Президент вказав обговорювати...
Тарас СТЕЦЬКІВ: Жодних юридичних наслідків цей указ не матиме«Хочу сповістити, що підписую указ про проведення загальнонаціонального обговорення проекту Конституції, внесеного до Верховної Ради Президентом України», — сказав Віктор Ющенко, виступаючи на військовому параді з нагоди Дня незалежності.
Президент сподівається на бурхливу реакцію громадськості. Він готовий вислухати «думку про цей законопроект кожного українця». Віктор Ющенко також вважає, що загальнонаціональне обговорення проекту Конституції примусить депутатів Ради розглянути даний законопроект. Зазначимо, що минулої п’ятниці численні поправки Президента до закону про вибори набирали не більше дев’яти голосів. Так що, на чому базується такий оптимізм Президента — не зрозуміло.
Нагадаємо, законопроект зі своїми пропозиціями до Основного Закону Президент вніс до парламенту майже п’ять місяців тому. Найбільш дискусійною нормою в ньому було створення двопалатного парламенту, в якому б колишні президенти гарантовано ставали б сенаторами. Депутати сприйняли цей документ без ентузіазму. Так що до обговорення законопроекту Ющенка в парламенті справа не дійшла.
Віктор Ющенко спізнився з обговоренням своїх змін до Конституції, вважає голоава правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.
— Були наукові конференції. Але там нікого від Президента не було. Всі критикували, але ніхто не брався пояснити, яка ідея закладалася в те чи інше положення. А це потрібно було насамперед зробити. А тепер говорять: обговорюйте собі десь там, на кухнях, на вулицях. Але з ким обговорювати!?, — запитує Ігор Коліушко
На його думку, в президентських змінах до Конституції міститься чимало недоречностей, зокрема, про надання окремим містам особливого статусу або організації виконавчої влади. Проте, за словами експерта, там є також чимало позитивних новацій — формування уряду та реформування судової системи і місцевого самоврядування.
У той же час, Ігор Коліушко сумнівається, що президентський проект конституційних змін має шанс бути прийнятим у Верховній Раді.
Тієї ж думки і народний депутат Тарас Стецьків. Ніяких юридичних наслідків указ Президента не матиме, переконаний нардеп.
— Президентський варіант Конституції має такі ж вади і недоліки, як і той проект, який БЮТ і Партія регіонів намагалися провести через Верховну Раду. Його написав заангажований політик, тому такий Основний закон не може бути оптимальним. Цей указ може мати лише один результат: обласними організаціями буде організовано так звані обговорення і так званий «одобрямс». Але ніякого реального впливу на політичний процес і ніяких юридичних наслідків це не матиме. Коли у Президента такий низький рейтинг, ніякий із його варіантів Конституції не матиме шансів на успіх за визначенням.
КОМЕНТАР
Ігор ЛОСЄВ,І доцент кафедри культурології Національного університету «Києво-Могилянська академія»:
— За п’ять років своєї каденції Віктор Андрійович виголосив дуже багато правильних слів. Але річ у тім, що після цих слів, як правило, нічого не відбувається. Слова — самі собою, а Україна — сама собою. І процеси, що проходять у всіх структурах, починаючи із Секретаріату Президента, самі собою. Припустімо, Президент виголосив 101 правильну промову. І що після цього? Хотілося б іще якісь правильні дії побачити, але їх чомусь немає й уже не передбачається.
Те, що Ющенко назвав Україну постгеноцидною нацією, — це все цілком правильно. Але ж щось іще треба робити, щоб нація припинила бути постгеноцидною. Чи так іще століття триватиме? Адже в країні діє потужна п’ята колона. Вона спокійно вирішує всі свої питання. Відчувається її рука й у кадрових питаннях. Я вже не кажу про те, що збройні сили ніжною Юліною ручкою фінансово придушуються. І де Верховний головнокомандувач? І хто відповідатиме, якщо завтра Україна стане жертвою збройної агресії, на яку Україна провокує своєю беззахисністю й неозброєністю?
Що стосується президентського указу про всенародне обговорення змін до Конституції, то тут можна сказати лише одне: нову Конституцію може запропонувати тільки дуже сильна й авторитетна влада. Владу неавторитетну й слабку, вибачте, просто пошлють.