Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Молодість»: майже прорив

Цьогорічний Київський міжнародний кінофестиваль ще не почався, але вже має кілька оригінальних особливостей
21 жовтня, 00:00
НЕЗМІННИЙ ОРГАНІЗАТОР «МОЛОДОСТІ» АНДРІЙ ХАЛПАХЧІ / ФОТО З АРХIВА «Дня»

Особливість політична: 35-та «Молодість» проводиться за підтримки президента України. Мало того, Віктор Ющенко є почесним президентом фестивалю. Ось що значить точний вибір. Свого часу організатори фестивалю — в першу чергу його незмінний керівник Андрій Халпахчі — зробили правильну ставку: теплі стосунки з Ющенком склалися в них ще за часів прем’єрства останнього. Так, може, ще й статус Національного врешті-решт нададуть.

Особливість рекламна: «Молодість», як ніколи, стала помітною. Плакати є на вулицях, у метрі, активно крутять ролики і радіо, і телебачення. Перегляди йтимуть не тільки в Будинку кіна, але й у найпрестижніших кінотеатрах по всьому центру. Скидається на те, що фестиваль неначе вийшов з якогось напівпідпілля. Власне, так воно і є. Уся культура, відмінна від шансону і Кобзона, до минулого року включно, була приблизно в такому стані; стан — не надто, але трохи покращився — ще один непрямий доказ того, що минулій владі дійсно було просто начхати на щось складніше від «дорослого радіо». Втім, то тема для окремої розмови.

Особливість комерційна: вперше за всю історію фестивального руху в Україні буде проведений кіноринок. Такі ринки — то вже давня і загальноприйнята практика в усьому світі. Будь-який, більш-менш значущий фестиваль супроводжується активною торгівлею, заради чого туди з’їжджаються продюсери, прокатники — одним словом, всі, на кому тримається існування кіна як бізнесу. «Кіноринок «Молодість» проходитиме 26—29 жовтня в кінотеатрі «Баттерфляй Ультрамарин». На сьогодні свою участь підтвердили 14 фірм iз Франції (серед них — «МК-2» легендарного продюсера Марена Карміца), Росії і, звичайно, України. Найбільше очікування від цього заходу — що нарешті власники прав на фільми почнуть укладати угоди безпосередньо з українськими прокатними конторами, і, таким чином, у нас буде власний вітчизняний прокат, а не філіал російського.

І власне про кінематограф. Уже зараз можна стверджувати, що цьогорічний конкурс «Молодості», принаймі в повному метрі, — один з найсильніших за всю історію її існування. Так, буде продемонстрований режисерський дебют угорського оператора Лайоша Колтаї «Знедолений» (Угорщина — Німеччина —Франція); при цьому сам Колтаї — зрілий майстер, працював оператором у класика Іштвана Сабо і отримав за ті роботи два «Оскари». «Мій ангел» Сержа Фрідмана (Франція) — знятий на тій же «МК- 2», з французькою зіркою Ванессою Параді в головній ролі. «На захід» Ахмеда Імамовича (Боснія і Герцеговіна) — спродюсований славетною Жанною Моро, вона ж зіграла епізодичну роль. «Полумгла» Артема Антонова (Росія) — вже відзначений призом на кінофестивалі в Монреалі. Втім, ще не факт, що ці овіяні гучними іменами картини не поступляться роботі ще невідомого вчорашнього студента.

У студентському короткому метрі теж не обійдеться без знаменитостей — адже в ньому братиме участь Ігор Стрембицький зі своїми «Подорожніми» — тими самими, за яких він дістав «Золоту пальмову гілку» на останньому Каннському кінофестивалі. В тій же категорії присутній ще один каннський лауреат (отримав другу нагороду серед студентських робіт) «Вдвох» росіянина Ніколая Хомерики. Ще в одному конкурсі «Молодості» — змаганні перших професійних коротких метрів — обтяжених нагородами фільмів начебто немає, але переважають учасники з країн зі старими, усталеними кінематографіями — Німеччини, Чехії, Франції, Швеції, Іспанії, Бельгії.

Тягар основних рішень ляже на журі, очолюване 82 річним американськимпатріархом Ірвіном Кершнером (приймав участь у створенні таких блокбастерів, як «Ніколи не кажи ніколи» і «Зоряні війни-2»). Найголовніший приз кращому фільму всього конкурсу — статуетка «Скіфський олень» плюс винагорода 10000 доларів. Кращий повний метр дістане 2500 доларів, такі ж суми (готівкою або послугами на кшталт титрування) відійдуть лідерам серед студентських робіт та перших професійних коротких метрів. Приз від посольства Франції кращому молодому актору (актрисі) складає 1000 єврів. Не має, на жаль, визначеного грошового еквіваленту приз глядацьких симпатій. Свої відзнаки вручатимуть журі ФІПРЕССІ (тобто преса), Міжнародної федерації кіноклубів (по суті, ті ж глядацькі симпатії), екуменічних організацій (тут переважатимуть не стільки естетичні, скільки моральні критерії). Вважаючи цифру «35» ювілейною, «Молодість» також вручить кілька нагород «За внесок в розвиток світового кіномистецтва». Є і дві нагороди спеціально для вітчизняних кіномитців: кращому фільму позаконкурсної «Панорами українського кіна» від газети «Дзеркало тижня» і за внесок у розвиток українського кіна від фонду «Україна-3000», очолюваного Катериною Ющенко.

Звичайно, що позаконкурсні перегляди теж зберуть чималу авдиторію. До показу заплановані справжні вершки європейської режисури останніх сезонів: «Приховане» співця жорстокості, Міхаеля Ханеке (також каннський призер), «Час на життя» культового француза Франсуа Озона, «Натягнута тетива» не менш культового корейця Кіма Кі Дука, «Ерос» — спільна робота Стівена Содерберга, Вонга Карвея і Мікеланджело Антоніоні, «Вокальні паралелі» легендарного Рустама Хамдамова, «Люба Венді» Томаса Вінтерберга, багаторічного соратника Ларса фон Трієра, ну і, звичайно, сам Трієр iз свіжим, скандальним і провокаційним «Мандерлеєм». І це ще не все, зважаючи на добрих півдесятка різних програм.

А відкриється «Молодість»-35 завтра в палаці «Україна» урочистою церемонією і прем’єрним показом останнього фільму Романа Поланського «Олівер Твіст».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати