Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Як захистити зайчика, ялинку і свято?

08 грудня, 16:02

У лісі, лісі темному, 
де ходить хитрий лис, 
росла собі ялинонька, 
і зайчик з нею ріс.

Ой снігу, снігу білого 
насипала зима! 
Прибіг сховатись заїнька –
ялиноньки нема.

Ці слова веселої новорічної пісеньки Івана Неходи просто і лаконічно передають усю трагедію новорічного декору. Зайчику звичайно радять піти потім до палацу і подивитися, як його ялиночка горить на весь палац. Але краще зайчику не потикатися, бо і ялинки вже не врятує, і сам ше чого доброго шапкою стане.

Як захистити зайчика і ялинку?

Сьогодні суспільство поділилося надвоє. Ті, хто захищають ялинку і ті, хто захищають ялинку. Так, так, я не помилилася. Відмінність тут не у висловлюваннях, а у тому, що саме стоїть за розумінням захисту ялинки.

Перші захищають ідею потрібності ялинки на святі, кольорових бамбольок*, подарунків, що ховаються попід гілками, вогників, що миготять і гріють голочки, посилюючи святкові аромати. Я їх розумію і підтримую.

Другі захищають ялинку-дерево, не розуміють доцільності мільйонного винищення молодих і зрілих дерев. Їм боляче бачити вирубані ділянки, а за кілька тижнів – спотворені трупи вбитих вічнозелених на всіх смітниках країни. Їм шкода зайчика, що прибіг сховатися – а ялиноньки нема.  Я їх розумію і підтримую.

Ялинка на святі і ялинка жива – реалії абсолютно сумісні, якщо докласти хоч трохи емоційно-інтелектуальних зусиль. Вирішення такої еко-естетичної задачки може принести неабияке задоволення, зекономити гроші і нерви, забезпечити цікаве дозвілля, гарні фото в інстаграмі, чисту совість і неспітнілу від глобального потепління планету.

Поради для міста

Українці не надто звикли гордіти своїм самоврядуванням – будь то вуличним чи кабінетним. Тому мені особливо приємно пишатися досвідом мого рідного міста у царині ялинкового декору. Років десять тому, у якусь благословенну мить чиновники зрозуміли – навіщо везти із лісу двадцятиметрову красуню, якщо точно такі ж уже ростуть на центральному майдані. І нехай не в самому його центрі, де зазвичай встановлювали головну ялинку, але живі, пухнаті, які до того ж не потребують закріплення-відгородження, не хитаються на вітрі і нічого не коштують. Майдан від цього тільки виграв, як і самі містяни. Тепер чимало установ перейняло таку традицію.

Багато українських міст засаджено старими і величними ялинами, особливо в центральних та адміністративних кварталах, там де й відбуваються святкування. То спадок давньої комуністичної традиції – висаджувати ялини навколо партійних адміністрацій, как в сталіце. Чому б не використати їх сьогодні? Або ж висадити маленькі деревця і спостерігати як вони ростуть і міцнішають услід за країною. Для гамірних і радісних гулянь – розмір ялинки не має значення. Іще один варіант – штучні ялини, більшість світових мегаполісів прикрашають чудеса інженерно-конструкторської думки, які так само миготять, тішать і надихають.

Поради для дому

Живі ялинки на подвір’ї і вулиці можна висаджувати разом із дітворою, яка потім, за півроку, галасливо прикрашатиме уже свої дерева. Влітку такі ялини теж не зашкодять, раптом там схочуть поселитися білочки і пташки? Є також ялинки і ялиноподібні дерева у вазонах, є штучні плястикові, пухнасті і м’якенькі, різних кольорів і розмірів. Продаються хвойні букети і деревця, збиті з гілочок (може це й шкодить природі, проте значно менше ніж зрубане дерево чи відрізана верхівка). Модні декоратори пропонують чимало стильних ялинок усіх можливих конструкцій. Виготовлені індивідуально, вони натякатимуть на ваші інтереси, сферу діяльності, пасуватимуть до будинку, а головне – робитимуть свято унікальним і пам’ятним. Традиційний український дідух** – теж цікаво, скільки історій може повернутися у родину разом із його встановленням. А ще ж підсвічники і витинанки, гірлянди і мандарини, светри з оленями і мороз надворі, гаряче вино й холодна кока-кола, зайві кілограми й післяобідні ранки, старі пісні і старовинні колядки, ясні зорі й нові мрії – усе це важливі складники святкової атмосфери, на додачу до чистої совісті за врятовану ялинку і зайчика, у якого назавжди є дім.

* бамбольки – кульки та бурульки зі скла, ялинкові прикраси.

** дідух – обрядова Різдвяна прикраса українців з колосків, символ урожаю.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати