Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Жива хірургія в дії

У Вінниці онкологи із п’яти країн світу провели вісім навчальних оперативних втручань
26 вересня, 10:19

65-річний Микола Опанасович (ім’я пацієнта вигадане) звернувся до уролога, бо щось тягнуло унизу живота. Лікар обстежив, заспокоїв, мовляв, «це вікове», але на всяк випадок порекомендував зробити УЗД. І тут страшний діагноз — у простаті пухлина, яка перетискає сечовивідні шляхи. Ця звістка розділила життя чоловіка на «до» і «після», він уже думав над словами прощання з рідними, кому що подарує на згадку, і уявляв, як родина житиме без нього. Але після додаткових досліджень у Подільському регіональному центрі онкології виявилося, що ситуація не настільки критична. Завдяки виявленню пухлини на ранній другій стадії чоловікові запропонували новітню процедуру — лапароскопічну радикальну простатектомію, тобто повне видалення передміхурової залози через невеликі проколи. 95% таких оперативних втручань — успішні.

Виконував операцію професор, керівник урологічного лапароскопічного департаменту однієї з клінік Тбілісі Давид Ніколаєшвілі. Він був одним із 350 онкологів та онкохірургів, які зібралися цими днями у Вінниці на науково-практичну конференцію. Крім теоретичної частини з мультидисциплінарного лікування злоякісних новоутворень, лікарі провели вісім оперативних втручань, продемонструвавши сучасні методики з радикального лікування раку тіла та шийки матки, молочних залоз і простати. Спостерігати за процесом мали можливість усі учасники конференції, завдяки телетрансляції з операційного блоку.

«Другий рік поспіль ми збираємо у Вінниці провідних світових онкологів та онкохірургів. Цього року на конференцію приїхали колеги з Італії, Грузії, Азербайджану, Вірменії та України, які упродовж двох днів не лише ділилися передовим досвідом діагностики та лікування захворювань молочної залози та органів малого тазу, а й провели вісім майстер-класів, — відзначив головний лікар Подільського регіонального центру онкології Володимир ШАМРАЙ. — Такий формат «живої хірургії» дає можливість кожному лікарю не лише спостерігати за тим, що відбувається в операційній, а й ставити запитання до хірургів під час самої операції. Ми побачили майстерність наших вітчизняних та італійських колег, дізналися про практики онкохірургів із Грузії та Вірменії. Це показові майстер-класи з найсучасніших стандартів лікування найбільш поширених нозологій. Саме рак молочної залози та урогенітальні злоякісні новоутворення входять до сумної першої п’ятірки лідерства серед чоловіків та жінок у нашій державі».

Міжнародна конференція «Актуальні питання діагностики та лікування онкологічних захворювань репродуктивної сфери» проходила одночасно на кількох майданчиках. Учасники заходу мали можливість послухати доповіді провідних експертів та лікарів щодо найактуальніших питань сучасної мамології, онкогінекології та онкоурології, попрацювати в секціях, де у форматі діалогу кожен охочий міг поставити кращим фахівцям у цій царині запитання, а також обмінятися власним баченням розвитку діагностики та лікування онкологічних захворювань репродуктивної системи.

«Я представив дві доповіді: одна з хірургії рецидиву раку яєчників, а друга — про оперативні втручання при первинному виявленні поширеного раку яєчників. Крім цього, провів майстер-клас для колег із проведення лапароскопічної пангістеректомії з тазовою лімфаденектомією у випадках раку тіла матки, — розповідає керівник відділу онкогінекології медичного центру NAIRI із Єревана Артем СТЕПАНЯН. — На базі нашого відділення ми проводимо до 300 таких оперативних втручань на рік. Це поширене захворювання, але останні часом дедалі частіше помічаємо тенденції до омолодження цього раку, зокрема й серед жінок репродуктивного віку. У таких випадках важливо вберегти жіночі органи, щоб вона могла народити дитину. Успішність залежить від стадії та зони поширення. Чим раніше виявили, тим більше шансів зберегти органи, хоча відверто — при органозберігаючих операціях рецидивів більше. Але сучасні технології та методи дозволяють навіть хворим на рак жінкам виносити і народити здорову дитину. Кожен випадок індивідуальний».

Для проведення оперативних втручань обиралися пацієнти з раковою патологією, які вже перенесли операції в минулому або потребували видалення пухлини терміново. Італійські онкохірурги, які вважаються одними з найкращих у проведенні органозберігаючих операцій у випадках раку молочної залози, обирали пацієнток із малозабезпечених категорій, які не мають матеріальних ресурсів заплатити за операцію з реконструкції молочної залози. Операції для них проводилися за рахунок фармацевтичних компаній, які надали необхідні препарати і засоби.

«Якщо в Україні рак молочної залози досі вважається смертельним діагнозом, то у нас, в Італії, ця недуга вже перейшла до розряду хронічних. А все через те, що ми маємо на рівень вищу діагностику. В Україні, на жаль, чимало первинно виявлених пухлин у грудях жінок не дають їм шансів на збереження молочної залози. Очевидно, через пізню діагностику, — припускає професор Ріккардо ДЖОВАНАЦЦІ із Італії. — Я провів операцію з видалення кількох пухлин: у верхньому зовнішньому і нижньому внутрішньому квадраті молочної залози. Орган вдалося зберегти. Я знаю, як це важливо для жінок. Але навіть у разі видалення залози не слід боятися, бо сучасні підходи до естетики виробили цілу наукову стратегію в хірургії грудей — онкопластичний напрямок у мамології, — і кожна жінка має можливість залишитися привабливою. А головне — здоровою».

На сьогодні у Вінницькій області понад 40 тисяч онкохворих. Щороку Подільський регіональний центр онкології реєструє шість тисяч нових випадків. Серед чоловіків «лідирує» рак легень, хоча останнім часом його активно наздоганяє рак передміхурової залози. У жінок — рак молочної залози. Фактично кожен п’ятий випадок онкозахворювання у прекрасної половини людства — це рак молочної залози. В Європі п’ятирічне виживання серед жінок, які захворіли на рак молочної залози, становить 80 — 82%, у США цей показник має 91%, в Україні — лише 56%. Передусім через пізню діагностику.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати