Урочистість у період невизначеності
Грузія завершила свій рік в УкраїніУчора відбулося завершення Року Грузії в Україні. Щоправда, урочистості пройшли без участі президента Михаїла Саакашвілі. Він відклав свій візит у зв’язку з політичною невизначеністю в Україні. Про це, зокрема, повідомив міністр закордонних справ Гела Бежуашвілі, який і представляв грузинську сторону в Києві.
Iз його слів стало відомо, що президенти України і Грузії вважають за доцільне організувати візит пана Саакашвілі в умовах, коли буде «сформована політична кон’юнктура, з тим, щоб провести його на більш високому рівні. Під набором дипломатичних евфемізмів мається на увазі післявиборчий період в Україні, коли політичні партії проводять між собою активні переговори щодо формування урядової коаліції. Міністр закордонних справ України Борис Тарасюк повідомив, що Віктор Ющенко «високо оцінив делікатність свого колеги» й вважає, що в період, коли ведуться інтенсивні консультації між політичними силами, які пройшли до парламенту, візит краще відкласти. (Візит Саакашвілі до України було заплановано на 4 квітня).
Рік Грузії в Україні відзначився чималою кількістю культурних акцій, обмінами візитами на найвищому рівні. «Тон» відносинам у значній мірі задало недавнє революційне минуле двох країн. Президенти обох країн Віктор Ющенко і Михаїл Саакашвілі прийшли до влади завдяки подіям, які прикували увагу всього світу, — помаранчевій революції в Україні і революції троянд у Грузії.
Гела Бежуашвілі учора особливо наголосив на стратегічному характері відносин між Києвом і Тбілісі, запевнивши, що Грузія «цілеспрямовано й планомірно» зміцнюватиме відносини з Україною. Також Україна й Грузія співробітничатимуть у рамках міжнародних організацій, до яких планують вступати обидві країни, — у НАТО та ЄС. Він також зазначив, що на початку травня у Вільнюсі відбудеться Форум співдружності демократичних сил, у рамках якого планується прийняти такий документ, який визначатиме основні цілі й принципи цього форуму. «Це не буде, очевидно, міжнародна організація, це буде форум, це буде демократичний процес», — сказав Бежуашвілі. Він повідомив, що до кінця року такий же форум планується провести в Грузії.
...Своєрідний тест на партнерство дві країни проходять уже зараз. Київ і Тбілісі вчора обговорювали питання, яким чином вирішити проблему «торгових воєн», які розгорнулися між Грузією та Росією навколо винної продукції. Нагадаємо: наприкінці березня Росія заборонила ввезення вина із Молдови і Грузії. «Ми будемо обговорювати питання з нашими партнерами, зокрема з Україною, щоб розширити ринок грузинських вин в Україні і на території інших партнерів», — сказав учора Гела Бежуашвілі. Київ поки що не дав жодних обіцянок, але закликав розібратися в ситуації. Тим часом естафета державної презентації перейшла від Грузії до України: невдовзі в Тбілісі відбудеться відкриття Року України...
КОМЕНТАР
Грігол КАТАМАДЗЕ , Надзвичайний і Повноважний Посол Грузії в Україні: — Рік Грузії в Україні був дуже успішним. Його часто пов’язували лише з культурними акціями. Але це спрощений погляд на всі організовані заходи, адже Рік Грузії — це комплекс і культурних, і політичних, і економічних кроків. Одне з найбільш значних політичних досягнень — спільна ідея президентів України і Грузії, зафіксована в Боржомській декларації, про створення Співдружності країн демократичного вибору. Перша зустріч у рамках цієї ініціативи відбулася саме в Києві. Відносини України і Грузії характеризуються активними контактами на всіх рівнях — і президентів, і пересічних громадян. В Україні побувало дуже багато грузинських творчих колективів. Тбілісі зацікавлений у розвитку глибоких відносин із Києвом. Ще два роки тому президент Грузії заявив, що Україна — це вікно в Європу для Грузії. Рік Грузії завершується, але це не означає, що ми припинимо представляти свою країну українцям.