Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Свободу собакам!

Безпритульних тварин КМДА доручить волонтерам
23 січня, 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Безпритульних тварин на вулицях великого міста повинно бути якнайменше. Однак практика показує, що знайти місце в притулку для усіх бездомних собачок і котиків Києва важко, а то й зовсім неможливо. Із «зайвими» тваринами борються по-різному, часто — шляхом евтаназії. Однак в управлінні охорони навколишнього природного середовища вже знайшли альтернативний метод, який має вдовольнити як захисників прав тварин, так і самих безпритульних. Взялася вирішувати цю проблему і Київська міська державна адміністрація. За останній місяць заступник мера Ірена Кільчицька провела дві великі наради за участі директорів комунальних підприємств і громадських організацій, які вболівають за долю столичної фауни.

Непримиренна боротьба, як завжди, розгортається між притулками для бездомних і громадськими організаціями. Останні вкрай незадоволені умовами утримання тварин у притулках, поводженням із ними, а також методами евтаназії, які зараз використовують у відповідних комунальних підприємствах. Київрада й керівники притулків спростовують заяви про жорстоке поводження з тваринами й доводять, що усі препарати, які використовуються у процесі присипляння тварин, є не тільки офіційно зареєстрованими, а й дозволеними для використання в Україні, і тварини в притулках помирають швидко й безболісно.

Але вбивати тварин — не метод. З цим погоджуються усі зацікавлені сторони. Але й піти шляхом Євросоюзу — безповоротного відлову тварин і утримання їх у безпечних і комфортних умовах — Київ поки що не може. Тому управління охорони навколишнього природного середовища спільно із громадськістю нарешті розробили концепцію і механізми повернення на вулицю стерилізованих тварин. Планується, що ці тварини вже не шукатимуть харчі на смітниках. «Після стерилізації тварина перебуватиме у ветеринарній клініці ще кілька днів, поки її підлікують, — розповідає заступник начальника управління охорони навколишнього природного середовища Микола Іллінський. — Перш ніж повернути тварину на вулицю, із волонтерами громадських організацій буде укладено договір на її утримання. Якщо, скажімо, добра бабуся підгодовує собачку у дворі — нехай вона робить це й надалі, але вже за договором». Таким чином, безпритульних тварин прилаштовуватимуть на вулиці виключно через посередництво тих громадських організацій, які роками виборюють для бездомних права і захист.

М. Іллінський відзначає, що ця, так звана перехідна форма утримання безпритульних тварин мала успіх у багатьох країнах світу. Планується, що з часом, за умови успішного розвитку проекту, волонтерам видаватимуть корм для котів і собак. Як саме виглядатиме договір із волонтерами, чи отримуватимуть вони платню і яку відповідальність нестимуть, якщо зареєстрована за ними тварина опиниться в іншому районі міста — до кінця ще не ясно. На розробку таких деталей в управлінні охорони навколишнього середовища планують витратити іще тиждень чи два.

Зробила два кроки назустріч тваринам і найвища столична влада. По-перше, притулки відтепер зобов’язані відкривати для преси усі двері. По-друге, І. Кільчицька заявила про створення спільної комісії представників відповідних міських служб і громадських організацій для перевірки діяльності притулків і відпрацювання нових методів роботи з тваринами. Отже, є шанси, що протягом кількох місяців ситуацію із бездомними тваринами в Києві буде врегульовано цивілізованими методами.

«Можна відловити всіх тварин, і навіть розмістити їх у притулках, роздати людям, чи приспати. Але їхнє місце не залишиться порожнім — жити й харчуватися до Києва прийдуть тварини із передмістя», — впевнений Микола Михайлович. Нічийних тварин у місті не повинно бути: на відміну від хазяйських, ці «брати наші менші» не проходять профілактичних оглядів у лікаря, не дотримуються правил гігієни і стають поширювачами різноманітних небезпечних для людини хвороб. Поголів’я безпритульних зростає і з вини незавбачливих хазяїв, котрі виганяють на вулицю приплід своїх домашніх улюбленців. Киянам, які утримують в домі собаку чи кота, нагадаємо, що уникнути появи кошенят та цуценят можна шляхом стерилізації, яку проводять усі ветеринарні клініки. Для ветеранів війни та праці, інвалідів I і II груп та чорнобильців послуга зі стерилізації домашнього улюбленця в державних клініках узагалі безкоштовна.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати