Газова «пайка»
Металурги збираються проти неї протестувати, порахувавши збитки державиНадзвичайно різке звернення спрямували днями українські металурги Президенту з приводу газової угоди з Росією. «Нас зомбують, що 95 доларів — це набагато краще, аніж 50 доларів за тисячу кубометрів. Хто цьому не вірить, той є непримиренною опозицією та ворогом України. Усе це знаходить підтримку та виправдання у керівництва країни», — йдеться у зверненні, присланому також і «Дню». Під документом — назви дюжини підприємств гірничо-металургійного комплексу. Погляд металургів на ситуацію, м’яко кажучи, позбавлений будь-якого оптимізму. На їхню думку, вже в першому півріччі реальна вартість газу для промислових споживачів підніметься майже до 150 доларів (95 доларів плюс транспортування, компенсація населенню та компобуту, прибуток НАК і ПДВ). І це, констатують автори звернення, може призвести до «колапсу всієї економіки країни». При цьому провину покладають на керівництво країни. «Ваша команда протягом року роботи не підготувала суспільство та промисловість до збільшення цін на природний газ. Влада породила нову, корумпованішу поросль. У результаті «протринькали» стратегічні основи енергетичної безпеки держави». Автори пропонують зупинити нинішні переговори про укладення міждержавних угод у газовій сфері, вважаючи їх нелегітимними, і відкликати повноваження уряду.
У четвер на ці ж теми з журналістами розмовляли представники громадських організацій і асоціацій, куди входять металургійні підприємства країни. Градус їхніх настроїв також досить високий, але настрій був дещо інший (менш жорсткий і більш конструктивний). Схоже, над зверненням працювала більш упевнена у своїх силах і можливостях рука...
І тут доречно процитувати інтерв’ю в «Українській правді» з керівником і співвласником «Індустріального союзу Донбасу» (ІСД) Сергієм Тарутою, який, як пише інтернет-видання, вважається «найнаближенішим до Ющенка зі «старих олігархів». Додамо, що під брендом ІСД об’єднані Алчевський меткомбінат, ДМК ім. Дзержинського, меткомбінат Dunaferr, метзавод DAM Steel (обидва — Угорщина), Краматорський меткомбінат ім. Куйбишева, Дніпропетровський трубний завод, Алчевський коксохімічний завод, Пантелеймонівський вогнетривкий завод. У липні минулого року ІСД підписав договір купівлі-продажу меткомбінату Huta Czestochowa (Польща). А нещодавно стало відомо, що він планує побудувати металопрокатний завод вартістю EUR65 млн. в Армавірі (Росія). «Президент, на жаль, не ознайомлений з іншими думками, — упевнений Тарута. — Нехай він запросить незалежних експертів, і вони йому розтлумачать! Тоді, я думаю, його реакція дуже різко зміниться. На жаль, досі Президент спирався тільки на ту інформацію, що її давали люди, які сприяли укладенню згубних газових угод».
Недарма автори вище процитованого документа залишили за собою право «звернутися до своїх трудових колективів із роз’ясненнями всієї глибини проблем, які нас чекають у разі неприйняття ефективних дій». І навіть застосували трохи некоректніший у спілкуванні з Президентом прийом: «Якщо нас не почує влада, ми будемо вимушені вдатися до акцій протесту». І це вже серйозно: в Донбасі сили, які підтримують Президента в передвиборних перегонах, мають не так багато прихильників. Втратити такого могутнього союзника, яким був для Майдану ІСД, зараз, схоже, не дуже відповідний час.
Але й у металургів дуже багато чого поставлено на карту згаданими газовими домовленостями. За словами генерального директора об’єднання «Металургпром» Василя Харахулаха, через підвищення вартості газу собівартість чавуна (у країні виплавляють 31 мільйон тонн на рік) виросте на 8,3 мільярда гривень. І тоді, отже, прощавай прибуток... За прогнозом Харахулаха, меткомбінати в 2006 році втратять 11,11% рентабельності, і вона знизиться в кращому випадку до 3,2%, примушуючи багато підприємств працювати на нулі або навіть із від’ємними показниками. Але ще більше, ніж можлива втрата рентабельності, металургів непокоїть імовірна втрата ринків.
Якщо вони й надалі хочуть залишатися у світовій торгівлі, то їм насамперед доведеться думати про енергозбереження. За словами голови держпідприємства «Укрзовнішекспертиза» Володимира Власюка, Україна — одна з небагатьох країн світу, яка дозволяє собі використовувати газ для виплавки сталі. Як вважає гендиректор «Металургпрому» Костянтин Голубченко, підприємствам треба комплексно перебудовувати своє виробництво, зокрема переводити доменні печі на пиловугільне паливо, відмовлятися від мартенів, перебудовувати металопрокатне виробництво. За прогнозами експертів, модернізація дозволила б зекономити 4,4 мільярда кубометрів газу, тобто майже половину того, що споживає металургія. Але, за словами Власюка, при вартості газу $95 та відсутності зниження світових цін на метал, українські підприємства ще можуть працювати. Якщо ж із другого півріччя ціна газу підніметься хоч би до $120, а ціни впадуть на 15%, то коштів на переозброєння просто не буде. За його словами, щоб підприємства могли перейти на менш енергоємне виробництво, їм треба дати п’ять стабільних щодо газу років.
Із цієї причини представники металургів не схвалюють також концепції диверсифікованих газових цін, про яку заявляє уряд. Зокрема, міністр економіки Арсен Яценюк заявляв, що підприємствам, які витрачають газ мінімально, він перепадатиме за значно нижчими цінами, аніж підприємствам-«розтринькувачам». Однак це, як розповів Голубченко «Дню», лише сприятиме банкрутству останніх, оскільки велика кількість газу витрачається ними не через недбалість, а у зв’язку з особливостями виробництва, створеного не в останні роки. Метод батога та пряника у пропонованій Мінекономіки формі тут, на думку Голубченка, не спрацює. Батіг, як він вважає, нічого, крім шкоди, не завдасть. Крім того, голова Асоціації чорної металургії вимагає від уряду своєчасного та повного повернення ПДВ, оскільки обігові кошти у підприємств усе-таки повинні бути...
При цьому металурги, звісна річ, скористалися нагодою нагадати державі про свою роль у формуванні бюджету та валютних надходжень у країну. За прогнозами Власюка, через зниження прибутку в металургії бюджет втратить на податках щонайменше $420 мільйонів. Якщо ж ціна газу підніметься хоч би до $120 — недобір становитиме мільярд доларів.