Екзамен для шкільних стін
Як обвал у Василькові має вплинути на підготовку навчальних закладів до роботи«Знайома розповіла по телефону, що біля нашої школи все перекрито, приїхали «швидкі», пожежні машини. Вчителька на мій дзвінок запевнила, що все в порядку, діти на вулиці. Оскільки двері в клас заблокувало руїнами від стіни, то вибиралися через вікно. Вчителька вхопила дитячі куртки, а сама вибігла у кофті, та добре, що усіх учнів, попри паніку, швидко згуртували і вивели на стадіон», — пригадує події 11 жовтня Ольга Єщенко, мама другокласника з васильківської школи №6 (на фото), що у Київській області.
Нагадаємо, того дня у цьому навчальному закладі обвалилося перекриття трьох поверхів, рятувальники евакуювали усіх школярів і педколектив. Загалом у школі навчається понад 600 дітей. На щастя, обійшлося без жертв, причому самі рятувальники назвали це дивом: стіна впала під час уроку, до дзвінка на перерву залишалося якихось десять хвилин — вони і стали вирішальними.
ВИННІ ДОЩ, ЗЕМЛЕТРУС ЧИ КОРУПЦІЯ?
Як повідомляв «День», спеціальна комісія наразі вивчає причини обвалу, а уряд доручив перевірити стан усіх шкіл, збудованих до 1980 року (васильківська школа побудована у 1965 році і так трагічно «відзначила» 50-річчя). Директор школи №6 Леонід Горулько у коментарях ЗМІ заявляв, що є кілька версій руйнування стіни: підготовка до опалювального сезону, тривалі дощі, через що сталося підмивання фундаменту, і землетрус, котрий нещодавно трапився у Румунії.
У жодну з версій батьки не вірять. Місцеві активісти та деякі міські депутати публічно називають іншу причину — фінансове зловживання. Щороку на школу виділяли чималі кошти, але чомусь тріщини в стінах маскували монтажною піною.
Ольга Єщенко підтверджує, що цього року на ремонт внутрішніх приміщень школа отримала близько 400 тисяч гривень. Перед початком навчального року заклад перевіряла спеціальна комісія. Отже, відкривши двері школи №6 1 вересня, чиновники взяли на себе відповідальність за її безпечність.
36 ПОТЕНЦІЙНИХ «ВАСИЛЬКОВИХ»
Батьки школярів ініціювали зустріч з адміністрацією міста та директором закладу, на якій їм розповіли, що цього навчального року дітлахи вчитимуться в інших школах. Та хотілося б знати, які висновки зроблять з васильківської трагедії. Тим більше, як повідомило деяким ЗМІ Міністерство освіти і науки, в аварійному стані перебувають ще 36 шкіл — це потенційні «василькови». Найбільше таких навчальних закладів у Херсонській, Миколаївській, Дніпропетровській та Кіровоградській областях, не відстають Івано-Франківська, Львівська та Рівненська, три школи з цього списку розташовані у столиці.
Користувачі Інтернету частково озвучили владі список аварійних шкіл. «Завітайте в село Корчик Шепетівського району на Хмельниччині, там школа в будинку ХІХ століття!» — повідомили прем’єр-міністру Володимиру Гройсману у Facebook небайдужі громадяни. Перевіривши цю адресу через пошуковик, знаходимо інформацію, що три роки тому з державного бюджету виділяли три мільйони гривень на добудову в Корчику нової школи, яку почали зводити у 1990 році. Через брак коштів роботи призупинили, діти змушені щодня йти на навчання до школи, котра офіційно визнана аварійною.
«ТРЕБА ДУМАТИ НЕ ПРО ВЛАСНУ РЕПУТАЦІЮ, А ПРО ЖИТТЯ ДІТЕЙ»
Чому так? Імовірно, справа у корупції, коли виділені на ремонт шкіл гроші витрачали не за призначенням, але у цьому мають розібратися правоохоронні органи. Точно один із факторів — тривале недостатнє фінансування. Як стверджують експерти, з держбюджету давно не виділяли коштів на капітальні витрати освітніх закладів, лише на поточні.
Міністр освіти і науки Лілія Гриневич закликала шкільні адміністрації перевірити свої заклади на безпечність, незалежно від дати будівництва. Цю думку підтримує голова Асоціації керівників шкіл міста Києва Юрій Шукевич: «Директору школи у такій ситуації насамперед треба думати не про свою репутацію, не про стосунки з тими, хто дає гроші, а про здоров’я та життя дітей. Де є тріщини, де є імовірність обвалу — то не пускати дітей, а писати листи у місцеві органи влади, нариваючись на їхнє невдоволення. От як готують школи за кордоном? Директор здає на літо ключі муніципалітету, який все перевіряє. Це Європа, цивілізація. У нас немає ресурсів, навіть у Києві, щоб підготувати школи повноцінно. Тому ймовірність ситуацій, як у Василькові, існує».
«ПЕРЕВІРКИ — ЦЕ ГАСІННЯ ПОЖЕЖІ»
Якщо ремонт шкіл роками фінансували за залишковим принципом, то куди дивляться спеціальні комісії, котрі перевіряють освітні заклади перед початком навчального року? Юрій Шукевич зізнається, що часто чиновники закривають очі на потенційні ризики та недоліки.
«Треба притягти до відповідальності усіх винних, зокрема чиновників, які відповідали за перевірку школи, а також ініціювати громадський контроль за витратами на інфраструктуру освітніх закладів. Відсутність такого контролю стала однією з причин васильківської трагедії, — вважає Світлана Благодєтєлєва-Вовк, співзасновник громадської організації «Точка росту: освіта і наука». — Тоді всі громадяни знатимуть, що відповідальний чиновник, директор школи та інші понесли покарання. Відповідно інші виконавці отримають сигнал від системи, що треба виконувати свої функції якісно. Бо інакше перевірки, ініційовані урядом, — це гасіння пожежі».
Доки уряд і місцеві органи влади аналізують причини обвалу у Василькові, навчальним закладам не завадять додаткові уроки з евакуації. Як показує досвід, зайвим це не буде.