Генетична принциповість
Еліна ШИШКІНА: «З позиції міжнародного та національного права – Мінські домовленості нікчемні»Сьогодні гостем «Дня» стала народний депутат VI скликання, експерт ініціативи «Реанімаційний пакет реформ», програмний директор програми USAID «Рада» Еліна Шишкіна. Пані Еліна є однією із представників нового покоління громадських діячів та політиків, які демонструють свою інакшість. Таких сьогодні небагато. Благо, Еліна має гарний приклад для наслідування в родині – її батько відомий конституціоналіст Віктор Шишкін, перший генеральний прокурор України (1991-1993 рр.), суддя Конституційного суду (2006-2015 рр.), який протягом всієї своєї кар’єри демонстрував і демонструє принциповість та професіоналізм.
Наша розмова розпочалася з актуальної теми – сьогоднішнього маршу представників корпусу «Азов», який пройшов під гаслом «Вимога нації – «ні» капітуляції!». Як відомо, близько кілька тисяч людей вирушили від Музею України у Другій світовій війні до стін Верховної Ради із вимогою не проводити вибори на окупованих територіях Донбасу до повного повернення під контроль ЗСУ та ДПСУ українсько-російського кордону в контексті виконання Мінських угод.
«В очах всього суспільства парламент – це, перш за все, представницький орган, а депутатів обирають, щоб вони представляли інтереси громадян, - говорить пані Шишкіна. - Тому, у контексті ратифікації міжнародних договорів і ухваленні законів особливо важливих у ситуації, в якій знаходиться наша держава, парламент грає ключову роль».
За словами експерта, реалізація Мінських домовленостей – «це чутливе питання для суспільства – особливо проведення виборів на окупованих територіях». «Ми вже 2 роки спостерігаємо війну, кожного дня гинуть люди, не дивлячись на домовленості, у багатьох сім’ях є загиблі, поранені та люди із психологічними травмами. Звичайно, це питання не може лишатися осторонь всього активного суспільства. І «Азов» є представником не лише військової ланки, а й громадянського суспільства. Сьогоднішній марш «Азову» спрямований на те, щоб донести народним обранцям, що вони є ключовими і визначальними у вирішенні питань виборів, змін до Конституції. Закони у нас приймає Верховна Рада, а не уряд чи Президент. Тож це певне нагадування парламентарям: «будьте обережні з прийняттям рішень, бо ми за вами стежимо», - зазначила Еліна Шишкіна.
«Говорячи про свою особисту позицію, то я проти Мінських домовленостей і проти тих заходів, які ними передбачені, - продовжує наша гостя. - У мене склалося враження, що за цим документом Україна винна всьому світові, при тому, що саме ми є жертвами зовнішньої агресії. Я вважаю це несправедливо з морально-етичної точки зору, яка у цьому разі є визначальною, тому що ми постраждала сторона і ми не є винуватими у тому, що відбувається. Але за Мінськими угодами нас такими зробили і нав’язали нам те, що невигідно з точки зору українських національних інтересів та пріоритетів. З юридичної та зовнішньополітичної точки зору я також проти Мінських домовленостей, і цілком поділяю думку юристів-міжнародників, які аналізуючи їх, приходять до висновку, що вони є нікчемними як з позиції міжнародного, так і національного права».
Повне інтерв’ю з Еліною Шишкіною – про судову реформу, старі «правила гри» у сьогоднішній політиці, молодь у політиці, майбутнє українського парламентаризму… – читайте у найближчих номерах «Дня»!
Author
Дмитро КривцунРубрика
День України