НАТО влаштувало зустріч старих і нових друзів
У штаб-квартирі НАТО вчора відбулася конференція, присвячена 10-річчю Ради євроатлантичного партнерства. До цієї структури входять 19 членів НАТО та ще 27 країн, з якими Північноатлантичний альянс підтримує більш-менш активні відносини. У їх числі — звичайно ж, і Україна. Про її унікальну роль для європейської безпеки вкотре згадали і на цій конференції.
Євроатлантична безпека та розширення альянсу — такими були головні теми зустрічі. Події 11 вересня, безумовно, додали ще один предмет обговорення — як боротися з тероризмом. Колишній президент Фінляндії Марті Ахтісаарі озвучив на конференції всім зрозумілу аксіому — нині ми дивимося на європейську безпеку абсолютно з іншої точки зору, ніж усього два місяці тому. «Ми не будемо ослабляти зусилля в цьому напрямку», — заявив Генеральний секретар НАТО Джордж Робертсон, коментуючи затримання у Боснії та Герцеговині силами СФОР терористів, пов’язаних з організацією «Аль-Каїда». Один із них, за словами Робертсона, прямо пов’язаний з бен Ладеном. Генсек Альянсу відзначив, що в майбутньому для боротьби з тероризмом, можливо, об’єднають зусилля ОБСЄ та Рада євроатлантичного партнерства.
Багато доповідачів говорили, наскільки важливо для НАТО мати партнерство з іншими країнами. Мабуть, оригінальніше за всіх висловився Робертсон: «Унікальна солідарність не є продуктом телевізійних картинок, вона створювалася з 1991 року». Натовський генсек вважає, що одні країни співробітничають з Альянсом, бо самі прагнуть туди вступити, інші — щоб посилити власну безпеку, треті — щоб провести політичні консультації. Можна довго сперечатися, чи є Рада євроатлантичного партнерства лише символічною структурою. Факт залишається фактом: за 10 років існування РЄАП країни колишнього СРСР перетворилися з опонентів у добрих приятелів НАТО. Колишній президент Фінляндії заявив на конференції, що Україна може бути в майбутньому кандидатом у члени НАТО.