Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Для чого ялинці капелюх?

Замість обіцяних українських традицій на Софійській площі готують свято у стилі фентезі
11 грудня, 11:37

Чимало киян відверто висміюють у соцмережах головну новорічну ялинку країни, монтаж якої завершується на Софійській площі. Зараз не беремо до уваги локацію — фактично буферну зону Національного заповідника «Софія Київська», де вкотре місто дозволило гуляння із шашликами-глінтвейнами біля мурів, — містяни нині критикують стилістику свята. Чомусь замість різдвяної зірки на верхівці ялинки з’явився капелюх у стилі книги-фентезі про Гаррі Поттера.

Організатори дійства, компанія Folk Ukraine та його керівник Ігор Добруцький, зазначали у завданні конкурсного проєкту (нагадаємо, компанія разом з ідеєю свята перемогла у мистецькому конкурсі, проведеному Київською міською державною адміністрацією ще влітку), що головним завдання усього дійства є «відродження, збереження та популяризація українських народних традицій в Україні та за її межами». Та, погодьтеся, складно вписати в українську стилістику чудернацький капелюх.

«Про ЙОлку вже всі висловились, нє? Ну то можу і я. Організатор цього триндеця, який нам з такою «турботою» готують, — проєкт Folk Ukraine, — пише політологиня Ірина СЄРОВА на своїй сторінці у «Фейсбуці». — От у мене запитання: ДЕ ТУТ «відродження та збереження українських традицій»?! Я бачу тільки якісь ЙОлки, на які намагалися зверху натягнути гумові контрацептиви, але вони всі порвалися. А також якусь «ИЗБУШКУ» з мокшанського епосу. Ну, що я можу сказати: схоже, в Україні вже є погана народна прикмета про те, що буває, коли головну ЙОлку без смаку прикрашати».

Директорка департаменту культури КМДА Діана Попова на подібні зауваження від киян реагує тим, що під час брифінгів про перебіг новорічних святкувань у місті сама вдягає капелюх, подібний до того, що на ялинці. На ФБ-сторінці Folk Ukraine пояснюють, що тема заходів на Софійській площі — «Чарівний ліс», а гарний настрій будуть забезпечувати «кумедні жителі могутнього пня». А як же обіцяна українська стилістика?

«На мою думку, це не відповідає нашим традиціям зовсім. Що значить цей капелюх і до чого він? Те, що скоротили кількість яток і не буде сцени — це все добре, хоча б не буде цієї вібрації та шуму. Але я не в захваті, чесно кажучи. Якщо вже хочуть української стилістики, то варто було б радитися з фахівцями, істориками, щоб дійсно дотриматися традицій, — зазначає Ірина НІКІФОРОВА, членкиня колегії у головній раді Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, співзасновниця ГО «Андріївсько-Пейзажна ініціатива». — Місто мало б за цим стежити, за тим, як виконує організатор те, що обіцяє на документах. Складається враження, що зараз Софійська площа як непідконтрольний острівець, організатори нікому не підчиняються, а, може, від міста нема ніяких претензій. Складно судити. Бо, пригадую, був випадок, коли проводився конкурс на проведення Дня Києва, я брала участь у відборі переможця, тоді Федір Баландін (головний куратор Anne de Kiev Fest, голова громадської організації «Київ. Стратегія 2025». — Ред.) пропонував справді класну концепцію зі спектаклями, особливою музикою, це дійсно було оригінально, незвично та цікаво, але переміг все одно Добруцький зі своїм одним і тим же стилем. На жаль, це традиція, що в тендерах перемагає одна і та ж компанія. А нічого нового місто не отримує».

Разом з тим телеканали наввипередки готують сюжети про монтаж ялинки на Софійській площі, адже сюди приїжджатимуть упродовж місяця гості з різних регіонів країни. Хоч би хтось запитав про значення того капелюха або про заборону заповідника  проводити будь-які гуляння під його стінами, бо це несмак, порушення та в підсумку — купи сміття. Не кажучи про те, що столична влада ігнорує зауваження експертів про неприпустимість будь-яких масштабних заходів біля пам’ятки ЮНЕСКО. Якщо закривають очі на очевидні речі, то капелюх — черговий прояв зневажливого ставлення до власної культури.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати