Територія свободи... Савіка Шустера
Журналістський професійний рух потрібен. Хто очолить?У Савіка Шустера таки запрацював власний телеканал. Від «правды русского мира» (спочатку канал мав називатися Pravda Russian World chanel. — Авт.) не лишилося нічого, проте в сітці мовлення з’явився 3s.tv, і одразу спричинив багато відгуків. Одним із перших обговорень ток-шоу стало затримання Геннадія Корбана — чудова тема для розкручування проекту і нарощування рейтингу. А коли 100 журналістів беруть інтерв’ю в однієї людини — Савіка Шустера, звісно, і все це в прямому ефірі його програми — це, звичайно, дуже почесно. І ось вже хтось починає вести мову про створення альтернативної журналістської платформи чи навіть організації.
«Усе починається зі Свободи Слова, можливості кожному сказати і бути почутим. 10 років Савік Шустер намагається донести це можновладцям в Україні. І настав час суспільству відстоювати свою Територію Свободи», — пишуть піарники нового ЗМІ на своїх інтернет-платформах. Тут слід обговорити кілька моментів. Для Савіка Шустера справді в Україні все почалося зі «Свободи слова» — програми, яка й зараз продовжує йти на ICTV зі зручнішим для власників каналу ведучим Андрієм Куликовим. І почала вона виходити рівно 10 років тому. Потім був «Шустер LIVE», який переходив з каналу на канал, який сварили, але альтернативи так і не створили, а тепер, вочевидь, нас чекає нова «Територія Свободи» на 3s.tv. За словами Савіка Шустера, створюється неолігархічний телеканал, але, «щоб нас ніхто не чіпав», середній бізнес закликають брати участь у створенні нового ЗМІ. Неолігархічний канал — це, поза сумнівом, добре, якщо не сказати утопічно в системі українського медіа-ринку. У будь-якому разі, більше ЗМІ — більше плюралізму — адже ці принципи сповідує вся наша медіаспільнота? Але чи почалася свобода слова разом зі «Свободою слова» — це навіть не запитання.
В українській журналістиці свободу слова обстоювали ще в 90-ті — можливо, Савік Шустер про це не знає, тому що в цей час за те, щоб його залишили в ефірі російського НТВ, майже одностайно голосувала Дума? І що ж вийшло в результаті? Опозиційне НТВ медіа-магната Гусинського Путін прибрав до рук, та й взагалі незалежна журналістика як така в Росії — це діла давно минулих днів. Отже, колишні НТВ-шники мігрували в Україну — наприклад, екс-головред каналу Євген Кисельов улаштувався в студії «Інтер», про Савіка Шустера ми вже знаємо. І не просто мігрували, а продовжили тут свою кар’єру, принагідно пописувавши листи СБУ на захист свого «друга», який «представляв одного із співвласників каналу («Інтер»)», російського політтехнолога Ігоря Шувалова (якщо хтось забув). І тут недолугу українську журналістику починають навчати, як слід працювати. А 100 журналістів беруть інтерв’ю в однієї людини — Савіка Шустера.
Але, безумовно, з ідеєю створення альтернативного професійного журналістського руху Шустер влучив у десятку. Не можна сказати, звичайно, що ідея дуже нова — про це велася мова і до приходу іноземних журналістів, і не з однієї медіа-платформи, зокрема і в «Дні». Однак що зробив Шустер? Він дав змогу висловитися журналістам, до яких було байдуже центральним каналам. Поняття «регіональні ЗМІ» чомусь стало практично лайкою (як там триває децентралізація, до речі?), а тим часом Україна — це не Київ — Львів — Одеса — Харків, це набагато більше і складніше. Вочевидь, і до окремих спільнот добре підігнали карту про «три сорти»... І ось цих журналістів запрошують до київської студії і кажуть — тут Територія Свободи. Добре, якщо так. Головне, аби потім територія свободи не виявилася полем чудес (чи краще все писати з великої літери?).
...А об’єднуватися, звичайно, треба. І краще не проти когось, а навколо принципів та ідей. Ще краще, якби об’єднавчі осередки цих самих принципів та ідей не змінювали разом зі зміною влади. Адже не «медіаспільнотою» єдиною?..