...Коли книга — явище
Енн ЕППЛБОМ: «На Заході розвіялась сентиментальність щодо СРСР»«Від ваших зусиль залежить те, як Україну та її історію сприйматимуть у світі», — наголосила вчора гостя «Дня» Енн Епплбом. Авторитетний публіцист, громадський діяч, оглядач і член редакційної колегії газети «Washington Post» представляла цими днями в Києві свою книгу «Історія ГУЛАГу». Її праця була перекладена українською і видана видавничим домом «Києво-Могилянська академія» за сприяння посольства США в Україні. У книзі Енн Епплбом спирається як на вже відомі опубліковані свідчення, так і на результати власної великої дослідницької праці в архівах колишнього Радянського Союзу. Два роки тому вона була відзначена головною книжковою нагородою США — Пулітцерівською премією. «Історію ГУЛАГу» перекладено більш як двадцятьма мовами.
Учора Енн Епплбом, попри насичений графік, зустрілася з колективом газети «День». Під час бесіди вона звернула особливу увагу, що на Заході зростає дедалі більша увага до трагічної історії колишніх радянських республік. Вона визнала, що раніше існувало дві групи істориків, які займалися вивченням Радянського Союзу: ті, хто черпав інформацію з офіційних документів, і ті, хто намагався добувати фактаж із неофіційних джерел (приміром, через спілкування з людьми). «Між цими групами існувало гостре протистояння. Але зараз усі сентиментальні фактори, які існували щодо СРСР, розвіялися», — зауважила пані Епплбом. Із її слів, інтерес Заходу до історії країн Східної Європи передовсім викликаний бурхливими подіями останніх десятиліть — «оксамитовими революціями» в Чехії і Польщі, «помаранчевою» — в Україні. До того ж, каже історик, деякі країни (за її враженнями, до таких належить Швеція) збагнули свою моральну відповідальність за те, що раніше трималися нейтральної позиції і не намагалися завадити трагічним процесам у Радянському Союзі.
«Від вас залежить, наскільки успішно ви представите свою історію», — ці слова Енн Епплбом повторила кілька разів упродовж бесіди. Учасник учорашньої бесіди відомий історик Станіслав Кульчицький визнав, що американська авторка провела масштабну і корисну роботу з архівними матеріалами, за яку не можуть серйозно взятися багато вітчизняних фахівців — зокрема, вона працювала з мало вивченими раніше документами з Архангельська, Соловецьких островів, Карелії... Закордонна авторка додала, що в цьому не є одинокою: щонайменше двоє її американських знайомих збирали історичні матеріали про трагічні сторінки СРСР у Магадані і Караганді. Причому їх не лякало перебування в далекому краї навіть у зимовий період.
Чи має нести відповідальність за минулі трагедії як правонаступниця СРСР Росія? Чому у світі мало знають про Голодомор? Чи прагне Енн Епплбом скласти конкуренцію Олександру Солженіцину, автору книги «Архіпелаг ГУЛАГ»? Відповіді на ці та інші запитання читайте в найближчих числах «Дня».
ПРО КНИГУ
«Енн Епплбом — це перше наукове дослідження головного інструменту терору радянського режиму. Воно відзначається не лише ретельністю вивчення джерел, багато з яких досі були невідомими, а й людяним ставленням автора до жертв цього цілковито нелюдського явища.»
Річард ПАЙПС, почесний професор історії Гарвардського університету
«Монументальне дослідження, яке на довгі часи буде пам’ятником незліченним жертвам ГУЛАГу, а також ганьбою тим, хто досі відмовляється визнавати те, що відбувалося.»
Збігнєв БЖЕЗІНСЬКИЙ, політолог, колишній радник з національної безпеки президента США
«Книжка Енн Епплбом дуже людяна, дуже добре написана, це водночас багате фактичним матеріалом і дуже хвилююче дослідження величезного і жахливого явища ГУЛАГу. Історія тут оживає наново, глибина почуттів поєднується з глибиною розуміння.»