Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Хто поцупить «Масандру»?

Експерти пророкують — хтось із друзів Володимира Путіна
03 грудня, 18:42

Російський уряд виставив на продаж повний пакет акцій виноробного заводу «Масандра». Продаж відбудеться 14 грудня 2020 року на електронному аукціоні. Зараз триває прийом заявок. Оборудка не відповідає міжнародному праву. Україна вважає продаж її майна незаконним. З молотка підуть 3 575 899 662 звичайних акцій підприємства вартістю 1 рубль. Стартова ціна складе 5,3 млрд рублів. Новий власник стане володарем тисяч гектарів виноградників, усіх виробничих потужностей, сільськогосподарської техніки, будівель та приміщень загальною площею понад 1 млн квадратних метрів, права на сам бренд, найбільшої у світі колекції вин з понад 1 млн пляшок.

ЯК ГАРТУВАВСЯ БРЕНД

«Масандра» — історичний бренд Криму, має велику фінансову і історичну цінність, неспівмірну з заявленою ціною.

Після першої анексії Криму в 1783 році землі на Південному березі стали роздавати вельможам. Першим власником Масандри став французький маршал Карл Нассау-Зіген, але він виїхав на батьківщину і більше не повертався. Землі Масандри перейшли в казну. У 1815 році їх придбала Софія Костянтинівна Потоцька (1766-1822), вона збиралася заснувати місто «Софієполь», але не встигла. Після смерті Потоцької власницею Масандри стала її дочка Ольга Станіславівна Наришкіна (1802-1861), при ній в Нижній Масандрі знаменитий садівник Карл Кебах заклав парк на місці дубово-грабового лісу. У 1828 році Масандру у Наришкіної придбала теща графа С. М. Воронцова, графиня А. В. Браницька, і заповіла її своїм онукам. Поки діти були неповнолітніми, облаштуванням маєтку займався Воронцов. Після смерті Воронцова Масандра разом з маєтком «Ай-Даніль» була придбана за 1млн. 800 тис. рублів Удільним відомством царського двору, яке служило джерелом утримання членів Імператорського дому. Виробництво вина швидко зростає і за вісім років збільшується в 2-3 рази. Етикетки на винах, приготованих в Масандрі, Лівадії, Ореанді, Ай-Данилі, були відзначені Державним гербом Росії. 

У 1892 році на посаду головного винороба Удільного відомства Криму і Кавказу запрошено власника знаменитого вже на той час в Росії і за кордоном виноробного маєтку «Новий Світ», що під Судаком, князя Лева Голіцина. Він ставить завдання: підняти якість вин і завоювати світовий ринок. За ініціативи Льва Голіцина в Масандрівському урочищі закладається Головний підвал. Весь комплекс побудований за три роки і являв собою одне з кращих господарств у світі. Всі тунелі були електрифіковані і обладнані спеціальними підйомними машинами.

З 1898 року було відкрито відвідування масандрівских підвалів. Уже за радянських часів були побудовані кілька дегустаційних залів, де і до цього дня проводяться дегустації.

Зразки вин «Масандри» успішно продавалися на аукціоні «Сотбіс» починаючи з 1990 року.  

ЧУЖИМ МАЙНОМ ТОРГУЄ ЛИШЕ ЗЛОДІЙ...

Після анексії Криму український концерн «Масандра» спочатку потрапив під «націоналізацію», а потім був оголошений власністю Управління справами президента Росії. У 2020 році російський «парламент Криму» узгодив приватизацію підприємства, яка і дозволила виставити його на торги. 

Постійний представник президента України в Автономній Республіки Крим Антон КОРИНЕВИЧ в ефірі радіо Крим.Реалії висловив думку, що офіційний Київ  повинен фіксувати, як росіяни розпоряджаються українським державним майном у Криму: «Підприємство «Масандра» — не тільки перлина України, але і важливе виробництво в масштабах всієї Європи. Наша позиція незмінна: Крим — це Україна, і «Масандра» — українська державна власність. Відповідно, угоди з ініціативи окупаційної адміністрації не мають жодних правових наслідків. Прокуратурою Автономної Республіки Крим уже відкрито кримінальну справу за фактом так званої націоналізації «Масандри». Обов’язково настане час, коли ми зможемо пред’явити всі ці претензії окупантам: де, коли, яких збитків завдано, — а також розуміти, кого притягати до відповідальності». Крім того, Антон Кориневич підкреслює, що потенційним покупцям «Масандри» загрожують українські та міжнародні санкції за операції із захопленим в Криму майном.

ЗАДЕШЕВО, БО ЗНАЮТЬ, ХТО КУПИТЬ

На початку жовтня нинішнього року колишній директор «Масандри» Микола Бойко, який керував нею 29 років і виїхав в Україну, заявив в ефірі Радіо Крим.Реалії, що підприємство перед продажем серйозно недооцінили:

«Цілих 11 тисяч гектарів землі і 4 тисячі гектарів виноградників — це безцінні активи. Ще одне питання: що буде з унікальною колекцією вин, яку під час Другої світової навіть окремо евакуювали з Криму на військових кораблях? На мій погляд, все це розігрується по заздалегідь написаному в Росії сценарію: всі ЗМІ, всі чиновники, всі каральні органи підтримують його. Так чи інакше, тому, хто прийде в «Масандру», потрібно буде серйозно вкладатися, бо приблизно 800 гектарів виноградників зараз занедбані і не обробляються. Боюся, непоправної шкоди вже завдано».

Російський журнал «Форбс» вважає, що «покупець «Масандри» з неминучістю повинен відповідати цілому ряду умов. По-перше, він повинен зовсім не боятися міжнародних санкцій, ...її приватизатор потрапить в санкційні листи. По-друге, це повинен бути великий інвестор — при всіх дисконтних цінових факторах ціна навряд чи буде нижче 12-15 млрд рублів. По-третє, це повинен бути профільний інвестор, не далекий виноробної галузі і хоча б в загальних рисах розуміє, що з підприємством потім робити. Ну і нарешті, це повинен бути інвестор, який зі зрозумілих причин добре себе почуває у вищих коридорах влади».

«Форбс» передбачає, що один з очевидних профільних інвесторів у виноробстві бізнес-омбудсмен Борис Титов, сім’я якого володіє одним з найбільших виноробних підприємств Росії «Абрау-Дюрсо». Титов давно виявляв інтерес до Криму, починаючи з того, що ще 2014 року запропонував проєкт створення державного холдингу для розвитку кримського виноробства. З урахуванням того, що «Абрау-Дюрсо» відчуває стійкий дефіцит винограду, підприємство потребує суттєвого розширення власної сировинної бази. Сам Титов в тому ж 2014-му зізнавався, що «було б дуже цікаво відновити такі знамениті господарства, як «Массандра» та «Новий Світ»...

Ще один очевидний для «Форбс» кандидат — Юрій Ковальчук. Підконтрольні його банку «Росія» компанії в 2017 році купили інший історичний кримський бренд — завод ігристих вин «Новий Світ» — і саме за тією ж схемою, за якою зараз буде відбуватися приватизація «Масандри». Минулого року ходили чутки про інтерес Ковальчука до одного з найбільших кримських виробників тихих вин — заводу «Інкерман» (річний обсяг випуску більше 12 млн пляшок.). За останніми відомостями, угода нібито не склалася через неузгодженість позицій шведських і українських акціонерів «Інкермана»... Дуже важливо, що банку «Росія» зовсім не страшні нові санкції — він давно і активно працює в Криму.

«Форбс» називає ще одного кандидата — компанія «Інвест плюс», що випускає вино під брендом Alma Valley. Статус і амбіції проєкту теоретично дозволяють замахнутися і на «Масандру». З іншого боку, у Alma в Криму і без того масштабні плани — в 2017 році було оголошено про купівлю 1000 га в Севастополі і будівництво там нового виноробного комплексу.

Серед потенційних покупців «Масандри» називають також Германа Грефа, Вагіта Алекперова і Олександра Ткачова. Однак це, вважає «Форбс», скоріше, спекулятивні версії, спрямовані на те, щоб до пори відвернути увагу від реальних претендентів.

Нема сумніву в тому, що питання продажу «Масандри» заздалегідь погоджене з Кремлем, що наперед визначений його переможець, і в Криму його знають, а тому виставлена настільки мізерна ціна. Не виключено, що свою персональну частку у вигляді підприємств чи землі в цьому продажу за певною схемою отримають і «герої кримської весни»... 

КУПЛЯТЬ ВИНЗАВОД ЧИ ЗЕМЛЮ?

«Форбс» наївно вважає, що хто б не купив «Массандру», новий власник повинен буде не просто зберегти легендарний бренд і знамениті штольні з колекцією, а перетворити підприємство в рентабельний і ефективний проєкт, який відповідає сучасним трендам у виноробстві і запитам ринку.

На відміну від журналу в середині жовтня депутат Держдуми Росії від партії «Єдина Росія» Євген Федоров в інтерв’ю телеканалу «Перший Севастопольський» не виключив, що торги за «Масандру» можуть залучити в першу чергу забудовників, а не виноробів: «Бізнес керується вигодою. Якщо вигідніше продати землю, ніж налагодити виробництво, то так і зроблять — просто подивляться на цифри. Є певні розрахунки: виручка підприємства за п’ять-десять років повинна перевищувати виручку від простого продажу землі. Якщо це станеться, то власник розпродасть землі «Масандри» — це очевидно. Я думаю, що на приватизацію спочатку підуть саме компанії-забудовники».

Колишній радник міністра аграрної політики України Олександр ЛІЄВ в ефірі радіо Крим.Реалії заявив:  «Особисто я не сумніваюся, що землі «Масандри» будуть розтягувати, оскільки у неї багато ділянок, які використовують не за призначенням — наприклад, де раніше були виноградники, а зараз немає... Ми вже бачили, як з молотка йшли захоплені в Криму українські санаторії — їх купував зовсім не системний російський бізнес. За велінням Кремля це робили напівдержавні організації, заводячи свої капітали в Крим».

Олександр Лієв  також вважає, що Україна має перешкоджати Росії приватизувати «Масандру». Однак юристка українського «Регіонального центру прав людини» Катерина РАШЕВСЬКА в ефірі Радіо Крим.Реалії наголошує на необхідності залучення міжнародних партнерів: «Україна має доступ до кількох міжнародних інстанцій для захисту свого державного майна в окупованому Криму. У контексті «Масандри» особливо актуальний Міжнародний кримінальний суд, оскільки дії Російської Федерації спрямовані на незаконне, довільне, широкомасштабне привласнення майна, яке не викликане військовою необхідністю. Згідно зі статтею 8 Римського статуту це військовий злочин, і Міжнародний суд має тут юрисдикцію. Такий інструмент Україна використовує з жовтня 2017 року і повідомляє в цю інстанцію про порушення права власності в Криму. Іншим інструментом можуть стати міжнародні арбітражі, оскільки між Україною і Росією існує міжурядова угода від 1998 року про захист інвестицій. У перемозі України в таких справах сумніватися не доводиться... Так, в кінці 2018 року «Ощадбанк» виграв такий арбітраж, за рішенням якого Росія повинна виплатити 1,1 мільярда доларів за захоплені активи в окупованому Криму. Правда, отримати компенсації на практиці все ж проблемно, оскільки Росія намагається активно оскаржувати такі рішення в міжнародних інстанціях, а також посилається на імунітет свого державного майна за кордоном. В цілому ми вважаємо, що Україна повинна активно використовувати міжнародні механізми і зосередитися на зборі доказів російських порушень, щоб обґрунтувати конкретні суми збитків...»

ЗА ЄДИНОЮ СХЕМОЮ — ДРУЗЯМ ПРЕЗИДЕНТА

Вона розповідає, що у грудні 2017 року була завершена угода з продажу заводу шампанських вин «Новий світ». Перед цим його точно так само, як і «Масандру» зараз, включили до переліку об’єктів, що підлягають приватизації, на 2017 рік, і потім змінили форму власності на акціонерне товариство. У підсумку «Новий світ» за півтора мільярда рублів купила фірма «Південний проект» з Санкт-Петербурга, що належить дочірній компанії банку «Росія». Його найбільший акціонер — особистий друг президента Росії Володимира Путіна, російський бізнесмен Юрій Ковальчук.

Цю ж схему розглядає і «Радіо «Свобода». В програмі Антона Меснянко 30 листопада 2020 року відзначалося, що «Експерти не сумніваються, що «Масандру» готують до операції під заздалегідь визначеного покупця. Причому це явно не рядовий інвестор — інакше б влада не стала затівати таку складну багатоступеневу процедуру виведення активів з держвласності. В останні роки власниками всіх великих винзаводів Криму стають бізнес-структури, що належать людям з найближчого оточення Володимира Путіна.

ДИРЕКТОР ПІШЛА НА ПІДВИЩЕННЯ. ЗДАЛАСЯ І ЗРАДИЛА КОЛЕКТИВ?

Нема сумніву в тому, що після купівлі «Масандри» новий власник замінить практично весь кримський менеджмент компанії своїми кадрами. В першу чергу генерального директора. Отже, напевне знаючи наміри майбутнього покупця, російський глава Криму Сергій Аксьонов запропонував Яніні Павленко взяти участь в конкурсі на посаду голови адміністрації Ялти. Ні хвилини Павленко, яка все життя пропрацювала у виноробстві Криму, не сумнівалася в тому, що це для неї найкращий вихід. За кілька днів вона повідомила, що вже підготувала документи. 20 листопада депутати міськради Ялти на засіданні проголосували за призначення Яніни Павленко на посаду першого заступника глави міста. Вона повідомила, що покинула пост гендиректора «Масандри».

Така спринтерська втеча Павленко з посади з допомогою Аксьонова теж служить підтвердженням, що новим власником компанії стане людина, з якою в Криму навіть не наважуються пропонувати свої кадри, хоч скільки б не казали, що переймаються долею і бренду, і підприємства, і кадрів з числа кримчан.

44-річна Павленко родом з Чернівецької області України, закінчила Ялтинську гімназію імені А. П. Чехова, раніше працювала директором заводу шампанських вин «Новий Світ» в Криму, була депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Проте відразу після окупації перейшла на бік колаборантів. На початку 2016 року Генпрокуратура України порушила кримінальну справу проти Яніни Павленко через те, що вона сприяла використанню президентом Росії Володимиром Путіним пляшки вина Херес-де-ля-Фронтера врожаю 1775 року, вартістю в 100 тисяч доларів щоб пригостити колишнього прем’єр-міністра Італії Сільвіо Берлусконі. Хоч, звісно, чи наважився б на її місці хоч хто-небудь заперечити Путіну. У квітні 2016 року Печерський суд Києва дозволив затримати Павленко. Обвинувачення з неї ще не зняте.

ЩО ДУМАЮТЬ КРИМЧАНИ ПРО ПРОДАЖ «МАСАНДРИ»

Усі висловлювання взяті з відкритих джерел в соціальних мережах.

Ragim Gumbatov: «Масандру» оцінили на продаж в 5,3 млрд рублів. Як відомо, частина з майже 11 тисяч га землі кримського популярного бренду розташована на Південному березі Криму. На ПБК вартість однієї сотки землі приблизно дорівнює 10 тисячам доларів США, тобто близько 700 тис рублів. Навіть якщо зробити 50-відсоткову знижку оптовому покупцю, то 1 га південнобережної землі буде коштувати 35 млн. руб. Отже «Масандру» продають за ціну 150 гектарів землі, а у «Масандри» її 11 тисяч гектарів...

Katya Kateryna: Давайте ще згадаємо про унікальну безцінну енотеку. Яка тепер стане чиїмось особистим баром. Нескінченна ганьба, просто нескінчена. Ну, після продажу «Нового Світу» це було питанням часу. Слідом за «Массандрою» з молотка піде взагалі все, що залишилося в Ялті. Грунт підготували прекрасно. Залишилися останні кроки. Поки все мовчать.

Galina Babuxina: Ау, ялтинці !! Ми ж проти !! Вимагаю референдум усього Криму !! Хватить борзєть !!! Кримчан спіткало глибоке розчарування. Багато з ностальгією згадують «українські часи» і порівнюють їх з нинішніми реаліями.

Сандро Кириак: А далі-то що продавати? Усе. Більше не залишилося нічого. Чи не думаєте, що саме ці всі шість років і були потрібні для того, щоб продати ось це ось все? Напевно, у них і призначення таке. 

Julia Verchenko: При України ціни були нормальні і валюта не росла, як гриби під дощем. І щоб рвали Крим? Наведіть приклад. Ні в яке порівняння не йде ситуація до 14 і зараз. Понаїхали, ні пройти, ні проїхати. Ще й третім сортом називають. Я не кажу, де краще, де гірше. Але такої корупції та обдирання народу я ні в одній країні не бачила. Та ще й не визнає нас ніхто і ніколи. Крім Нікарагуа :-) А щодо ситуації з туристами і апокаліпсису в медицині, при такій багатій країні, яка пальцем не ворухнула Криму допомогти. Все пізнається в скрутну хвилину. Ошукані кримчани бідні.

Tatyna Polakova: Крим заплатить подвійну ціну і за мости, і за дороги, і за електрику! На жаль, але мабуть далі буде ще гірше.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати