«Настав час для повернення історії України українцям»
У Софії Київській презентували унікальні історичні артефакти та документальний фільм про козацьку добуСофійська площа… Серце Києва, яке з одного боку оточене стародавнім Подолом і Дніпром, а з іншого за десяток метрів розташувалися стародавні своєрідні двері до міста, себто Золоті ворота. Не дивно, що саме в Будинку Митрополита на території Національного заповіднику «Софія Київська» вирішили організувати дипломатичне прийняття «Скарби нації», присвячене розвінчуванню міфів про Україну та спробі віднайти справжню історію нашої країни. Назву заходу дав однойменний документальний фільм із циклу «Україна. Повернення своєї історії» телеканалу «1+1».
«Російсько-українські стосунки наразі набули неймовірної актуальності, тому дуже важливо розібратися у їхньому корінні. Спочатку Московське царство, а згодом Російська імперія після смерті Богдана Хмельницького кожному наступному гетьманові підсовувала документ із назвою «Богданові» статті. Це робилося для того, щоб вони їх підписували заново. Але кожного разу це були московські копії», - пояснює автор і продюсер проекту Акім Галімов.
Допомагав у процесі зйомок нащадок гетьмана Кирила Розумовського Грегор Розумовський, який спеціально прибув з Австрії до Києва, щоб представити стрічку. За словами Грегора, у їхній родині існувала легенда про те, що Кирило за часів свого правління намагався розшукати оригінали Переяславської угоди — доленосної для нашої країни, а також булаву Богдана Хмельницького.
«Я вихований на історії своїх пращурів та був дуже вражений тим, наскільки сфальшованою є історія України, - розповідає Грегор. – ЇЇ намагалися знищити, приховати та переписати усіма можливими способами. Але це не вдалося. Настав час для повернення історії України українцям».
Для посилення ефекту від перегляду до Софії Київської привезли унікальні українські артефакти. Зокрема, на експозиції представили найдавнішу друковану Євангелію в срібному окладі 1658 року. Також гості мали змогу побачити меч Х ст. – основну зброю руського воїна та військову емблему Давньої Русі, прикрасу гривню ХІІ ст. у вигляді обруча на шию та багато іншого.
«Скарби нації» - це символи державності, які впливають на ідентичність українців. Коли булава чи інший артефакт повернеться в Україну, то ми станемо сильнішими як держава. Адже козаки об’єднувалися в одну велику могутню силу під булавами. Нас позбавили цього, викравши їх та перетворивши головних героїв на абстрактні постаті з минулого», - вважає Акім Галімов.
Історія України сповнена великих втрат, у різні століття ми опинялися під владою різних могутніх імперій. Це неминуче призводило до втрати українських скарбів. Наприклад, у ХХ ст. зі свинцевої скрині було викрадено забальзамоване серце Кирила Розумовського. Подібні артефакти є безцінними в багатьох європейських країнах. «Хід історії ми не можемо змінити, але здатні відділити ці чорно-сірі плями, які сповнені великих таємниць та заборон, - зазначив міністр культури Євген Нищук. – Повертаючи найменший скарб, ми будемо ставати могутнішими та сильнішими. Це додаватиме нам сил».
Презентація не обмежилася лише переглядом стрічки. Щоб спростувати поширені міфи про козаків, для гостей підготували сучасну інтерпретацію козацьких страв і реконструкцію їхнього справжнього костюму. Здавалося, ми вже все знаємо про козаків. Ходили собі по Запорізькій Січі з оселедцями в шароварах і їли сало. Насправді це викривлені уявлення, які ґрунтуються не на фактах, а на пропаганді сусідньої держави.
Так, замість шароварів козаки носили «кальсони», тобто доволі вузькі штани. А міф «шароварщини» з'явився спеціально, хоча козаки носили їх доволі короткий проміжок часу. Однак саме в той період козаків пов'язували близькі стосунки з Російською імперією. Щодо їжі, то на їхньому столі були представлені устриці, вареники з чорнилами каракатиці та навіть сало в шоколаді. Такі страви споживала колись наша аристократія, як у кращих традиціях французької кухні. Хіба що, окрім сала, але куди без національного продукту.
З перших кадрів фільму на тілі виступають сироти, а серце починає битися. На перший погляд, дивно, адже ти споглядаєш за подіями, які відбувалися дуже давно. Але це наша історія, яка є невід’ємною частиною сучасних подій. Недарма ворожий народ докладав стільки зусиль, щоб стерти з нашої свідомості справжні факти про ті часи, а натомість замінити їх викривленими. Уявіть те хвилююче відчуття, ніби ти дізнаєшся великі, але важливі секрети своєї родини. А тут – цілої держави.
Пошуки серця перетворюють фільм на історичний детектив, який розгортатиметься перед глядачами дві години під час перегляду стрічки. Адже на прийнятті представили лише нарізку з фільму протягом 30 хвилин. За цей час поставилося більше питань, аніж відповідей. Зрозуміло лише одне, що історія України відроджується в істинному форматі та правді, а не в нав’язаній пропаганді спочатку з боку Російської імперії, згодом – Радянського Союзу, а в ці секунди, які ви читаєте, - зі сторони сучасної Російської Федерації. Пам’ятайте, зміна уявлення про минуле здатна змінити хід історії в майбутньому.
Повна версія фільму вийде 19 січня, до дня проголошення Акту Злуки УНР і ЗУНР, на телеканалі «1+1» о 20:15.
Author
Владислава ШевченкоРубрика
Медіа