Нацбанк тисне на «гальма»
Низькі депозити прискорили б економічне зростання, — експертУ четвер правління Національного банку України ухвалило рішення підвищити з 27 жовтня облікову ставку з 12,5% до 13,5% річних. Востаннє ставка змінювалася, причому в зворотному напрямку — до 12,5% з 13% річних, 26 травня. Невже з того часу тренд руху економіки змінився на 180 градусів?
Але це ще не останнє питання до наших регулюючих банкірів. Того ж дня вони поліпшили свій прогноз ВВП України на 2017 рік із 1,6% до 2,2%. «Це пов’язано зі сприятливою дією як внутрішніх, так і зовнішніх чинників, що відображалося в кращих, ніж очікувалося раніше, результатах економічної активності більшості галузей в другому та третьому кварталах цього року», — пояснюють нам у центробанку.
Із цим поясненням можна було б погодитися. Але ж є ще і четвертий квартал, на який НБУ, як сказано вище, збільшив облікову ставку, внаслідок чого, як сприймають таку дію економісти, зменшиться кредитування економіки. Тобто, НБУ, з одного боку, тисне на гальма, а з іншого — передбачає, що машина економіки покотиться швидше. Де тут логіка?
Відповідаючи на це питання «Дня», доктор економічних наук Олексій Плотніков зауважив: «Тут можна говорити про те, що НБУ не йде шляхом відновлення кредитування. Зараз у нас історичний мінімум ставок за депозитами у валюті і мінімум за шестирічний період за гривневими ставками. Здавалося б, Нацбанку саме час стимулювати кредитування, але... підвищуючи облікову ставку, він, вочевидь, не йде цим шляхом. Які у нього для цього мотиви? Я думаю, продовжується політика заборони участі банківської системи в розвитку національної економіки. Така політика започаткована 2014 року і, очевидно, й досі не скасована і продовжується», — сказав Плотніков.
«Крім того, — продовжував експерт, — протягом 2014—2016 років кредитування було фактично нульовим. І зараз те ж саме, але економіка почала якось оживати — фактично без участі банківської системи. Думаю, в Нацбанку вирішили: нехай і далі піднімається так само — якщо остаточно оживе, тоді банки почнуть працювати. Зважаючи на таке різке падіння ставок за депозитами, я все-таки сподівався, що Нацбанк почне стимулювати кредитування. На жаль, цього не сталося».
Випуск газети №:
№192-193, (2017)Рубрика
Економіка