сприятиме швидшій реакції бізнесу на економічні виклики сьогодення, а відтак і реакції міста на ці виклики», — доповнила Дарія Нишпорська.

Саме представники бізнес-об’єднань доносили до залучених експертів, а за їх посередництва і до міської влади побажання представників місцевої бізнес-спільноти, і практично всі вони були враховані, — про це розповідає очільник «Вінницького Бізнес Клубу» Володимир Мережко.

«Бізнесу важко в роки війни, адже зламані логістичні ланцюги, та й ситуація на ринку праці непроста. Але наповнення бюджету — то запорука підтримки наших оборонців, тому кожен має докладати своїх зусиль для підтримки наших оборонців і наближення перемоги. У бізнесу чимало проблем, однак ключова — нестача людей. Тому до програми ми попросили додати співпрацю із закладами освіти міста, щоб уже на етапі навчання підприємці могли включатися і корегувати навчальні програми, підбирати потрібні для себе кадри. Приємно, що всі бізнес-об’єднання були залучені до розробки та обговорення проєкту програми, і це було абсолютно відкрито. За це особлива подяка дуже професійним залученим експертам. Вийшла синергія влади і бізнесу».

фото

Володимир Мережко

Нові інструменти для підтримки бізнесу

Серед ключових новацій програми — запровадження ваучерної підтримки місцевого бізнесу. На безоплатній і безповоротній основі з бюджету громади фізичним особам надаватимуться кошти для реалізації ключових для громади завдань в економічній сфері.

Загалом така підтримка надаватиметься у вигляді семи типів ваучерів:

1.    Грант на започаткування бізнесу демобілізованим та ветеранам війни і членам їхніх сімей — 100 тисяч гривень.

2.    Грант на налагодження виробництва наявним або новоствореним бізнесом продукції подвійного призначення — 250 тисяч гривень.

3.    Відшкодування діючому бізнесу за здійснені капітальні інвестиції (придбання обладнання) у модернізацію виробництва — 500 тисяч гривень.

4.    Відшкодування на IT-рішення для місцевого бізнесу (з використанням потенціалу місцевого ІТ-сектора) —  100 тисяч гривень.

5.    Ваучер на послуги із сертифікації (отримання свідоцтв, висновків) на продукцію місцевого бізнесу, що спрямовуються на експорт, —  50 тисяч гривень.

6.    Ваучер на участь місцевого бізнесу в ярмарково-виставкових заходах, а також на придбання ним маркетингових послуг — 100 тисяч гривень.

7.    Ваучер на співфінансування участі місцевого бізнесу в державних грантових програмах — 75 тисяч гривень.

«Щонайменше 119 ваучерів буде надано вінницькому бізнесу впродовж 2025 року. На прохання бізнес-асоціацій ми запропонували включити ваучери на ІТ-рішення для бізнесу, сертифікацію товарів на експорт, участь у виставково-ярмаркових заходах. На цей рік в міському бюджеті ми лише на ваучерну підтримку бізнесу ми запланували 18 мільйонів гривень, переможців визначатиме конкурсна комісія», — розповів директор Департаменту економіки і інвестицій Вінницької міської ради Максим Мартьянов.

Положення про ваучерну підтримку бізнесу розроблене завдяки співпраці Департаменту економіки і інвестицій Вінницької міської ради та Спілки підприємців «Стіна». За словами голови правління спілки Олександра Печаліна, цей документ відкриває чималі можливості для місцевого мікро- та малого бізнесу.

«Понад 100 підприємців, що є учасниками спілки, долучились до розробки положення про ваучерну підтримку: надавали свої зауваження та пропозиції, брали участь в обговореннях онлайн та під час круглих столів. У підсумку маємо інструмент, що пропонує реальну можливість отримати фінансування на сертифікацію продукції для експорту, закупівлю обладнання чи розробку технологічних рішень. У майбутньому ми зможемо оцінити ефективність цього інструменту, коли бізнес почне сплачувати більше податків завдяки зростанню», — зазначив Олександр Печалін.

фото

Олександр Печалін
 

Восени цього року Департамент економіки і інвестицій Вінницької міської рада із залученням бізнес-асоціацій розпочав низку консультацій для бізнесу про те, як підприємцям одержати ваучерну підтримку: які документи зібрати, як оформити заявку, куди і як її подавати. Така робота продовжиться і на початку 2025 року, зокрема у січні буде проведено консультації для членів Спілки підприємців «Стіна». А перший раунд ваучерної підтримки стартує уже наприкінці січня 2025 року.

«Надання ваучерної підтримки для бізнесу розпочнеться з 2025 року, але вже сьогодні місцевий бізнес може готуватися до участі в конкурсах на отримання ваучерів. Підприємці, які планують розвиток своєї справи або вихід на нові ринки, зможуть мати необхідну підтримку своїх планів, для реалізації яких раніше бракувало ресурсів», — зазначила член правління Спілки підприємців «Стіна» Тетяна Турченкова.

фото

Тетяна Турченкова
 

Вінницька громада демонструє приклад того, що таке справжній діалог і співпраця, коли місцева влада та бізнес, реагуючи на актуальні виклики, спільно концентрують необхідні ресурси, залучають потрібну експертизу ззовні й у такий спосіб виробляють ефективні рішення. Залучення місцевого бізнесу, зокрема завдяки активним бізнес-об’єднанням, які сьогодні працюють у Вінниці, до розробки Програми розвитку малого та середнього бізнесу на 2024–2026 роки — це один із прикладів, коли об’єднання зусиль може допомогти нам ставати більш сильними й успішними та досягати кращого результату.

Цю публікацію було створено в межах швейцарсько-українського Проєкту «Зміцнення членських бізнес-об’єднань мікро-, малих і середніх підприємств в Україні», який упроваджується Програмою розвитку ООН в Україні (ПРООН) у співпраці з Міністерством економіки України і за підтримки Швейцарії. Точка зору авторів не обов’язково відображає точку зору донора.

Ольга Круковська

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати