Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Державний борг особливої таємності

Чому міністри вирішують податкову проблему «Укрнафти» на таємному засіданні?
19 січня, 10:44

Депутати від «Самопомочі» Андрій Журжій і Вікторія Войцицька у четвер звернулися до Національного антикорупційного бюро  із заявою про злочинну бездіяльність керівництва Державної фіскальної служби у питанні бюджетної заборгованості ПАТ «Укрнафта».  Як написав у своєму «Фейсбуці» Журжій, «фактично керівництво ДФС робить усе можливе й неможливе задля того, аби держава не отримала від «Укрнафти» 10 мільярдів гривень заборгованості. Складно собі уявити, що за цієї ситуації жодній посадовій особі «Укрнафти» не вручено повідомлення про підозру, а розслідування кримінальних справ повністю саботується».

Того ж дня у Кабміні під головуванням прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка відбувалося засідання з питання бюджетних боргів «Укрнафти». Депутати від «Самопомочі» Роман Сидорович і Андрій Журжій спробували туди потрапити. «Арсеній Петрович, побачивши нас на нараді, заявив, що нардепам тут не місце. На зауваження мого колеги, що уряд у нас коаліційний і ми прийшли допомагати, а не заважати, прем’єр-міністр просто спішно залишив залу засідання, а за ним пішли всі присутні міністри, голова ДФС і голова «Нафтогазу», — повідомив Сидорович «Дню». «Напевно, питання сплати держкомпанією податків до бюджету має характер особливої державної таємниці», — припустив народний депутат, намагаючись зрозуміти причини втечі міністрів від двох членів коаліції.

Нагадаємо, заборгованість «Укрнафти» перед державним бюджетом зі сплати податків і зборів за період з серпня 2014 року по 1 січня 2016 року становить 10,4 мильярда гривень. Але річ у тім, що держава в особі НАК «Нафтогаз України», у свою чергу, зобов’язана повернути «Укрнафті» 10,1%мільярда кубометрів газу чи гроші за нього, отримані в 2006—2011 роках від населення. «Нафтогаз» офіційно визнав цей свій борг у складеній за міжнародними стандартами фінансовій звітності за 2014 рік.

Колективне «соломонове» рішення з цього складного питання належало прийняти міністрові економічного розвитку і торгівлі Айварасу Абромавічусу, міністрові фінансів Наталії Яресько, міністрові юстиції Павлу Петренку, в.о. міністра екології Сергію Курикіну, неназваному представникові Міненерговугілля (участь міністра Володимира Демчишина чомусь не передбачалася), головам ДФС Роману Насірову і  НАК «Нафтогаз України» Андрію Коболєву. Що вони вирішили і чи вирішили взагалі, поки що невідомо. І це, як і все інше, що робиться «під килимом» у публічній сфері, а державні фінанси саме до неї й належать, не може не провокувати певних підозр.

На це однозначно натякають експерти «Дня». У президента Центру глобалістики «ХХІ століття» Михайла Гончара така поведінка високих урядовців викликала подив. Він припускає, що нараду було скликано лише задля того, щоб продемонструвати стурбованість уряду відповідною проблемою і намір її якось розв’язати. Підхід, на думку експерта, приблизно такий самий, як і напередодні, коли обіцяли змусити нафтотрейдерів за два тижні знизити ціни на бензин.

«А оскільки з’явилися несподівані візитери, — зазначає Гончар у розмові з «Днем», — виник сумнів, що в їхній присутності усе піде за наміченим сценарієм. Найімовірніше, ніхто там не мав наміру вирішувати винесене на обговорення питання. Якщо залишатися в рамках чинного законодавства, то вирішити його, звичайно, досить складно. Адже Коломойський (Ігор Коломойський, групі якого належить більш як 40% акцій «Укрнафти». — Авт.) раніше сказав: я одразу ж заплачу, тільки-но «Нафтогаз» заплатить «Укрнафті» гроші чи поверне газ».

«За таких обставин, — припустив Гончар, — і будь-який інший уряд був би настільки ж недієздатним, як і цей.  Адже наш Кабмін — це, врешті-решт, коаліція. Якщо вона формально є, але насправді не працює, то не може вплинути й на уряд. Він «гуляє» сам по собі і при цьому не може нічого вдіяти. Тому що в коаліції відбувається те ж саме. Вони лише обмінюються уїдливими докорами і копняками. Отже, на уряд можна, звичайно, вішати всіх собак. Але проблема не лише в ньому».

Директор спеціальних програм НТЦ «Психея», професор Національної академії державного управління при Президентові України Геннадій Рябцев вважає, що Кабмін не хоче віддавати газ із підземних сховищ, в яких його й так не надто багато. Він також зазначає, що «всі ці кулуарні домовленості дуже дивні: знову міноритарні акціонери визначають політику кампанії, що належить державі (50% плюс одна акція)». Експерт вважає, що дії нового голови «Укрнафти» Марка Роллінса «показують, під чию дудку він грає»: «Компанія в боргах, як у шовках, а він, щойно заступивши на посаду, йде у відпустку». У суперечці між «Нафтогазом» і «Укрнафтою» ніхто не хоче йти на поступки, — каже Рябцев, — тому що, як я припускаю, у сховищах вже немає того газу».

«Я б не сказав, що уряд у цьому питанні зайшов у глухий кут, з якого немає виходу, — продовжує аналіз ситуації професор. — Але все упирається в Коломойського. У деолігархізацию, про яку сьогодні всі кричать, можна було б повірити, якби було вжито реальних заходів, спрямованих на те, аби ліквідувати борги «Укрнафти» перед держбюджетом. Це свідчить про те, що серйозних змін у державній політиці за останні два роки не відбулося. Саме це підтверджує безпорадність уряду, який  іде з наради через появу на ній двох народних депутатів із коаліції».

P.S. «Я не відмовлявся сплачувати боргу з податків, проте у компанії зараз просто немає грошей, — заявив Роллінс у п’ятницю увечері «Інтерфаксу-Україна»,  — ви ж бачили сьогоднішню ціну на нафту?! «Укрнафта» зможе сплатити борг, якщо з компанією розрахуються за газ і якщо сплатять дебіторку — в ідеалі, звичайно, якби сталося й те, й те».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати