П’ять недитячих історій
У Вінниці відбувся показ документальної стрічки «Поверніть мого тата!»Кримськотатарський Ресурсний Центр представив ексклюзивний документальний фільм «Поверніть мого тата!». Картина порушує одну з найактуальніших і найболючіших тем сучасності: дитинство без батька. Це історії п’яти родин із Криму, трагедія дітей, чиїх татусів тримають за ґратами з політичних або релігійних мотивів.
Документальну кінострічку вінничанам презентували кримськотатарський правозахисник, громадський діяч, актор і режисер Мирослав Гай та голова правління Кримськотатарського Ресурсного Центру, член Меджлісу Кримськотатарського народу України Ескендер Барієв. Він зокрема розповів, що фільм покликаний привернути увагу української та міжнародної громадськості до проблеми політв’язнів Криму, а також і їхніх дітей, які страждають не менше за своїх батьків. Саме тому картина доступна сімома мовами: українською, арабською, німецькою, англійською, турецькою, італійською та іспанською і буде брати участь у низці українських і міжнародних фестивалях.
«Про цей фільм ми мріяли ще з 2017 року, тому що жертвами окупації є не тільки дорослі люди, але й діти. Тому ми почали пошук фінансів, щоб відзняти фільм про дітей, батьки яких перебувають у місцях несвободи або зникли безвісти. Нашу ініціативу підтримало Посольство Німеччини в Україні, тобто ми отримали ресурс і почали працювати, — розповідає Ескендер Барієв. — У фільмі представлено п’ять дитячих історій, хоча у зйомках взяли участь понад 10 дітей. У них герої згадують деталі обшуків, агресію російських військових, їхнє втручання до домівок, нічні полювання і короткотермінові судилища. Ми не давали їм заготовлених текстів чи ставили конкретні запитання, діти самі розповідали те, що у них закарбувалося у пам’яті. Це відверті розповіді, у яких кожна дитина розповідає про найболючіші моменти. Те, що діти розповідають, відтворено в анімації, що дозволяє візуалізувати дитячі спогади, донести правду. Фільм триває 20 хвилин і дублюється різними мовами. На сьогодні ми вже направили заявки на участь у 12-ти фестивалях, зокрема й міжнародних. Кінострічка має на меті розповісти про трагедію, яку переживають кримськотатарські діти, зростаючи без батька».
За даними Кримськотатарського Ресурсного Центру, лише у листопаді цього року в окупованому Криму зафіксовані численні порушення прав людини: проведений один обшук, відбулись 53 затримання чи утримання людей, 34 людини арештовані, 53 арешти, 53 — допитані, опитані, з ними проведені «розмови», було 39 випадків винесення штрафів. 88 разів зафіксовано порушення права на справедливий суд. Відомо про сім випадків порушення права на найвищий досяжний рівень фізичного і психічного здоров’я людей.
Загалом за період окупації Криму незаконно позбавили волі 234 політичних в’язнів, 165 із них — представники кримськотатарського народу. 70 осіб засуджені і відбувають термін у колоніях (45 кримські татари), 31 — мають обмеження або випробувальний термін (18 кримські татари), 51 особа перебуває у СІЗО (44 кримські татари), 50 людей за час окупації Криму були звільнені (32 кримські татари), 32 осіб переслідуються (26 кримські татари), 57 людей загинули, 27 з яких — представники кримськотатарського народу. 21 людина стала жертвою насильницьких зникнень, 15 з них кримські татари. В результаті на сьогодні понад 197 дітей (107 хлопчиків і 90 дівчаток) ростуть без тата, не отримують опіки і підтримки батька.