Хлібно-елеваторний кримінал
За фактом приватизаційних порушень Генпрокуратура завела 54 кримінальні справиГенпрокуратура, яка минулого тижня закінчила ретельну перевірку всього, що розказав п.Черенков, не виявила фактів приватизації хлібних об'єктів загальнодержавного значення (які низкою приватизаційних законів і президентськими указами поки що заборонено приватизувати). Зате знайшла багато іншого, не менш цікавого. Згідно з офіційною відповіддю, підписаною генпрокурором України Михайлом Потебеньком, перевіркою були виявлені «підроблення документів, фальсифікація протоколів зборів з розміщення акцій, зниження вартості майна тощо». Зокрема, стверджує Генпрокуратура, при приватизації Губихинського і Перещепинського елеваторів (Дніпропетровська область) посадові особи сільгосппідприємств «Прогрес», «Україна» (Новомосковський район), ім. Шевченка, ім. Фрунзе (Магдалинівський район) занесли до протоколів загальних зборів неправдиві відомості про поширення акцій серед працівників підприємств. У той час, як акції на суму 370,65 тис. грн. за фіктивними договорами були продані дніпропетровській фірмі «Гепард-Україна». Такі ж порушення виявлено при роздержавленні Девладівського, Брагнівського і Апостолівського елеваторів.
Під час перевірки приватизації Карлівського елеватора виявлено посадову фальсифікацію при реалізації акцій працівникам підприємства на пільгових умовах (за сприяння директора підприємства В.Мирного до продажу акцій було залучено київську брокерську контору «Gpi-Brok», яка скуповувала акції за цінами, значно нижчими від номінальних).
Керівники КСП ім. Леніна, «Світанок», «Промінь» Гадяцького району (Полтавська область) за заниженими цінами безоплатно реалізовували передані державою акції Гадяцького елеватора. Під час пільгового продажу акцій Явківського елеватора (Миколаївська область) керівники КСП «Славутич», «Білорусь», «Комінтерн» розподілили їх стороннім особам, чим, пише Генпрокуратура, нанесли державі понад 30 тис. грн. збитків. А під час приватизації Варварівського елеватора (Миколаївська область) директор елеватора і керівник ТОВ «Регіональний реєстратор» подали регіональному відділенню Фонду держмайна підроблені приватизаційні документи, оформлені на фіктивних акціонерів, і незаконно заволоділи пакетом акцій на суму 19 тис. грн.
Аналогічні порушення законодавства про цінні папери виявлені на орендному підприємстві «Горіхівський комбінат хлібопродуктів», Фісаковському хлібоприймальному підприємстві, хлібозаводах Запорізької області та на ряді елеваторів у Херсонській, Вінницькій, Кіровоградській і Донецькій областях. Крім того, Генпрокуратурою встановлено, що під час продажу пакетів акцій деяких елеваторів у Полтавській і Житомирській областях вартість їх цілісного майнового комплексу занижувалася приблизно на 200 тис. грн.
За результатами перевірки Генпрокуратурою опротестовано 15 незаконних рішень, заявлено 24 позови про відшкодування збитків і визнання недійсними раніше підписаних договорів. Порушено 45 кримінальних справ.
ДО РЕЧІ
Наприкінці минулого тижня спікер парламенту Олександр Ткаченко заявив, що «сьогодні взагалі не можна вивозити хліб за межі України», бо Україна «знаходиться на межі катастрофи з продовольчим зерном». За даними спікера, сьогодні зібрано 20 млн. тонн зерна, тоді як для підтримки продовольчого фонду необхідно мати мінімальний валовий збір зерна 35—37 млн. тонн.
Минулого року, повідомляє Інтерфакс-Україна, було зібрано 26,5 млн. тонн зерна. За липень 1998 — червень 1999 року з України експортовано біля 5 млн. тонн зернових, у тому числі 4 млн. тонн пшениці.