Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Нам везуть фальшиві долари!

Про це Нацбанк попередив лише банкірів
10 квітня, 00:00

«До Національного банку надійшла інформація про те, що за певних обставин у обiг на територію України може потрапити значна кількість фальшивих доларів США». Так починалася телеграма Нацбанку, розіслана комерційним банкам у середу.

Далі в телеграмі (підписаній першим заступником глави НБУ — Володимиром Стельмахом) пропонувалося «негайно вжити заходів щодо посилення контролю за проведенням операцій з готівковою іноземною валютою». Заходи передбачали позачерговий інструктаж працівників, що мають справу з іноземною готівкою й, у разі виявлення фальшивок, наказували негайно інформувати місцеві органи правопорядку та Департамент валютного регулювання Нацбанку.

Банківська публіка, не особливо розбещена турботою з боку чиновників, отримавши попередження, висунула декілька версій того, що відбувається: витік інформації, гра на зниження курсу долара, переорієнтація покупців валюти з чорного ринку на обмінні кіоски. Першу версію «Дневі» підтвердили в Нацбанку, сказавши, що «є джерела, котрі чекають, що хтось завезе велику кількість фальшивих доларів». А це означає, що небезпека появи фальшивок дійсно існує, якщо: відповідні органи не спрацюють або в доставці фальшивої готівки є зацікавлені та впливові люди.

Проте банкіри, працюючи в основному за безготівковими розрахунками , зберігають спокій. Голова правління банку «АЖІО» Станiслав Аржевiтiн заявив «Дневі», що масоване впровадження фальшивок через банківську систему навряд чи можливо. «Ми купуємо валюту в банках, у вигляді нових купюр, — продовжив він. — Звідси висновок: якщо фальшивки і з'являться, то в позабанківській системі». Тобто небезпека там — на «чорному» ринку готівки валют. Відомо, що досі комерційні банки не мають права купувати валюту для своїх обмінних пунктів. Ці пункти в результаті працюють неначе в автономному режимі (і на тіньовий сектор), тобто скільки купив, стільки й продав. «Люди, котрі бажають збути фальшиву валюту, дуже поспішають. Їм треба встигнути «прокрутитися», поки банки обмежені, поки вони практично не працюють через обмінні пункти», — вважає С.Аржевітін.

До речі, банкіри не виключають, що така інформація може бути й нацбанківською «качкою», спрямованою на несвідоме населення, що як і раніше більше довіряє доларові. «Люди, купуючи валюту, викидають на ринок готівкову гривню, тим самим знижуючи гривневий курс і зміцнюючи долар. Очевидно, гра на зниження гривні — вже не відповідає «політиці сьогоднішнього дня». А можливо, просто знайшлися зацікавлені в підтримці не експортерів (як раніше), а — імпортерів», — передбачає один з банкірів.

До речі, пару днів тому з уряду «витекла» ще одна цікава інформація — за січень–березень обсяг готівки в обігові знизився на 440 млн. грн. Тоді ж валютні експерти говорили, що саме зниження обсягу готівки слугувало одним із основних (!) чинників більш-менш стерпної стабілізації гривні останнім часом.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати