Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Не треба вибачатися за компліменти!

29 січня, 13:36
ФОТО МИКОЛИ ХРІЄНКА

«Дякую.»

Приблизно такою мала б бути звична відповідь на комплімент.

«Дуже Вам дякую, так приємно / несподівано / мило.»

Мала б бути відповідь на особливо красивий комплімент.

Натомість, зрідка ви почуєте таку реакцію в Україні.

Завдання цього допису аж ніяк не дорікнути, а радше простежити першопричини дивної поведінки середньостатистичного українця у ситуації (не)прийняття компліменту.

Проведіть простий експеримент. Похваліть матеріальний чи інтелектуальний продукт когось зі знайомих чи колег, не найближчих. Скажіть, наприклад, «яка гарна у вас спідниця / розумна стаття чи, навіть, красиві діти.» Й у відповідь, у 70-80% випадків ви отримаєте не подяку, а виправдання – «спідниця стара / в статті забули про щось сказати, а діти — діти неслухняні.

В аналогічній ситуації компліменту, як її люблять називати, все ускладнюючи науковці, британці, американці, італійці, поляки, литовці й ще десятки інших — просто подякують. Або подякують і розкажуть щось цікаве, достойне і корисне про відмічену вами річ чи рису — де придбали спідницю, як довго писали статтю або на кого подібні діти.

Дивна поведінка із компліментами зустрічається і серед інших культур. Наприклад, турки мають звичку віддати вам те, що ви особливо старанно хвалитимете — картину, вазу чи тарілку. Тому, туристичні путівники радять не надто задивлятися на елементи побутового декору турецької сім’ї, щоб не змушувати власників віддати вам те, що вони геть не планували. Зрозуміло, в основі такої поведінки — пишна східна гостинність. Натомість, що ж потворить нашу реакцію й змушує вибачатися за комплімент?

Моє припущення – роки комуністичного уподібнення. Не можна бути іншим, кращим, успішнішим. За побутові елементи, що приємно «подразнюють» око спостерігачів варто чим швидше виправдатися й знищити у зародку відчуття чогось особливого, що ви маєте. Підхід украй хибний. Мова не про надмірне вихваляння, чванство чи егоїзм. А природне прийняття, що у вас є щось красиве, ви робите щось розумне. Адже всі ми якраз і хочемо, що світ був красивим і розумним. Тож не заперечуйте. А зробите комплімент цьому тексту – і я вам чемно подякую, а не розповім у якій піжамі я його поспіхом писала)

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати