22 факти про Нігерію
які можуть допомогти українцям відкрити там бізнесМинулого року Міністерство економіки і торгівлі оприлюднило всі складнощі її життя. Деякі факти про цю цікаву і перспективну Експортну стратегію України. В ній названо 20 пріоритетних для нас країн (а також і ЕС). Серед них Нігерія, єдина країна з підсахарської Африки. Саме туди на початку квітня цього року відправляється офіційна бізнес-делегація України на чолі з двома заступниками міністрів — Мінекономіки і МінАПК.
Нігерія занадто велика країна, щоби в одній газетній статті висвітлити всі сторони країни, які можуть бути цікавими читачам, а також тим, хто захоче реалізувати там свої бізнес-інтереси.
1. Нігерія територіально в 1,5 разу більша за Україну, а за населенням — більше ніж у 5 разів. За неофіційними даними (перепису не було вже давно) тут живе понад 220 млн людей. За прогнозами ООН, 2050 року їх буде 450 млн; ІІІ місце в світі після Індії і Китаю. Медіанний вік населення — 18,5 років.
У країні налічують приблизно 400 народностей, племен. Понад 500 мов, але офіційна — англійська. Ці народності становлять три великі групи.
Північ — це хауса, мусульмани (майже 50% населення). В 12 штатах офіційно визнано закони шаріату.
Південний схід — ібо, або ігбо, католики. Саме тут видобувають найбільше нафти.
Південний захід — йоруба, католики. Тут розташовано місто Лагос, колишня столиця Нігерії з населенням понад 20 млн. Лагос сьогодні є своєрідним торговельним хабом Західної Африки. Сюди приходять кораблі з усього світу, товар перевантажують у фури, які роз»їжджаються по всіх країнах.
У цілому, мусульмани і католики один до одного толерантні.
Ексцеси, звичайно, бувають. Є принципова домовленість між елітами про те, що президенти країни почергово змінюються — мусульманин, християнин. Теперішній президент генерал М.Бухарі — мусульманин із північного штату Кадуна.
2. Нігерія — федеративна країна. Складається з 36 штатів. Очолює штат губернатор, якого обирають населенням штату на 4 роки. Йому підпорядковується уряд штату з усіма міністрами. Мають свій бюджет. Якщо федеральний уряд відповідає за оборону, зовнішню політику, за нафтогазовий сектор, за загальнодержавні проекти (залізничне сполучення, атомна енергетика, космічні дослідження), то рештою проблемам опікується уряд штатів. Раз на рік губернатори збираються в місті Кавуна, щоб позмагатися в поло на єдиному в країні для цієї гри стадіоні, а також поділитися досвідом розв’язання місцевих проблем.
3. В історії Нігерії і України є схожі моменти. Нігерія отримала незалежність 1.10.1960 року. Вже в травні 1967 року східні області оголосили незалежність і утворили Республіку Біафра. Підстава: ми багатий регіон, у нас є нафта, чому ми повинні годувати бідну аграрну північ, відділимось і будемо жити багато. Цього дня президент країни оголосив надзвичайний стан. Місяць тривала підготовк, а на початку липня розпочалася громадянська війна. За деякими підрахунками, за два роки в ній загинуло майже 2 млн населення, здебільшого цивільні. Але територіальну цілісність держави було відновлено.
На сьогодні північний схід країни потерпає від терористів мусульманської екстремістської організації «Боко Харам». Армії вдалося знищити їхні опорні бази на території Нігерії. Але перешкодити смертникам, від яких гинуть сотні людей, вона не в змозі. Час від часу ми чуємо трагічні повідомлення з цих районів. Майже 2 млн біженців, викрадення людей, закрита більшість шкіл штату Борно, вбито понад 3000 вчителів, господарства занепадають, поширюється голод. Знайома нам картина. З 1.03.2018 р. в усіх школах трьох штатів вводиться охорона армії.
4. Головне багатство і головна кара Нігерії — нафта і газ. За запасами нафти Нігерія посідає 7 місце в світі, її має вистачити ще років на 15. Видобуток нафти становив 90% валютних надходжень. Нафтодоларів вистачало на всі потреби, а також для збагачення наближених до влади людей. Не потрібно було ламати голову над розвитком інших галузей. Але кілька років тому ціни на нафту різко впали. А коли грошей не вистачає, багато на що «відкриваються очі». Уряд змушений був згадати про занедбане сільське господарство, про відсутність доріг, про величезну нестачу електроенергії; її виробництво задовольняє лише 40% потреб країни, 60% покривають дизель-генератори.
5. Нігерія — це взагалі країна дизель-генераторів. Парадокс: багата на нафту країна майже все необхідне паливо (зокрема й для дизель-генераторів) змушена імпортувати. Три невеликі НПЗ працюють на 40% і суттєвого впливу на цьому ринку не мають. Люди змушені елементарно красти нафту з нафтопроводів для її домашньої переробки на паливо. Часто з ризиком для життя: не так давно під час такої «процедури» від випадкової іскри живцем згоріло понад сотні людей. Пошкодження нафтопроводів перетворилося на своєрідний бізнес: сьогодні його псують, завтра домовляються з відповідною компанією про його ремонт. Найбільше від цього «бізнесу» потерпає Shell. Ця компанія США навіть змушена була продати частину своїх активів.
Найбагатша людина Африки нігерієць Аліко Данготе збирається розв’язати проблему. Вклав власні 5 млрд доларів у будівництво найбільшого в Африці НПЗ. Хоча його головний бізнес — виробництво цементу, має заводи по всій Африці. До речі, свій бізнес він почав з того, що позичив у дядька 3000 доларів на закупівлю цукру у виробника на заводі, а продав його за ринковою ціною. Він не є олігархом — не має політичної партії, ТБ, газет.
6. Після цього логічно і справедливо сказати, що Нігерія — країна корупції. Це ще один чинник, що зближує нас. Два свіжі приклади. Вже на початку цього року Нігерія завершила закупівлю в США 12 військових літаків по 50 млн доларів за штуку. Такі самі літаки Болівія придбала по 10 млн доларів за одиницю. Відчуйте різницю. Цікаво простежити за цією історією. В Абуджі, столиці Нігерії, чоловік повідомив у поліцію, що вже кілька місяців не бачив своїх сусідів. Заручившись юридичною підтримкою, поліція виламала двері і зайшла в квартиру. Й знайшла тут тюки (!) доларів, фунтів стерлінгів, євро, ієн. Усього на суму 123 млн фунтів стерлінгів. Хазяїна не встановили. І це не поодинокий випадок. Теж знайома нам картина. Тільки в нас хазяї не криються.
Випередивши ПАР, Нігерія стала першою країною в Африці за показниками ВВП. У 2001—2012 рр. середній темп зростання ВВП становив 9%. Сьогодні він призупинився з-за падіння ціни на нафту. Додалася також девальвація найри на 40%. Тепер Нігерія повільно виходить зі стану рецесії
Теперішній президент Нігерії генерал Мохаммад Бухарі відомий як борець з корупцією. Ще за першого свого президентства він не обмежився словами, а почав саджати найбільш відомих корупціонерів. За що його і скинули. Він і сьогодні не обмежується самими словами. На самому початку своєї каденції арештував 55 генералів.
7. Але є й інша Нігерія, яка живе, розвивається. Не претендуючи на глибокий аналіз сучасного стану країни, варто фрагментарно навести деякі факти, щоб скласти більш об’єктивне уявлення про цю країну.
8. Випередивши ПАР, Нігерія стала першою країною в Африці за показниками ВВП. У 2001 — 2012 рр. середній темп зростання ВВП становив 9%. Сьогодні він призупинився з-за падіння ціни на нафту. Додалася також девальвація найри на 40%. Тепер Нігерія повільно виходить зі стану рецесії.
9. У країні нараховується 40 млн тих, хто належить до середнього класу. За 5 років прогнозують 60 млн.
10. У Нігерії 645 мільйонерів (офіційних!). 520 із них у Лагосі. 20 мільярдерів. Друга за багатством у Африці Фолоруншо Алакія (салони краси, нафта, 1,6 млрд доларів) під час весілля свого сина та іранської моделі витратила 280 000 євро на один мільйон троянд.
11. Активно працює Національне космічне агентство. На 2030 рік планують запуск власного космонавта. Будують АЕС (Росія). Міністерство оборони хоче самостійно запустити виробництво дронів.
12. Друге місце в світі з виробництва кінофільмів — Ноллівуд. 2—3 місяці на кожен фільм. Вартість — усередньому 15 мільйонів доларів. Різні кінофірми створюють до 50 фільмів на тиждень. Сумарний річний прибуток до 500 млн доларів.
13. Нігерія вперше взяла участь у зимовій олімпіаді в Південній Кореї з двома бобслеїстами.
14. На штучному острові неподалік Лагоса будують діловий центр вартістю в 6 млрд доларів. Головний інвестор — мільярдер Гілберт Чогоурі (67 років).
15. Після візиту в грудні 2016 року в Абуджу короля Марокко відновили розмову про будівництво Транссахарського газопроводу: Порт-Харкорт — Бенін -Того — Гана — Сенегал і далі в Марокко, а потім через Гіблартар у Іспанію.
16. Китай активно розбудовує мережу залізниць. Збудована перша з них від рідного міста президента м. Кадуна до столиці — 186 км. Наступні будуються — вздовж Гвінейського узбережжя ( 12 млрд доларів). На заході від неї відходить лінія Лагос — Кано на північ, на сході теж на північ Порт-Харкорт — Майдугурі.
17. Середня зарплата по країні — 200 доларів, у містах — 400 доларів.
18. Мають свого лауреата Нобелівської премії з літератури — Воле Шоїнка,
19. Улюблений напій — пиво. Його споживання збільшується на 9% щорічно. Головний виробник — «Хайнікен».
20. За місце на нігерійському ринку змагаються Китай (товарообіг 18 млрд доларів) і Індія (17 млрд доларів). До речі, президент Бухарі закінчив військовий коледж у Індії. В країні працює майже мільйон індусів.
21. Зрештою: зі 100 самих впливових людей у Африці — 21 із Нігерії.
22. Місце України на цьому перспективному ринку досить мізерне — 0,11 % загального товарообігу Нігерії. В кращі часи наш товарообіг становив близько 300 млн доларів. Але вже кілька років поспіль він тримається на рівні 100 мільйонів. У Нігерії відстежують такі процеси. Тому не випадково 2016 року постало питання про закриття Посольства Нігерії в Україні (одне з трьох посольств країн підсахарської Африки). Довелося докласти значних зусиль, щоб залишити його. Хотілося б сподіватись, що бізнес-делегація змінить ситуацію на краще (хоча її статус для таких сподівань недостатній).
А база для серйозного економічного співробітництва є. В Нігерії працюють тисячі, а можливо, і десятки тисяч випускників українських вишів. На жаль, їх ніхто не рахував, не зважав на них і не зважає. Випускник НАУ Аліу Б. Олумуіма вже другий термін поспіль очолює ІКАО, найбільш ефективну організацію, яка об’єднує всі авіаційні компанії світу. Одружений на киянці. Випускник університету в Харкові очолював Національне космічне агентство; теж одружений з українкою. Випускник Інституту міжнародних відносин КДУ був спікером сенату Нігерії.
В Україні на сьогодні нігерійська діаспора разом із сім’ями нараховує майже 30 000 людей.
Випуск газети №:
№46-47, (2018)Рубрика
Економіка