Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Перехід до євро: перші підсумки

19 січня, 00:00

Отже, на європейському континенті стався найбільший в історії обмін грошей, учасниками якого стали 300 мільйонів чоловік. Йдеться про введення готівкового євро, в якому брали участь не тільки 12 країн зони євро. За даними президента Європейського центрального банку Віма Дуйзенберга, перехід на нову валюту коштував від 19 до 50 мільярдів євро, тобто мінімум у 323 євро кожному платнику податків 12-ти країн зони євро.

У реальності нова валюта завойовує гаманці жителів близько 40 країн — а це одна п’ята усіх держав світу. До євро приєдналися крихітні Сан-Марино, Монако, Ватикан, Андорра, а також Чорногорія — складова частина югославської федерації. У Східній Європі, на Мальті та на Кіпрі також відмічено ентузіазм із приводу нової валюти. В євро можна розплачуватися у Швейцарії — наприклад, в готелях, ресторанах, на вокзалах і в деяких магазинах. У Британії, що зберегла вірність своєму фунту, також подекуди приймають нову євровалюту. Прес-секретар британської мережі універмагів «Маркс і Спенсер», щоправда, повідомив, що розплатитися в євро хотіли лише кілька людей — і всі вони виявилися репортерами.

Найбільш охоче переходили на готівковий євро в Ірландії, Нідерландах, Фінляндії та Люксембурзі. Італія, Іспанія та Франція повільніше за всіх прощаються зі старими грошима. Розрахунки в євро проводять дві третини торгових автоматів, майже у всіх країнах зони євро вже були виявлені фальшиві банкноти. Кумедний випадок стався у бельгійському місті Генті, коли пенсіонер заявився до банку із сімома купюрами різної вартості. Просканувавши банкноти на комп’ютері, банківський клерк розпізнав підробку, а пенсіонер заявив, що банкноти йому ніби підкинули до поштової скриньки. В інших випадках покупці намагалися розплатитися в магазинах копіями єврокупюр, зроблених на ксероксі або на сканері.

Чималі суми грошей міняли в банках бабусі та дідусі, що зберігали свої франки або марки десь під матрацом. Банки міняють й монети — але у кожній країні тільки колишні національні, причому обмін відбувається на вагу. Монети інших країн зони євро пропонується пожертвувати на благодійницькі цілі, опустивши до спеціальних скриньок.

Чіткої та зрозумілої відповіді на запитання, чи не призведе введення євро до зростання цін, поки що немає. Представники Європейської Комісії визнають, що в окремих країнах ціни могли дещо вирости. Водночас деякі магазини Німеччини, Бельгії, Франції, Італії та Греції округлили ціни в євро у бік зменшення. Гідно вирішили відзначити перехід на нову валюту і представниці найдавнішої професії у Римі та Берліні — вони також дещо знизили розцінки в перерахунку на євро.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати