НАЦІОНАЛСОВОК – визначення та ілюстрації
У моєму місті страшний совковий РАЦС. Рогатий такий. «Давайте прикрасимо його вишиванкою!» – лунають пропозиції. «Попереду встановимо восьмиметровий пам’ятник Бандері, а приміщення передамо музею національно-патріотичних змагань». За таке не можна не проголосувати, якщо тільки дивитися із тіні комунізму.
Чи добре буде виглядати вишиванка на такій недолугій конструкції, чи підійде Бандері, філософу і політику, сталінська шинель восьмиметрового розміру, чи оживе музей історії нації у тій споруді хрущовського архітектора, спланованій для реєстрації цивільних актів? Питання (не) на часі.
Ми побороли комунізм. Розпався Радянський Союз. Діти, народжені в незалежній Україні, не просто пішли в школу, вони її закінчили, як і університет, і пішли на війну за свою країну. Древньо-нову, незалежну, нерадянську.
Ми не злюбили комунізм за те, що він нищить індивідуальність. Уніфікує. Встановлює стандарти творчості й мислення. Рекомендує форми вияву громадської любові.
Сотні радянських скульпторів повторювали тисячолітні прийоми будівничих готики – монументальні храми звеличували Бога розміром, а не любов’ю. І без того дрібні парафіяни ставали майже невидимими у темряві височезних склепінь.
Розчистивши площі й проспекти для велетнів-апостолів святого комуністичного духу, скульптори затвердили новий стандарт прояву любові і пам’яті. І сьогодні, коли ми повертаємося до витоків людинолюбства, демократії, свободи, ми тягнемо за собою совкові тіні. Ми так звикли до Леніна, що ставимо Бандеру в його позу, забуваючи відмінність їхніх світів, цінностей і чого ми в кінці кінців прагнемо.
Я не вірю в петиції, але ця вкрай гарно ілюструє помилки сучасного націоналсовка*. Коли на стару, радянську систему поспіхом одягають нові декорації. Вулицю 26 червня перейменовують на вулицю 28 червня, дітям на випускний рекомендують обов’язково одягнути вишиванки, а мери-колишні-комсомольці вітають із Днем Злуки тими ж словами, що колись проголошували пєрвомай.
Комунізм лиш невеликий відрізок із нашої могутньої історії, якихось років 70-50, але як будь-який страшний досвід – лишає глибокий слід. Тривала пауза у вихованні естетичного смаку, поваги до особистості, критичного мислення і усвідомленого самоусвідомлення теж дається у знаки.
Хороші новини у тому, що зараз саме час вчитися. Вчитися думати і любити красиво. Не поспішати, не повторювати за натовпом, що досі біжить від совка так швидко, що аж наздоганяє його по колу. Хороші новини у тому, що можна любити по-особливому й по-особистому усі наші #українські_прекрасності. Хороші новини у тому, що ми завжди перемагаємо, перечитайте історію України.
*націоналсовок – показовий, імітований або неусвідомлений патріотизм, що слідує канонам радянського стилю.