«Необхідно навести лад у тендерах»
Згідно з дослідженням Transparency International, в Україні — високий ризик корупції у військових установахМіжнародна антикорупційна мережа днями оприлюднила аналіз рівня корупції в оборонній сфері у країнах-членах НАТО і країнах-партнерах Північноатлантичного альянсу. Антикорупційний індекс оборони класифікує країни за шкалою від А (дуже низький ризик корупції) до F (критичний ризик). Україна потрапила до групи D з дуже високим ризиком корупції. Transparency International відзначила зусилля Міністерства оборони України з посилення внутрішньої ревізії, але закликала підвищити ефективність антикорупційних заходів.
Олексій ХМАРА, виконавчий директор Transparency International Україна:
— Нас цікавлять не конкретні постаті, а система. Ми досліджували чотири параметри. По-перше, організацію врядування, систему ухвалення рішень. Із цим зараз краще, аніж три роки тому, але ще є проблеми. Друге — закупівлі. Скандалів, пов’язаних з ними, досить багато. Великий оборонний бюджет неможливо проконтролювати. Третє — доброчесність системи, наскільки легко повідомити про корупцію, як розслідують такі факти. Тут є прогрес, але все одно наше міністерство і Збройні сили ще пасуть задніх. Не вистачає системи реагування на випадки корупції. Четверте — можливість громадської участі. Ми всі підтримуємо армію, жертвуємо кошти. Нам за це дякують, але звітності перед громадою, куди йдуть ці кошти, практично немає. Є окремі особистості, які на «світлій стороні», але це ще не система. Тому Україна, попри наявні позитиви, наразі перебуває в зоні високого корупційного ризику.
По-перше, треба змінювати порядок закупівель. Необхідно навести лад у тендерах. У самому міністерстві потрібно налагодити порядок інформування про випадки корупції. І відкрити систему для людей. Щоб громадяни краще розуміли, що відбувається у сфері оборони щодня.