Севастополь. Війна. Iсторія
На території фортеці початку ХIХ століття — Михайлівського равеліна — відкриється Національний музей військово-морської історіїУсього 820 метрів морем відділяє Севастополь від Артилерійської бухти, де знаходиться старовинна біла будівля — Михайлівська берегова казематована батарея. Ця будова — частина легендарної фортеці, зведеної в першій половині ХIХ століття, з якої починається історія Севастополя як військового міста. Впродовж усього періоду свого функціонування Михайлівська батарея була суто військовим об’єктом, який зіграв свою роль у морських битвах, починаючи з Кримської війни 1854—1856 рр., тому вона належала до будов якщо не секретного, то закритого типу точно. Лише 2010 року комплекс будівель берегової батареї був переданий Міністерством оборони Національному військово-історичному музею України.
Із 15 березня 2010 року почав свою роботу проект по створенню на базі Михайлівського равеліна Національного музею військово-морської історії. У музеї розташує частину своєї колекції творець виставкового комплексу «Музей Шереметьєвих», член Британського товариства дослідників Кримської війни, український колекціонер Олексій Шереметьєв. Військово-історична частина колекції сім’ї Шереметьєвих охоплює період від епохи Петра I до наших днів і налічує близько 45 тисяч екземплярів, із яких до Кримської війни мають відношення близько 13 тисяч.
У той же час Олексій Шереметьєв є меценатом проекту й бере активну участь у реставрації Михайлівської батареї. До речі, до цього колекціонер вже реалізував проект по створенню недалеко від Севастополя військово-морського комплексу «Балаклава», а також виступав організатором виставок у Києві, Керчі, Вінниці, Полтаві.
— Коли я дізнався, що на території Михайлівської батареї планують відкрити музей, у якому буде представлена історія Севастополя, не зміг залишитися осторонь, адже ця будівля кровно пов’язана з темою моєї колекції — «Кримська війна». Основне завдання формулюю так: головне — не нашкодити, не опошлити нічим сучасно-пластиковим цю старовинну фортифікаційну споруду. Ми прагнемо в усьому зберегти достовірність конструкцій і матеріалів, зберегти особливості архітектури, — розповів «Дню» Олексій Шереметьєв. — Ми вирішили залишити всі справжні написи воєнних періодів, оскільки основна частина батареї збереглася добре. У той же час зроблено також дуже багато: були зруйновані арки на всій площі будівлі, лише в одному місці ми знайшли вцілілу арку і за її зразком зробили всі інші; був зроблений дах, фасад, багато елементів відновлено. Люди на добровільних засадах приїжджають у суботу, аби власними руками прочищати завали. Робота над проектом не закінчитися в день відкриття музею. Нам належить зробити ще дуже багато. Цей проект справді приголомшує своїм об’ємом. Лише другий поверх будівлі, де будуть розташовані експозиційні зали, площею в 2,5 тисячі квадратних метрів. Я спробую відтворити крок за кроком військову історію Севастополя. До дня відкриття також буде зроблена окрема експозиція, присвячена знахідкам під час реставрації Михайлівської фортеці. Ми знайшли велику кількість куль, посуд, знайдені ядра часів Кримської війни, гранати часів Другої світової війни. Взагалі експонати, які будуть представлені в музеї, не є масовими речами, кожен із них пов’язаний з долею, з подіями, з трагедіями, наприклад, можна буде побачити особисту печатку адмірала Лазарева, або орден Миколи Чудотворця — таких було всього десять штук. Багато речей збереглися в єдиному екземплярі. Я розумію, що всі ці експонати не можуть просто зберігатися в кабінеті, вони мають бути доступними широкій аудиторії. Тому що події ХХ століття — війни, катаклізми, репресії вимили кальцій із кісток історії держави. А всі ці знахідки їх цементують, оскільки навіть чужі імперські війни, які відбувалися на території нинішньої України, мають повне право бути сторінками, власне української історії.