2015 – РІК ЯРОСЛАВА МУДРОГО
Наступні 12 місяців «День» присвячує пам’яті й 1000-літтю правління, спадщині найзнаменитішого правителя Давньої Русі-УкраїниЗавершується 2014 рік, який і в нашій країні, і на шпальтах «Дня» минув, сказав б, під знаком Шевченкового генія, його долі, творчості, пророчих озарінь нашого майбутнього. Україна відзначала 200 років від дня народження свого духовного батька — і наша газета, не залишаючись осторонь, надрукувала десятки різноманітних матеріалів, присвячених різним аспектам життєвого шляху Кобзаря.
Хто з героїв вітчизняної історії має стати в центрі уваги року 2015-го, у фокусі уваги на сторінках «Дня»? Ми в редакції ретельно обдумували це і зупинились на постаті Великого Князя Київського і всієї Русі-України Ярослава Володимировича (978—1054), прозваного народом і літописцями (цілком заслужено!) Мудрим. Державний Діяч з великої літери, правитель, який думав не стільки про утримання влади, а про долю майбутніх поколінь (і щастям було, що саме цей керманич-стратег стояв на чолі Давньої Русі майже чотири десятиліття), видатний культурний діяч, вправний, блискучий дипломат, який підтримував стосунки з усіма державами Європи та Сходу, впливав на політику Візантії — ця видатна людина, безперечно, заслуговує на особливу увагу читачів «Дня». Крім усього іншого, спадщина Ярослава Мудрого — урок для сучасної «еліти», як треба керувати державою; може, хтось таки засвоїть це складне мистецтво?
Чому саме 2015 рік? Справа в тому, що рівно 1000 років тому, в липні 1015-го, в Берестові під Києвом помер батько Ярослава, офіційний хреститель Русі, князь Володимир Великий (Красне Сонечко). Спадкоємцем його мав стати саме Ярослав — але майбутньому великому володареві Давньої України довелось тоді витримати цілих 4 роки запеклої боротьби за владу з рідним братом, перш ніж остаточно утвердитися на Київському престолі. І що вражає: це випробування не озлобило Ярослава, не зробило його деспотом — він спромігся поєднати належну міць і силу держави зі справжнім демократизмом і гуманізмом (за критеріями ХІ століття, звісно), уславив Київську Русь на всю Європу, на весь світ. Як йому це вдалося? Про це та інші ідеї у зв’язку з роком Ярослава Мудрого, читайте на сторінках «Дня» впродовж 2015 року.