Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Каса» — порожня

Мери пророкують всеукраїнський «Алчевськ»
15 червня, 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

«Загрозою національної безпеки» назвала у своєму зверненні до керівництва країни Асоціація міст України обвальне підвищення цін на енергоносії й неминуче внаслідок цього багаторазове зростання тарифів на житлово-комунальні послуги. На нараді в Дніпропетровську були присутні мери 35 найбільших міст України. В ухваленому ними документі зазначається, що розвиток такої тенденції неминуче призведе до розвалу міського господарства у всеукраїнському масштабі та глибокої соціально-економічної і політичної кризи.

Мер Дніпропетровська Іван Куліченко, зокрема, повідомив, що більшість міст досі не має договорів на постачання природного газу, через що жителям припинено подачу гарячої води й абсолютно невизначеною залишається ситуація з подачею тепла в осінньо-зимовий період. Річ у тім, що місцеві бюджети формувалися ще до різкого підвищення цін на газ і електрику. Тому в них не закладено достатніх коштів ні на закупівлю газу для теплопостачальних підприємств, ні на оплату комунальних послуг для бюджетних установ, ні на компенсацію пільг незахищеним верствам населення. Вирішувати подібні питання в Києві, як це було в минулі роки, ні з ким — старий уряд сидить на валізах, новий не сформований, а Верховна Рада паралізована нескінченними переговорами про створення коаліційної більшості.

Тим часом криза комунальної сфери в містах України набуває загрозливих розмірів. Через значні податкові відрахування до державного бюджету, бюджети місцеві, за словами учасників наради, перетворилися на «прості каси для видавання зарплати». Практично не ремонтуються водопроводи, теплотраси й котельні. А через різке підвищення цін на газ і електроенергію комунальна сфера, як пророкують мери, може просто розвалитися. «У Запоріжжі, — повідомив міський голова Євген Карташов, — 44% бюджету наповнюється за рахунок відрахувань металургійних підприємств. Якщо ціна на газ підвищиться до $230 за тисячу кубометрів, то їхня рентабельність стане нульовою. Відповідно — не буде надходжень до бюджету. Мер нагадав, що вартість комунальних послуг для жителів трикімнатної квартири повинна зрости до 331 гривні, а до кінця поточного року до тисячі гривень. «Де в цьому випадку брати гроші на компенсацію пільг і оплату послуг у бюджетній сфері?» — порушує питання Карташов. Він вважає, що такого небаченого підвищення тарифів не винесуть ні жителі міста, ні міське господарство. І в цьому міського голову Запоріжжя підтримують усі його колеги.

Мер Донецька Олександр Лук’янченко на нараді поставив під сумнів прозорість формування цін на газ і обгрунтованість зростання тарифів на електроенергію. На його думку, атомна енергетика «працює нормально», а теплові станції навіть не потребують тієї кількості вугілля, яке видобувають шахтарі. За деякими даними, в Україні спостерігається перевиробництво електроенергії, однак отримати переконливі пояснення в уряді стосовно необхідності підвищення ціни, зазначає О. Лук’янченко, не вдається. Хоча зростання цін на енергоносії автоматично веде до різкого підвищення комунальних тарифів, наприклад на воду.

В унісон з міським головою Донецька критикував дії уряду й мер Львова Андрій Садовий. Він вважає, що київські чиновники намагаються приспати громадськість солодкими розмовами про те, що все в Україні добре й немає приводу для занепокоєння. Садовий вважає, що поки не настала зима й країна не перетворилася на «суцільний Алчевськ», треба «підіймати хвилю на всю Україну». «Ми повинні бути однією командою», сказав мер Львова, висловивши свою підтримку керівникiв Харкова і Донецька. Критичні висловлювання на адресу Києва дійшли до апогею при розв’язанні питання про те, хто очолюватиме Асоціацію міст України замість столичного екс-мера Олександра Омельченка. Зокрема, міський голова Харкова Михайло Добкін заявив, що у Києва з його особливим столичним статусом і бюджетом «немає нічого спільного з іншими містами України».

Колегу по асоціації спробував переконати колишній прем’єр-міністра України, а нині заступник міського голови Києва Валерій Пустовойтенко. «Поки я не прийшов на цю посаду, — сказав він, — навіть не підозрював, що в міському господарстві столиці «повна труба».

Колишній мер Омельченко, на думку нинішнього заступника міського голови, був тією «ширмою», за якою діяли зовсім інші люди. «У Києві, — сумно констатував Пустовойтенко, — сьогодні також катастрофічна ситуація, як і в інших містах України».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати