Мрія — рушій змін
Як місто Пирятин стало зеленішим на більш ніж 800 деревЦя історія почалася з мрії. «Мене, як і багатьох із мого покоління, бентежить наш вплив на планету. Я думав про те, як можу зарадити зміні клімату хоч на якомусь рівні. Дещо я вже здійснюю, наприклад, намагаюся не споживати зайвого. Але вважаю, що цього не достатньо, і хотів би зробити щось більше, — розповідає підприємець Андрій БОЖОК. — Я народився у невеликому містечку Українка, неподалік Києва. Ми разом із бабусею, двоюрідними братами і сестрами ходили пішки на дачу, і частина нашої дороги пролягала через сосновий ліс. Коли ми йшли ним, то бабуся казала: «Цей ліс посадив ваш дідусь». Підозрюю, що ці слова закарбувалися у пам’яті, й коли я починав задумуватися над тим, як можу запобігти зміні клімату, це все склалося докупи, і з’явилася мрія посадити ліс».
ПРОЄКТ «ДЕРЕВА ДЛЯ ПТАХІВ»
Утім, втілити її виявилося не так просто. Як розповів Андрій Божок, почавши більше цікавитися цією темою, він зрозумів, що посадити ліс — це комплексна справа. Потрібно знати, які саме види обрати (щоб вони, наприклад, не були інвазивними), як правильно визначити місце (зокрема, неправильно садити ліси в степах). Проте найбільше питання — як створити умови, щоб ліс виріс, а не був знищений.
Завдяки ефективному нетворкінгу — порадам друзів та експертів — Андрію Божку вдалося скоординуватися з Яною БОБРОВОЮ, співзасновницею і виконавчим директором Благодійного фонду Peli can live, який працює у трьох напрямах: 1) екопросвіта; 2) збереження екосистем; 3) соціальна безпека. Основна діяльність фонду спрямована на розвиток знань та конкретних дій у сфері екології.
У Фонду якраз був практично готовий проєкт «Дерева для птахів» із висадки кормових дерев для допомоги птахам. Були проведені дослідження в цьому напрямі, проконсультувалися з екологами й домовилися зробити великий пілотний проєкт із залученням фахівців НПП «Пирятинський» та Пирятинської міської ради (Полтавська область), яка взяла на себе виділення ділянок і допомогу в забезпеченні догляду за деревами. Як поділився Андрій Божок: «Для мене великою цінністю було те, що вони зробили підготовчу роботу. Це ще не ліс, але перший крок до здійснення цього».
Місія проєкту «Дерева для птахів» — озеленення населених пунктів та околиць, а також відновлення лісосмуг на полях деревами і кущами, які багаті на насіння та плоди, що дають птахам змогу живитись узимку й створюють додаткову можливість гніздування. Необачне ставлення до природи, розширення агропромислових площ, активні забудови та, відповідно, вирубка зелених зон призводять до знищення місць гніздування та годівлі птахів. Відтак, птахи виснажуються від нестачі їжі, навіть гинуть. При цьому загалом птахи фізично готові до зимових морозів і снігу за умови достатку ресурсів.
Як зазначає Яна Боброва: «У вересні 2019 року авторитетне видання Science опублікувало наукову роботу з приголомшливою статистикою. За даними вчених, за останні півстоліття кількість птахів США та Канади скоротилася на 2,9 мільярда, що становить 29%... Одна з основних причин зникнення птахів — зменшення середовищ існування через розвиток сільського господарства й активний розвиток міст. На жаль, європейські вчені теж відмічають сумні тенденції. Тому проєкт «Дерева для птахів» є дуже важливим у сьогоднішніх реаліях, оскільки є велика надія на те, що природоохоронні заходи, спрямовані на відтворення екосистем, можуть дати позитивний ефект».
УСПІШНИЙ КРАУДФАНДИНГ
Пілотний проєкт потребував значних коштів, тож Андрій Божок став основним донором (30 тисяч гривень) і водночас запропонував зібрати іншу частину суми завдяки краудфандингу на «Спільнокошті». Так на онлайн-платформі з’явилася ідея проєкту «Дерева для птахів», яку підтримали 143 доброчинці, зібравши загалом майже 90 тисяч гривень!
Для більш ніж 800 дерев було обрано три локації: подвір’я ліцею в м. Пирятин; алея поряд із собором Різдва Богородиці й територія навколо очисної споруди. Нещодавно спільно з волонтерами дерева були успішно висаджені. Оскільки зібрана сума перевищила запланований бюджет, а також вдалося зекономити на деяких видатках, акумульована сума пішла на додаткові саджанці. Відтак, окрім Пирятина, цієї осені у проєкті «Дерева для птахів» ще взяли участь Нові Петрівці на Київщині, м. Сколе у Львівській області. Також цього року планується висадка лісосмуг на кордоні Національного природного парку «Тузлівські лимани» у Бессарабії (Одеська область).
«В ідеалі було б добре ще посадити або зберегти великі ділянки лісів в Україні. Мова йтиметься про гектари, а ще краще — сотні гектарів», — ділиться планами Андрій Божок. Водночас і на цьому етапі результати вражають. Ідеться не тільки про кількість людей, які відгукнулися щодо проєкту. Цінність цієї історії і в тому, що багато з тих, хто хотів би зробити щось для довкілля, отримали «приклад-інструкцію», за якою це можна здійснити. Як прокоментувала пост у «Фейсбук» про проєкт Євгенія Сапожникова, головна редакторка Ukraїner: «Ми теж вже почали саджати дерева, лиш поки дуже точково, а як це зробити системно, не знали. Тепер долучимося до ініціативи!»
Як стало зрозуміло зі слів Андрія Божка, на цьому він не збирається зупинятися. У планах — продовжити співпрацю з Благодійним фондом Peli can live щодо інших проєктів для відтворення та збереження лісів, а також зустріч із громадською організацією «Українська природоохоронна група», які проводять кампанію збору коштів для припинення незаконних вирубок.