Відновлення енергетики та відбудова інфраструктури є ключовими у співпраці України та ЄБРР
5 червня Міністр фінансів України Сергій Марченко зустрівся з Президентом Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) Оділь Рено-Бассо, повідомляє Міністерство фінансів України.
У зустрічі також взяли участь заступниця Міністра фінансів України Ольга Зикова (в онлайн форматі), заступник Міністра фінансів Олександр Кава та Урядовий уповноважений з питань управління державним боргом Юрій Буца. Від Банку — Віце-президент ЄБРР Маттео Патроне, новопризначений Керуючий Директор Банку в Україні та Молдові Арвід Тюркнер та заступник Директора Ради Директорів ЄБРР від України Артем Шевальов.
Міністр фінансів привітав Оділь Рено-Бассо з переобранням на посаду Президента ЄБРР, а також Маттео Патроне і Арвіда Тюркнера з призначенням на посади Віце-президента ЄБРР та Керуючого директора ЄБРР у справах України та Молдови, відповідно.
Сторони обговорили пріоритети діяльності ЄБРР в Україні, зокрема у сфері енергетики, інфраструктури та муніципальному секторі, а також подальшу співпрацю у цьому напрямку.
Міністр фінансів висловив подяку керівництву Банку за спрямовану допомогу Україні:
“Повномасштабна агресія росії продовжує створювати перед Україною складні економічні умови. ЄБРР є нашим ключовим партнером, забезпечуючи фінансування підтримки ліквідності та стабільної роботи ключових сфер державного сектору економіки, що є критично важливим для держави та громадян в умовах війни. Ми надзвичайно цінуємо рішучість і відданість Банку у підтримці України та значне збільшення інвестицій за проєктами”.
З початку повномасштабного вторгнення допомога Банку сягнула майже 4 млрд євро. Станом на червень 2024 року загальний обсяг спрямованого Україні фінансування ЄБРР за весь період співпраці становить близько 19,5 млрд євро. В державному секторі впроваджується 10 спільних проєктів загальним обсягом позик 2,1 млрд євро. У 2024 році в рамках цих проектів вибірка склала понад 154,3 млн євро.
Окремо, Сергій Марченко наголосив на важливості збереження зовнішньої підтримки від міжнародних партнерів у поточному році та надалі. Зі свого боку, Уряд продовжує вживати всіх необхідних заходів для мобілізації ресурсів на ключові бюджетні потреби, водночас впроваджуючи реформи у межах донорських програм з ключовими партнерами – країнами G7, ЄС, МВФ та Світовим банком.
В цьому контексті сторони відзначили впровадження аналітичного інструментарію Матриця Реформ. Матриця впорядковує рекомендації міжнародних партнерів України та реформи визначені у співпраці з донорами у ключових секторах, водночас дозволяє здійснювати моніторинг та аналіз виконання заходів.
Крім того, у співпраці з міжнародними фінансовими організаціями пріоритетом для української сторони залишається ефективна реалізація ініціатив з швидкого відновлення, а також інвестиційних проектів, що сприятиме довгостроковій стабілізації фінансової та економічної ситуації.
Очільниця Банку Оділь Рено-Бассо підкреслила, що наразі ключовими напрямами Банку для мобілізації фінансування залишається енергетичний та приватний сектори, а також муніципальна інфраструктура. Вкотре було наголошено на важливості сприяння енергетичної безпеки країни та стабілізації ринку електроенергії в Україні, особливо в умовах систематичного російського енергетичного терору.
Представники Банку висловили намір й надалі підтримувати Уряд України у розвитку та відновленні пріоритетних сфер економіки. Зокрема, мобілізуючи ресурси на підтримку ініціатив у енергетичному, муніципальному та транспортному секторах.