Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Віра в диво і вірус

Як «пандемічні» фейки захоплюють розум людей по всьому світу
10 квітня, 12:44
ФОТО REUTERS

Понад 20 телекомунікаційних веж у різних частинах Великої Британії було спалено або пошкоджено якимось іншими методами із початку квітня. Ці інциденти сталися після розповсюдження в Інтернеті та, головним чином, в соціальних мережах, теорії, яка звинувачує технологію 5G у поширенні коронавірусу.

MobileUK, група, яка об’єднує чотири основні мобільні мережі Великобританії, вимушена була опублікувати відкритий лист до клієнтів із проханням допомогти припинити вандалізм. «Немає наукових доказів зв’язку між 5G і коронавірусом», — йдеться в зверненні.

Наразі будь-яка людина, навіть без спеціальних знань, може впевнитися — коронавірус не пов’язаний із 5G, тому що хвороба поширюється далеко за межи районів, де використовують цю технологію. Але ж ні — знаходяться прихильники навіть у такій ненауковій та фантастичній теорії.

«Вірусна небезпека 5G» — не єдина абсурдна версія виникнення чи поширення COVID-19. Здається в Україні всі чули теорію про те, що новий коронавірус SARS-CoV-2 «розроблений у китайській чи американській військовій лабораторії».

Відповідно до одного з найпопулярніших фейків, коронавірус — це результат діяльності «глибинної держави» — таємного американського співтовариства, метою якого є повалення чинної влади в Сполучених Штатах.

Альтернативна теорія стверджує, що коронавірус — це розробка китайських вчених. За однією з версій, захворювання необхідно було китайцям для подолання демографічної кризи та врегулювання проблеми перенаселеності (своєрідна «зброя» проти пенсіонерів). За іншою — китайці вирішили за допомогою епідемії послабити західний світ.

Те, що вчені спростували штучне походження вірусу, нікого не зупиняє — в залежності від своїх геополітичних «симпатій» люди продовжують вірити в змову чи то китайських, чи то американських «поганих хлопців».

Користується «попитом» і версія про те, що нинішня пандемія є результатом дій фармацевтичних компаній, які «випустили» вірус в світ із метою збільшення своїх прибутків від продажу медичних препаратів. Той факт, що ліків від нової хвороби все ще не знайдено, тому незрозуміло, як саме можуть заробити на пандемії фармкомпанії, теж не вважається аргументованим спростуванням. До біса раціональні аргументи, коли на людство насувається смертельна загроза!

Нещодавно ЗМІ знайшли взагалі унікальний фейк.

В російськомовному сегменті Інтернету було поширено твердження про те, що SARS-CoV-2 пішов... від диявола! Навіть наводилися «докази»: якщо слово «коронавірус» «розібрати» на цифри за місцем кожної літери в російському алфавіті та потім їх «перемножити», виходить 666 666 666 666. «Громадське ТБ» не полінувалися перевірити (Аааааааа! Як пишуть в соцмережах — Прим. авт.). Так ось — виходить 178 711 142 400, а не зловісні шістки.

Є багато пояснень стрімкому розповсюдженню фантасмагоричних теорій під час пандемій. Але головним є нестримане бажання людини вірити в те, що причину смертельної небезпеки можна легко знайти на знешкодити, що розповсюдження хвороби при бажані можна без проблем зупинити, а хворих швидко вилікувати.

Конспирологічні версії походження вірусу встановлюють прості причинно-наслідкові зв’язки та дають прості відповіді, які заспокоюють людей. Якщо вірити, що хвороба кимось спеціально створена, чи хтось керує її розповсюдженням, це створює ілюзію загальної «контрольованості ситуації» — здається, що розробникам вірусу достатньо припинити заражати людей чи віддати людству вакцину (яка в них точно має бути), як пандемія негайно зупиниться.

В той же час дотримуватися версії природного походження та неконтрольованого розповсюдження хвороби набагато складніше із психологічної точки зору: людина відразу відчуває свою незахищеність та вразливість у ворожому до homo sapiens світі. Це відчуття є дуже неприємним, і значна частина людства не готова змиритися із такою страшною для неї реальністю.

Фейки про чудодійні ліки, непідтверджені відомості про засоби профілактики та лікування COVID-19 теж виникають та стрімко поширюються з цієї саме причини: люди не готови змиритися із думкою про власну беззахисність перед якимось мікроскопічним вірусом. Лимони, імбир, цибуля, часник... інші «рятівні» продукти скуповуються масово і активно застосовуються в «домашньої імунізації». Втім, в даному випадку можна сказати лише «на здоров’я» — натуральні вітаміни не є чимось шкодливим (хіба що у випадках алергії чи індивідуального несприйняття).

Проблеми «профілактики на дому» починаються тоді, коли в перелік «засобів для імунітету» потрапляють т. зв. «фуфломіціни» — препарати із недоведеним ефектом, і до того ж дороги. Не хочеться наводити приклади, але в українському інформаційному просторі вже з’явилася пряма і непряма реклама подібних сумнівних засобів, тож будьте пильними.

Окремий «підвід» «імунологічних» фейків — переконання, що хтось точно не може захворіти коронавірусом.

На жаль, само життя спростували неправдиву інформацію про «небезпеку COVID-19 лише для стареньких» — в Україні хворіють навіть немовлята, а помирають навіть до того молоді та здорові.

Але безліч дивних уявлень про захищеність якоїсь окремої групи людей все одно є дуже популярними.

В цьому плані, напевно, одним з найбільш оригінальних фейків часів пандемії, здається, є твердження про те, що прем’єр-міністр Болгарії Бойко Борисов... має містичну аури, яка захищає його та всю країну від коронавірусу. Щоб ви розуміли, ворожка заявила про це на національному болгарському телебаченні. В цьому випадку навіть складно зрозуміти, хто і як ці «відомості» має спростовувати.

Втім, напевно, головне, щоб віра в «ауру» очільника уряду чи в інші містичні антивірусні «обереги» не завадила болгарам регулярно мити руки, носити маски, дотримуватися соціальної дистанції, а краще взагалі слідити вдома — тобто робити все те, що насправді може зупинити поширення вірусу.

Власне, і всім нам не завадить бути більш відповідальними і більш раціональними під час реальної загрози.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати