Як сортувати сміття, розказує… пес
У Хмельницькому запрацював навчальний центр розумного поводження з побутовими відходами, який не має аналогів в Україні«Гуфі-центр» – так називається інтерактивний заклад, де за авторськими методиками навчають дітей та дорослих, як правильно поводитися з відходами. Розташований він на другому поверсі комунальної установи «Спецкомунтранс». Центр займає 200 кв. м. і має п’ять залів, кожен із яких наповнений експонатами, макетами, іграми та навчальними елементами. Тут можна дізнатися, як пахнуть відходи, потрапити в кімнату сміттєвого жаху, пограти в сміттєвий баскетбол чи спробувати свої сили на сміттєсортувальній лінії і компостуванні органіки. Приймає центр як групи, так і окремих відвідувачів. Вхід для всіх – вільний. У такий спосіб Хмельницький, як відзначає координаторка навчального центру поводження з відходами «Гуфі-центр» Світлана КАРИТУН, вирішив підготувати городян до правильного поводження з відходами. Адже за кілька років у місті збудують сміттєпереробний комплекс. Відтак центр покликаний наочно та в інтерактивній формі донести до городян важливість розумного сортування сміття в своїх оселях.
«Кілька років тому, коли місто розпочало свою співпрацю з Європейським банком реконструкції та розвитку, для представників міської ради було організовано поїздки в різні європейські країни з метою передачі досвіду. Одна з таких поїздок була до Болгарії, в Софію, де ми й побачили такий навчальний центр. Тоді з’явилася ідея створити щось подібне в Хмельницькому. І вже 2020 року наш офіс «Розумне довкілля. Хмельницький» почав реалізовувати цей проєкт, – розповідає Світлана. – В українських реаліях робота розпочалася практично з нуля: ми прописали концепцію, що конкретно має бути в центрі, які макети, які елементи – так, щоб він максимально відображав потребу в роз’ясненні мети розумного поводження з відходами. Це були наші ідеї, здебільшого авторські, які допомогли реалізувати підрядники, що облаштовували «Музей науки» в Києві».
«ПЕРЕБУВАННЯ В ЗАКЛАДІ – СУЦІЛЬНИЙ ІНТЕРАКТИВ»
Загальний бюджет проєкту становив понад 3 мільйони гривень. Це передусім кошти Хмельницької міської територіальної громади та області. Більш як пів мільйона виділило комунальне підприємство «Спецкомунтранс», на балансі і в приміщенні якого перебуває заклад. Такого центру в Україні більше немає, переконують автори проєкту. Унікальні експонати і стенди займають п’ять залів, кожен із яких має свою тематику. В першій – відвідувачі потрапляють до «Кімнати сміттєвого жаху». Найперше, що впадає в ній у вічі, – це розкидані підлогою пластикові пляшки та обгортки з-під крекерів, старий сміттєпровід. Тим часом на екрані транслюється фільм про проблеми з побутовими відходами. Фактично ця зала присвячена впливу сміття на довкілля, нинішній ситуації з відходами в Хмельницькому, Україні та Європі. Певно, найцікавішим її експонатом є колби з різними рідинами. Понюхавши їх, можна зрозуміти, як пахне сміттєзвалище, зіпсований сніданок із пінкою, шкільна піца зі скошеною травою, зіпсований обід із поліетиленового пакетика тощо. Експонати наступної зали навпаки розповідають про світ розумного поводження з відходами. В цій залі можна дізнатися, як і на що переробляють відходи, як сортувати сміття, яке маркування воно має, куди здавати батарейки, ртутні лампочки та інші небезпечні відходи. Допомагають у цьому не лише інформаційні стенди, а й інформаційні відеоролики.
У наступній сусідній залі ростуть фіалки, кактуси та мох. Там же демонструється, як харчові відходи можна перетворити в компост у домашніх умовах. Поряд розташована сміттєсортувальна лінія, на якій діти можуть спробувати свої сили: встигнути відділити з загальної кількості відходів, які «рухаються», хоча б металеві елементи. Для того, щоб діти могли взаємодіяти з експонатом самостійно, лінія працює в двох режимах. Перший режим – відходи рухаються і розділяються на метал та інші відходи автоматично. Другий режим – механічний, коли лінія рухається і вже треба самотужки сортувати відходи й скидати їх у відповідні контейнери. На запитання, що найбільше подобається дітям, Світлана без вагань каже, що багато відвідувачів намагаються перевірити, чи справді відходи смердять. Вони обережно нюхають колбочки і розуміють, що це не зовсім добре пахне, а потім починають розпитувати, чому так відбувається і чи це ми, люди, в цьому винні.
«Діти цікавляться абсолютно всім. Перебування в закладі – це суцільний інтерактив для них, – продовжує Світлана. – Люблять заходити в шафу, де ховається людина зі сміття. Вони дивлячись на неї, трохи підвисають, розглядаючи. Люблять грати в баскетбол-прибирання: це коли на газоні розкидане сміття треба швидко зібрати в спеціальні контейнери у вигляді баскетбольних кошиків. Можна грати в командах, а можна наодинці – на час, щоб побити рекорд на турнірній таблиці. По суті, це можливість спробувати себе в сортуванні, але з навчальною і спортивною складовою. Також діти люблять залазити в «Екобус» – це справжній автомобіль, де можна пофотографуватися. Багато хто хоче попрацювати на сортувальній лінії, яка розділяє метал від інших відходів. Тобто виокремити якийсь один елемент чи зону неможливо, бо вони всі пов’язані між собою.
Коли до центру приходять відвідувачі, то ми намагаємося зосередитися на двох речах: розповідаємо про нинішній стан поводження з відходами в Хмельницькому, Україні, Європі та наголошуємо на тому, що ми можемо зробити, щоб поліпшити цю ситуацію і розумно поводитися з відходами вже завтра. Зокрема розказуємо, що існують різні установки, які допомагають відкачувати газ зі сміттєзвалищ, що після сортування відходи можна здавати на переробку та як можна мінімізувати кількість відходів у своєму житті, використовуючи різні альтернативи, навчаємо, як компостувати органіку й поступово підводимо до теми, як працюють сміттєпереробні комплекси по типу механіко-біологічної обробки. Адже саме такий має бути збудований у Хмельницькому. Фактично це підготовча й інформаційна робота, до якої залучаються як діти, так і дорослі».
«СОБАКА СТАВ СИМВОЛОМ НАШОГО ОФІСУ З НАВЧАЛЬНОГО СОРТУВАННЯ СМІТТЯ»
Цікавий момент, що «Гуфі-центр» названий на честь пса Гуфі, який тривалий час жив на території Хмельницького сміттєзвалища. Потім його забрав до себе тодішній керівник офісу «Розумне довкілля. Хмельницький», а нині заступник Хмельницького міського голови Микола Ваврищук. Власне, заступнику належить ідея створення блогу в Інстаграмі, в якому чотирилапий почав вчити хмельничан сортувати сміття та розповідати, куди викидати відходи. Потім пес-блогер став головним героєм інфографік, що навчають та пояснюють важливість сортування побутового сміття. А віднедавна Гуфі став обличчям єдиного в Україні центру поводження зі сміттям, який є просвітницьким проєктом «Розумного довкілля. Хмельницький». Його образ – це символ проєкту. Він зображений на всіх манекенах, макетах та елементах центру. Для справжнього Гуфі в закладі навіть власний «трон» встановили – лаву з кришечок від пляшок. Це ще один наочний приклад, як можна дати відходам друге життя.
«Коли наш офіс розпочав свою роботу (2019 року. – Авт. ), то з’явилася потреба якось комунікувати з дитячою авдиторією і навчати їх правильно сортувати відходи. Тоді вирішили створити героя, яким став справжній собака Гуфі, – відзначає Світлана. – Тепер він головний герой наших відеороликів, від його імені ми пишемо в соцмережах, з ним їздимо по школах навчати дітей сортувати відходи. Гуфі на всіх розмальовках, плакатах, інфографіці. По суті, цей собака став символом нашого офісу з навчального сортування сміття, а тепер на його честь названий навчальний центр. Пес час від часу заходить до нас. У нього є своя миска, килимок і навіть лава, яка, до речі, виготовлена з кришок від води. Гуфі спостерігає за всім процесом, і дітям він дуже подобається. Щоразу, коли собака є в центрі, то це ажіотаж, бо Гуфі для школярів – справжній герой, який знає все про сміття і завжди підкаже, як краще зробити, щоб зберегти наше довкілля».
«Гуфі-Центр» розташований у Хмельницькому на вулиці Марка Кропивницького, 6А. Щоб туди потрапити, можна від зупинки громадського транспорту «Кінотеатр «Сілістра» кілька хвилин пройтися вгору вулицею Марка Кропивницького. Працює заклад у будні дні з 9.00 до 18.00, у суботу – з 10.00 до 17.00. Повноцінну екскурсію для групи краще замовити завчасно. Вхід для всіх охочих вільний.