Десять років боротьби
Активісти виграли вирішальний суд щодо скандальної висотки біля Софії Київської. Що змусить забудовника дослухатися до цього вердикту?Проблему елітного житлового комплексу Fresco Sofia на вулиці Олеся Гончара, 17 — 23, давно можна було б розв’язати по-хорошому, якби цього захотів інвестор. Компанія «Інвестиційно-будівельна група» вперто ігнорує всі вимоги міської влади ба навіть ЮНЕСКО стосовно того, що слід демонтувати два верхніх поверхи висотки. В охоронній зоні Національного заповідника «Софія Київська» не повинно бути будівель, вищих за 27 метрів. Інвестор примудрився набудувати тут аж на 34 метри.
Разом з тим громада зібрала всі докази того, що забудовник порушив закон і необхідний демонтаж. Останній пазл склався, коли днями міський Окружний адміністративний суд відмовив ТОВ «Інвестиційно-будівельна група» у задоволенні позову, в якому забудовник зажадав скасувати рішення Київської міської ради, ухвалене в липні 2016 року. У ньому йшлося, що протягом місяця необхідно привести висотність об’єкта будівництва у відповідність до вимог Генплану-2020, тобто розібрати два верхніх поверхи. Інакше місто припинить договори оренди земельної ділянки на вулиці Гончара, 17 — 23.
Так що демонтаж — єдиний варіант розв’язання проблеми, завдяки якому будуть усунуті загрози для Софії Київської. Адже об’єкт будівництва з’явився практично по сусідству із заповідником, ускладнюючи і так нестабільну ситуацію, пов’язану з рухом підземних вод на території пам’ятки. Також через будівництво в буферній зоні Софія не один раз опинялася в зоні ризику, тож комісія ЮНЕСКО може включити її до так званого чорного списку, де містяться об’єкти, що їх можуть викреслити з переліку пам’яток Всесвітньої спадщини.
Як розповіла Ірина НІКІФОРОВА, активістка громадської організації «Андріївсько-Пейзажна ініціатива», інвестор тричі намагався оскаржити в Господарському суді згадане рішення депутатів про демонтаж, та все марно. «Потім вони подали позов до Окружного адміністративного суду, — продовжує пані Ірина. — Півтора року суд розглядав цей позов у письмовому провадженні. Суддя залучив третьою стороною Державну архітектурно-будівельну інспекцію, Міністерство культури і Національний заповідник «Софія Київська». До речі, місяць тому ми виграли ще один важливий судовий процес за позовом Міністерства культури. Забудовник ще з 2013 року намагався оскаржити міністерську постанову, за якою будівництво здійснюється без дозволу центрального органу охорони культурної спадщини. Наразі у мера Віталія Кличка та Київради є всі важелі, щоб дотиснути забудовника і зменшити кількість поверхів».
«День» зі свого боку підготував інформаційний запит до мерії: нас цікавить, як Віталій Кличко з командою збирається ставити крапку в цій історії. Нагадаємо, мер у передвиборчій програмі та після приходу на цю посаду обіцяв розв’язати проблему з висоткою на вул. Гончара, 17 — 23. Якщо ця позиція не змінилася, найближчим часом з його ініціативи Київрада повинна підготувати й підтримати проект рішення про зменшення кількості поверхів.
«Ми сподівалися, що Кличко швидко вирішить це питання, — каже Ірина Нікіфорова. — Ми ж добилися на сесії ЮНЕСКО 2015 року, щоб з’явилася рекомендація про демонтаж, потім була створена тимчасова контрольна комісія при Київраді, яка перевіряла законність будівництва Fresco Sofia і схвалювала дійсно правильні рішення. Ми добилися запровадження мораторію на будівництво в буферних зонах Софії Київської та Києво-Печерської лаври. Очевидно, що в інвестора є якась підтримка серед заступників мера, що хтось пообіцяв все вирішити, тому він так нахабно поводиться».
За десять років боротьби зі впертим забудовником активісти пережили чимало злетів і падінь. Як пригадує Ірина Нікіфорова, особливо буремним видався 2009 рік, коли місцеві мешканці встановили намети, щоб перешкоджати будівництву. У відповідь інвестор найняв «тітушок», котрі залякували місцевих, пускали в хід сльозогінний газ і перевертали намети активістів.
«Це були страшні часи, але й водночас момент єднання громади, — продовжує Ірина Нікіфорова. — Були й позитиви, наприклад, коли 2008 року з’явилася перша ухвала суду про заборону будівництва, яку забудовник просто проігнорував. 2011 року до нас на майданчик приїжджав тодішній керівник КМДА Олександр Попов і зачитував постанову суду про заборону будівництва. Ми були як на гойдалці: як тільки вигравали суд, відчували ейфорію, а забудовник залучав собі на користь усі свої сили та можливості».
З будинку пані Ірини добре видно, що відбувається зараз на скандальному об’єкті. Останні кілька днів сюди постійно приїздить аварійна служба, робітники щось копають у дворі, час від часу працює техніка, яка відкачує воду з паркінгу. Його весь час затоплює водою, хоча будинок ще не введений в експлуатацію. Така якість елітного житлового комплексу, збудованого в обхід закону.