Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Україна – остання лінія оборони Європи

Або Про деякі висновки після візиту Порошенка в Канаду
23 вересня, 10:05
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

У травні 2008 року я була серед канадських гостей, які зустрічали президента Ющенка під час його історичного візиту до парламенту Канади. Внаслідок помаранчевої революції український народ взяв новий політичний курс, спрямований на викорінення урядової корупції і зближення з Європою. Ніхто й уявити собі тоді не міг, що за п’ять років низка втрачених можливостей і внутрішньополітична боротьба перетворять владу на глибоко корупційний режим, призведуть до революції, заплямованої кривавими атаками на співвітчизників, до зростання російської військової агресії, вторгнення та найбільшої загрози миру Європи з часів Другої світової війни.

Саме під час цих подій Президент Петро Порошенко прибув 17 вересня до столиці Канади Оттави, щоб зробити історичне звернення до парламенту. Жодному з глав іноземних держав за новітню історію Канади, включно з Нельсоном Манделою, зал не аплодував, стоячи так довго і з таким ентузіазмом, як аплодували Президентові Порошенку. Ці овації, що лунали по всьому парламенту Канади, були не лише знаком підтримки Порошенка — так віддавали належне рішенню українського народу та його боротьбі на захист власної національної гідності та незалежності. Під керівництвом прем’єр-міністра Стівена Харпера Канада непохитно підтримує Україну і гостро критикує авторитарний та експансіоністський режим Володимира Путіна.

2010 року, під час свого першого державного візиту до України, прем’єр-міністр Харпер відмовився від запрошення президента Януковича на сніданок з кількома сумнівними олігархами і натомість відвідав Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» у Львові, щоб віддати данину жертвам тоталітарного комунізму та прочитати лекцію про демократію студентам Українського Католицького Університету.

Три роки потому, після кривавого нападу на учасників Євромайдану, Харпер був першим серед лідерів країн Великої сімки, що прибули з візитом у Київ, демонструючи солідарність Канади з українським народом, а також був першим серед західних глав держав, що прибули на інавгурацію Президента Порошенка. Я як представник українсько-канадської общини мала привілей супроводжувати прем’єр-міністра Харпера під час двох офіційних візитів до України і була вражена його принциповою позицією і його бажанням консультуватися з керівниками спільнот щодо того, в який спосіб краще допомогти Україні, щоб зміцнити її демократію та економіку.

Канада не лише надала фінансову підтримку та гарантувала кредити Україні, а й забезпечила військову допомогу, розвиток аграрної галузі, гуманітарну допомогу на мільйони доларів, антикорупційні програми, зобов’язалася відновити переговори про зону вільної торгівлі між Канадою та Україною і сприяла військовій співпраці НАТО зі збройними силами України.

Тому не дивно, що президента Росії Володимира Путіна дратує позиція Канади, і він незліченну кількість разів нападав на Харпера. Зауваження, зроблені прем’єр-міністром Харпером під час зустрічі з Президентом Порошенком у Канаді, говорять самі за себе:

«Канада визнає суверенітет і територіальну цілісність України, всієї України. Скільки б часу не знадобилося на її звільнення, п’ять місяців чи п’ятдесят років, ми ніколи не визнаємо нелегальну окупацію Росією будь-якої території України.

Як ви самі казали з цього приводу, тут не може бути компромісів.

Канада непохитно дотримуватиметься цієї позиції і продовжуватиме недвозначно осуджувати порушення законів паном Путіним, і разом зі своїми союзниками ми продовжуватимемо відповідати на російську агресію.

Пане Президент, у липні у своєму інавгураційному зверненні ви сказали, цитую: «Нас уже ніхто не оберне в рабів криміналу та бюрократії, в прислужників колоніальної влади. Нас підтримує цілий світ».

Пане Президент, вільні й демократичні країни світу підтримують вас. Ми не можемо дозволити темним і небезпечним діям пана Путіна мати місце, тому що вони загрожують світовій безпеці.

І тому що, як я вже зазначав раніше, канадці мають глибокі тісні зв’язки з українським народом, і для нас справа не лише у міжнародних законах та політичних принципах. Це справа спорідненості, справа сім’ї, це особисте, і ми підтримуватимемо вас.

Пане Президент, цілі покоління українців боролися за свободу небезуспішно.

Український народ має право, як і всі вільні країни, обирати власне майбутнє, обирати європейське майбутнє надії і ніколи не повертатися до темряви радянського минулого. Український народ правильно прагне того, що є у Заходу: свободи, демократії, справедливості й процвітання.

І це не порожні слова.

Все це лежить в основі нашої країни.

Це цінності, які Канада пропагує в усьому світі, і не через егоїстичні амбіції, а тому що канадці завжди прагнули цього для всіх народів.

Допомагаючи іншим народам зберегти свою свободу, ми також оберігаємо свою.

Дозвольте на завершення, пане Президент, похвалити вас за те, що проявили лідерство, сміливість і розважливість перед обличчям жорстокого і безжалісного залякування, і за невтомне прагнення миру, незалежності й безпеки для вашого народу.

Знайте, що б не чекало на нас попереду, Канада й Україна продовжуватимуть шлях разом, упевнені в тому, що наші спільні мрії та прагнення правильні, справедливі й хороші».

У свою чергу у зверненні до канадського народу Президент Порошенко не лише акцентував особливе партнерство між двома націями, а й зосередився на практичних пріоритетах у співпраці на найближчі місяці. Серед них і внесок Канади у намагання НАТО допомогти Україні розширити її командні, контрольні, комунікативні та комп’ютерні можливості. До того ж Порошенко заявив про двосторонню співпрацю в таких галузях, як енергетика, торгівля, інвестиції, інформаційні та повітряно-космічні технології.

Окрім офіційного виступу, Президент Порошенко приватно зустрівся з лідерами українсько-канадської спільноти для відвертого та відкритого обговорення нинішньої ситуації в Україні. Президент Порошенко виділив кілька ознак успіху своєї адміністрації. По-перше, Верховна Рада поклала край політичному існуванню Комуністичної партії України в українському парламенті, а по-друге, Партія регіонів настільки дискредитувала себе в очах виборців, що вирішила не брати участі в майбутніх парламентських виборах.

Президент Порошенко не виправдовувався, захищаючи своє рішення підписати Мінське перемир’я, а також закон про особливий статус певних регіонів Донбасу і про амністію. Заявив, що його дії — це не акт капітуляції, а стратегія, спрямована на спростування планів Москви змалювати Україну як неспроможну державу. Він пообіцяв, що за час його президентства жодна територія України не буде передана терористам чи іноземним державам.

Він також наполягав на тому, що парламентські вибори у цей час вкрай необхідні для політичного здоров’я України, оскільки сильна і підтримувана Росією п’ята колона продовжує діяти у Верховній Раді, підриваючи національні інтереси України. За словами Порошенка, майбутні вибори потрібні, щоб очистити парламент від небезпечних елементів і забезпечити наявність у ньому легітимних представників від східних регіонів, щоб останні не були в заручниках у терористів.

Далі Порошенко зазначив, що в Україні зараз існують два конкурентні політичні табори: «партія миру», яку представляє він зі своїми однодумцями, і «заступники війни», представлені його опонентами.

Водночас він висловив занепокоєння щодо нерішучості ОБСЄ із забезпечення постійної присутності міжнародних спостерігачів на окупованих терористами територіях Східної України. Він закликав українських канадців долучитися до місії моніторингу майбутніх виборів в Україні,         чинити тиск на ОБСЄ для забезпечення фізичної присутності міжнародних наглядачів у східних регіонах України під час виборів.

Серед учасників круглого столу з Президентом Порошенком були представники Світового конгресу українців, Конгресу українців Канади, Ліги українців, Канадсько-української фундації та Ради українських державницьких організацій світу. Кожна організація висвітлила свої намагання підтримати українську демократію та надати допомогу в цей критичний момент історії України.

Президент Ради українських державницьких організацій світу, колишній член канадського парламенту Юрій Шимко зазначив, що організаціями, які є членами Ради українських державницьких організацій світу, а саме Лігою українських канадців та Лігою українських жінок Канади, було зібрано понад 500 тис. доларів США.

Ці кошти було відправлено сім’ям поранених чи загиблих під час Майдану, і нещодавно вони розпочали новий проект під назвою «Фонд друзів українських Збройних сил», який надає нелетальну допомогу бригадам волонтерів, що захищають східні регіони України. Військова допомога — це один із напрямків допомоги Канади, вона включає у себе перевезення військових припасів до України військово-транспортними літаками «Геркулес».

Під час зустрічі Рада українських державницьких організацій світу зобов’язалася підтримати українського Президента у цей критичний момент історії України і заохотити союзників Канади, а саме Сполучені Штати, надати Україні летальну військову допомогу і особливий статус союзника не члена НАТО, таким чином забезпечивши Україну найвищим рівнем взаємодії в сфері захисту і національної безпеки.

Україна — остання лінія оборони Європи проти російського експансіонізму. Якщо Сполучені Штати та їхні партнери по НАТО не в змозі забезпечити Україну оборонним озброєнням, яке вона потребує для захисту своєї територіальної цілісності, Путін матиме свободу дій, щоб демонтувати Україну і завдати смертельного удару по економічній та воєнній безпеці Європи.

Леся ШИМКО — голова Канадсько-Українського парламентського центру, президент Ліги українських жінок Канади.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати