Як себе поводити з проханими і непроханими гостями
Учасники конференції в Брюсселі, організованої Європарламентом і Бельгією, обговорювали проблеми легальної і нелегальної міграції. Поряд iз країнами Заходу і з міжнародними організаціями запрошення на конференцію отримали і «держави походження» мігрантів — такі, як Україна, Росія або, скажiмо, Марокко.
Україна все частіше згадується в розмовах про нелегальну міграцію — адже ні для кого не секрет, що українська територія все частіше використовується біженцями з Азії як транзитна на їхньому шляху до кращого життя в Західній Європі. Як сказав у Брюсселі державний секретар МВС України Олександр Гапон, якщо в 1991 році в полі зору правоохоронних органів знаходилося 148 нелегалів, то в 2000 році їх було вже 24000. За його словами, після подій 11 вересня ще більша кількість афганців, пакистанців і жителів інших країн Азії вирішили нелегально відправитися на Захід, перетинаючи при цьому Україну. Інша міграційна проблема також вельми болюча — незаконна торгівля людьми. Гапон розповів на конференції, що Україна намагається зробити все можливе, щоб зупинити вивіз українських жінок і їх секс-експлуатацію. Держсекретар МВС сказав, що число українок, які незаконно перебувають за кордоном, «дуже велике» і «не піддається підрахунку».
Як відомо, ЄС після розширення буде мати спільний кордон iз Україною. Євросоюз уже кілька років говорить, що цей самий кордон непогано було б укріпити. Але на брюссельській конференції про це не йшлося. Міністр внутрішніх справ Бельгії Андре Дюкен заявив, що потрібні передусім політичні заходи. Наприклад, вже розпочатo програму з поліцейського співробітництва з країнами-кандидатами в ЄС.
Учасники конференції говорили про створення єдиної правової бази з регулювання міграції та інформаційної бази даних Євросоюзу і країн, звідки прибувають нелегали. Європейці начебто і не проти надання допомоги країнам походження і транзиту мігрантів. Але поки що Україна, яка бореться з нашестям азіатських нелегалів, отримала тільки словесну підтримку Євросоюзу.