Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Треба збільшити допомогу Україні»

Європейська діаспора в США звернулася до комітетів із асигнувань сенату і палати представників Конгресу з листом-закликом
30 жовтня, 11:01
ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА

Коаліція проукраїнських організацій США під назвою «Українська робоча група» хоче скористатися нещодавньою домовленістю між Конгресом та президентом США щодо ухвалення бюджету, щоб значно збільшити фінансову, військову та гуманітарну підтримку України. Про це зокрема йдеться у листі від 29 жовтня на ім’я керівників Комітету з питань асигнувань сенату США та палати представників, під яким підписалися представники 18 зареєстрованих у США організацій, що представляють країни Центральної та Східної Європи, Балтії, Вірменію, Грузію, Білорусь та Україну.

«Криза, що триває в Україні, її сміливі зусилля з реформування країни при одночасному протистоянні російській агресії, а також її спроби трансформації в незалежну, демократичну, економічно енергійну націю вимагає негайного розширення підтримки США», — наголошують підписанти цього заклику. При цьому вони відзначають, що представляють позицію 22 млн американців — вихідців із Центральної та Східної Європи, які твердо вірять, що зміцнення безпеки та незалежності України є важливим для гарантування безпеки, процвітання і свободи в Центральній та Східній Європі.

«Ми закликаємо до негайних дій щодо надання Сполученими Штатами всеосяжного пакету допомоги українському народу України для задоволення пріоритетних економічних, безпекових та гуманітарних потреб. Базуючись на наших знаннях поточної ситуації, ми вважаємо, що цей пакет допомоги має включати таке:

— $3 млрд економічної допомоги, включаючи гарантії позик, гранти на підтримку бюджету або боргові свопи, а також допомогу для підтримки реформ у головних секторах — банківському, енергетичному, судовій системі — та заохочення інвестицій в Україну;

— $1 млрд на військове обладнання та підготовку кадрів, включаючи оборонну летальну допомогу, відповідно до вимог Закону на підтримку свободи України;

— Мінімум $200 млн на додаткову негайну гуманітарну допомогу для покриття дефіциту фінансування, визначеного Управлінням ООН із координації гуманітарних питань (УКГП), зважаючи на те, що в Україні знаходиться 1,5 млн внутрішньо переміщених осіб (ВПО), а понад 5 млн, у тому числі 1,7 млн дітей, потребують негайної допомоги;

— Збільшення ресурсів для підтримки незалежних засобів масової інформації, які сприяють доставці контенту вільних ЗМІ російськомовному населенню і посиленню можливостей неурядовим суб’єктам із перевіреним послужним списком протистояння російській пропаганді», — наголошується у листі (http://www.politico.eu/wp-content/uploads/2015/10/Ukraine-Coalition-Letter_FINAL.pdf).

На завершення автори зазначили: «Викладений вище розширений пакет допомоги демонструватиме стійку підтримку Америкою збереження вільної і незалежної України. І це також подає важливий сигнал народам Центральної та Східної Європи, що Сполучені Штати стоятимуть рішуче проти їх залякування та захищатимуть міжнародну правову систему».

Коментуючи появу цього листа та його можливий вплив на збільшення допомоги України, в тому числі військової, екс-посол США в Україні, член Американської ради Джон ХЕРБСТ сказав «Дню»: «Це важливий лист, який сигналізує про широку підтримку США щодо надання набагато більшої допомоги Україні. Він матиме серйозний вплив у Конгресі й безпосередньо або через Конгрес допоможе переконати адміністрацію зробити більше для України».

«АМЕРИКАНСЬКА СИСТЕМА ПОЛІТИЧНОГО КЕРІВНИЦТВА ВРАХОВУЄ СИГНАЛИ ВІД ГРОМАД»

Олександр ЦВЄТКОВ, професор Дипломатичної академії МЗС України, Київ:

— Як чинник, цей лист — дуже важлива річ. Справа в тому, що американська система, у тому числі зовнішніх зносин і політичного керівництва, враховує сигнали від громад. Це пояснюється тим, що США — це країна іммігрантів. Хоча індійська діаспора найвпливовіша у Конгресі, але все більше виразним стає голос на підтримку України. Чому? Тому що такі події, які відбуваються у нас, є викликом для американського порядку денного.

Не тільки наша громада, а й інші зацікавлені в тому, щоб підтримувати міжнародний порядок. Якщо він зберігається, то країни, з яких вони чи їхні родини виїхали свого часу, можуть розвиватися спокійно. Люди вбачають у цьому внесок американського народу і влади на підтримку стабільності в Старому світі. Україна для цих громад стає критерієм безпеки, який торкається інтересів інших країн.

Як правило, така підтримка спрямована у напрямі, який є найгострішим на сьогодні. У даному разі це Україна. За надання їй допомоги виступають ті, хто впливає не тільки на виконавчу владу, а й на законодавчу. Взагалі вважається, що для дипломатів та практиків працювати потрібно на Капітолійському пагорбі, привертати увагу сенаторів і конгресменів Сполучених Штатів до важливості того чи іншого питання. І цей сигнал-заклик — один із таких каналів впливу, для того щоб було вирішено питання надання допомоги Україні у певних розмірах і в найкоротший строк. Я думаю, що такий заклик та дії можна лише вітати і підтримувати.

Такий лист-заклик не має прямої дії, але все підраховується, розглядається, яка кількість голосів за цим може стояти, іншими словами, наскільки численні громади його підтримують, чи це стосується великого прошарку людей у США, і, відповідно, ухвалюється рішення. Але вже за аналогією з іншими — це голоси, що накопичуються в скарбничці для просування цього рішення американського уряду.

Дуже важливо зрозуміти, що в Америці всі фінанси йдуть через Конгрес. А вже конкретна дата виконання того чи іншого рішення — за адміністрацією, але ухвалення рішення про виділення трьох млрд чи, можливо, іншої суми залишається за американським Конгресом. А цей законодавчий орган дуже чутливий до голосу народу і тих, хто пробиває такі рішення.

У нас зараз стають популярними звернення до президента, але треба зазначити, що США стали одними з перших, хто почав враховувати ці голоси. Хочу відзначити, що вони дуже реактивні до голосу громад. І це ще один плюс у бік підтримки такого рішення.

Зважаючи на те, що в США фактично розпочалася виборча кампанія, одного дня обирають президента, переобирають губернаторів, всю палату представників, третину сенату, і тоді всі претенденти на ці посади будуть враховувати, хто в їхніх округах має голос. Тут враховують іммігрантські структури, і не тільки думку бізнесу, а чим живуть громади. І чим більше такого впливу, тим вони є реактивнішими. Наступний рік буде дуже важливий. Головні партії, губернатори, сенатори, яких переобиратимуть чи обиратимуть, будуть реагувати на такі питання.

А якщо програми прописані в бюджеті, то їх мають виконувати, і справа президента, чи це буде зразу вирішуватися, чи може бути якась інша послідовність, чи більш нагальні кроки здійснюватимуться для виконання інших програм.

Але що більше певних звернень, то вони актуальніші. І, звичайно, адміністрація враховує вже погоджені програми і якомога швидше реалізовує відповідні асигнування.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати