Кредити виросли
Чи вистачить капіталів?Усупереч прогнозам синоптиків, президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко побачив в українській економіці ознаки «ранньої весни». Дотримуючись і надалі цього образного ряду, він назвав громадян України «кореневою системою економіки» та констатував, що саме через них минулого року проходив величезний фінансовий потік. Це, за словами Сугоняка, якраз і «свідчить про початок весни в економіці». «І це зовсім не та економіка, яка була при морозі та холоді», — не без патетики відзначав голова банкірської спільноти. У країні, на його думку, сталася зміна напрямів руху головних фінансових потоків: якщо раніше вони були орієнтовані переважно на олігархів, то тепер головним економічним суб’єктом стали «прості» люди.
Утім, це, очевидно, достатня, але ще зовсім не обов’язкова умова для прогресу економіки. Тому, як тонко натякає Сугоняко на майбутні вибори, зараз важливо позбутися торішньої атмосфери невизначеності та визначитися з політичною погодою: чи повернуться знову морози, чи запанує весна.
Підтверджуючи «весняні» прогнози, президент АУБ наводить цифрові викладки, що демонструють минулорічне зростання фінансових ринків. Так, у сфері державних фінансів доходи всіх бюджетів — державного та місцевого — становили 134 млрд. грн. порівняно з 91,5 млрд. грн. у 2004 році, доходи Пенсійного фонду — 43 млрд. грн. порівняно з 31 млрд. грн., зовнішній державний борг скоротився до 11,7 млрд. грн. (у 2004 році — 12,1 млрд. грн.), внутрішній державний борг — до 19,2 млрд. грн. (21 млрд. грн.), валові валютні резерви Нацбанку зросли до $19,4 млрд. ($9,5 млрд.). У сфері фінансів корпорацій прибуток у промисловості (до оподаткування) становив 28,1 млрд. грн. порівняно з 18,9 млрд. грн. у 2004 році. Але найцікавіші зміни спостерігалися у сфері фінансів громадян. Їхні доходи в 2005 році досягли 393 млрд. грн. порівняно з 270 млрд. грн. у 2004 році, а номінальна середня заробітна плата — 1019,7 грн. порівняно з 590 грн.
І все було б добре, якби цю майже ідилічну картину не зіпсував головний макроекономічний показник — темпи приросту ВВП. А вони в 2005 році впали просто катастрофічно — до позначки 2,4% проти 12,1% у попередньому році. Однак до цього питання президент АУБ пропонує підійти філософськи: мовляв, без глибокого наукового аналізу цього явища неможливо сказати, «хороша чи погана в нас економіка». «Кожна подія на фінансовому ринку вимагає всебічного аналізу», — упевнений Сугоняко та закликає не керуватися емоціями й почуттями при здійсненні економічної політики, оскільки об’єкт управління — економіка — ускладнюється, і без наукового підходу тут не обійтися. Головним досягненням 2005 року банкір вважає те, що, попри величезний бюджетний дефіцит у Пенсійному фонді та виниклі проблеми з держфінансами, владі вдалося уникнути зриву в інфляційну спіраль (основна заслуга в цьому належить Нацбанку). Щоправда, при цьому, визнає він, держава практично не інвестувала в економіку.
На такому благополучному тлі і банківська система України в 2005 році була на висоті. Вона також переорієнтувалася «на людей»: кредитування населення зросло в 2,3 разу, тоді як загалом кредитування збільшилося на 60%. «Повне забезпечення потреб населення в споживчому кредитуванні, з одного боку, та повне забезпечення в кредитах економіки, з іншого боку, дозволяє говорити, що банківська система не допустила входження української економіки в зону стагнації», — робить сміливий висновок Сугоняко.
За минулий рік обсяг чистих активів банківської системи збільшився на 59,2% і на 1 січня 2006 року становив 213,9 млн. грн. При цьому банкір зазначив, що 73% активів — це кредити (у росіян і білорусів цей показник набагато нижчий). Але є і зворотний бік медалі: це свідчить про слабку диверсифікацію активів. Протягом року відсоткова ставка по кредитах у національній валюті поменшала з 17,5% до 16,4%. Випереджальними темпами зростали довгострокові кредити — 190%.
Одним із основних завдань для банківської системи України в 2006 році, за словами Сугоняка, стане нарощування капіталу. Згідно з даними АУБ, показник нормативу адекватності капіталу загалом за банківською системою на сьогодні вже знизився до 14,8%. При цьому, наголосив Сугоняко, особливо гостро питання збільшення капіталу стоїть перед великими банками.
Не менш важливим завданням поточного року Сугоняко називає управління ліквідністю. «Ще однією проблемою стане збалансованість активів і пасивів — не тільки за термінами, а й за валютою. Значна частина кредитів видається у валюті, при цьому темпи зростання кредитування у валюті перевищують темпи зростання валютних пасивів. За валютної дестабілізації це може стати проблемою», — сказав він. Ця проблема збереглася попри те, що в 2005 році українські банки залучили за кордоном близько $1,3 млрд.