Коротко / ПЛАНЕТА
На Буша чекають у Києві
Українська сторона пропонує американській цього року здійснити візит президента Сполучених Штатів Джорджа Буша до України. «Через високі дипломатичні канали ми пропонуємо зробити такий візит — президента США — в 2006 році», — сказав Президент України Віктор Ющенко в ексклюзивному інтерв’ю телеканалу «1+1». Глава держави відзначив «надзвичайно хороший динамізм» у розвитку двосторонніх українсько-американських відносин — як у політичній, так і в торгово- економічній сферах. «Сьогодні ми маємо найкращі за українську історію відносини зі Сполученими Штатами Америки», — сказав Ющенко. При цьому він звернув увагу на важливість для України ведення активного політичного діалогу з усіма стратегічними партнерами, в тому числі з Європейським Союзом, Польщею, Росією та США.
ЄС проти єдиного органу на енергоринку
Глави урядiв країн-членів Європейського Союзу, які беруть участь у саміті в Брюсселі, висловлюються проти створення загальноєвропейського регулюючого органу у сфері енергетики, повідомляє агентство Bloomberg. Лідери країн ЄС, як свідчать їхні заяви, підтримують тіснішу співпрацю між національними регуляторами ринку електроенергії та природного газу, а не створення єдиного органу. «Нам не потрібні нові органи влади для Європи, а потрібна краща координація у сфері енергетичної політики», — сказала канцлер ФРН Ангела Меркель. Аналогічну думку публічно висловили і лідери кількох інших країн. Раніше керівництво Європейської комісії висловлювалося на користь створення загальноєвропейського органу, завданням якого стала б, зокрема, боротьба з монополізмом на національних енергоринках. «Європа більше не може собі дозволити мати 25 різних і некоординованих між собою політичних ліній у сфері енергетики, — сказав тоді журналістам президент Європейської комісії Жозе Мануель Дуран Баррозу. — Енергетичні виклики XXI століття вимагають єдиної відповіді від ЄС». Протягом останніх років неодноразово виникали суперечки через небажання окремих країн ЄС допускати конкурентів iз інших європейських країн на свої енергоринки, а також проводити послідовну лібералізацію цих ринків і відмовитися від протекціонізму. Брюссель хотів би також зміцнити свої відносини з постачальниками енергоносіїв. Зі своєї сторони, країни вважають, що питання енергетики повинні знаходитися в їхньому підпорядкуванні, оскільки це стосується національної безпеки.
Голова Пентагону спростував чутки про відставку
Міністр оборони США Дональд Рамсфельд відкинув чутки про свою можливу відставку та визнав, що американські сили можуть залишитися в Іраку й у 2009 році. Відповідаючи на прес-конференції на запитання про його можливу відставку, він сказав, що «про це говорять уже п’ять років» Назвавши такі розмови «політиканством», голова Пентагона наголосив, що президент Джордж Буш просив його «не вплутуватися в політику» та займатися своєю роботою. Його питали про можливі терміни виходу американців з Іраку. «І в 2009 році ми можемо залишатися там для навчання й оснащення деяких іракських сил», — відповів він. При цьому міністр відмовився «поговорити про точну чисельність і точні дати». Він підтвердив нещодавнє висловлювання глави Білого дому про те, що рішення про виведення військ з Іраку зможе приймати його наступник.
Світ заступився за афганця-християнина
Намір афганської влади стратити громадянина цієї країни за прийняття християнства спричинив широкий суспільний резонанс — до справи Абдули Рахмана приєдналися навіть провідні світові лідери. Так, держсекретар США Кондолізза Райс у телефонній розмові з президентом Афганістану Хамідом Карзаєм закликала владу країни ухвалити «сприятливе рішення» в цій справі. Про це повідомив представник держдепартаменту США Шон Маккормак. За його словами, Райс зазначила, що афганський народ повинен усвідомлювати, що свобода віросповідання передбачена законодавством їхньої країни. Водночас Шон Маккормак наголосив, що голова держдепартаменту в розмові з Хамідом Карзаєм не наполягав на звільненні або пом’якшенні вироку обвинуваченому в зміні релігії афганцю, оскільки «це виключно рішення афганської влади». У країні, яка з часів правління талібів живе за законами шаріату, відмова від ісламу є кримінальним злочином. Крім того, вчора канцлер ФРН Ангела Меркель також обговорила цю ситуацію з президентом Афганістану Хамідом Карзаєм, і той обіцяв їй якнайшвидше врегулювати проблему. Свою стурбованість тим, що людина може бути страчена за відмову від ісламу, висловив напередодні й президент США Джордж Буш. 41-літній Абдула Рахман був заарештований у лютому за обвинуваченнями в зміні релігії, які висунула його сім’я. За чинними в Афганістані законами шаріату зречення від ісламу є тяжким злочином.
Маніфестації у Франції призвели до арештів
Французька поліція повідомила, що загалом затримані 420 осіб в результаті зіткнень, що відбулися в четвер увечері в кількох містах країни після маніфестацій студентів і ліцеїстів. Поранені також 60 осіб, у тому числі 27 поліцейських. Найбільші зіткнення сталися в Парижі, де сутички правоохоронців із хуліганами, які прилаштувалися до кортежу учнів, призвели до затримання 140 осіб. Саме там були і потерпілі. Сутички спостерігалися у столичному передмісті Савіньї-сюр-Орж і кількох інших, а також у Марселі, Ліоні та Рені. У паризькій маніфестації студентів, за різними оцінками, взяли участь від 220 до 450 тисяч осіб. Чисельність хуліганів, які трощили вітрини, підпалювали автомобілі та билися з поліцейськими, оцінюється в кілька сотень людей. За оцінкою поліції, це найбільші заворушення, що відбулися в ході нинішніх маніфестацій протесту учнів проти урядового законопроекту про умови першого найму на роботу.
Випуск газети №:
№49, (2006)Рубрика
День Планети