Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Безплідні й небезпечні

Від стерилізації безпритульні тварини не стають більш ласкавими
05 квітня, 00:00

Проблема безпритульних тварин у містах знову набирає обертів: прийшла весна, й бездомні котики та собачки починають розмножуватися інтенсивніше, ніж в інші пори року. У зв’язку з прийдешнім напливом нових безпритульних, з яким не справляються комунальні служби, у Києві розпочала діяльність волонтерська Молодіжна ліга захисту тварин. Нова організація, яка тільки нещодавно виникла з волонтерського руху, прагне привернути увагу громадськості до умов життя безпритульних тварин.

Не таємниця й не новина, що безпритульні «друзі людини» завдають шкоди суспільству. Напевно, ще не зтерся з пам’яті мешканців Одещини випадок, коли цієї зими зграя собак загризла до смерті хлопчика. Єдиний гуманний шлях вирішення цієї проблеми — відкриття притулків і стерилізаційних пунктів для тварин, які цього потребують. У Києві комунальні служби відловлюють 10 — 12 тисяч тварин щороку, що становить лише приблизно третину всього поголів’я здичавілих котів і собак міста.

Молодіжна ліга декларує гуманність і безкоштовність послуг для тварин. Справді, врятувати тварину від жорстокого поводження дуже просто: треба тільки забрати її з вулиці чи притулку. Але ж усіх не забереш, отже треба завадити розмноженню небажаних тварин. Тому вже в першому анонсі організатори задекларували відкриття «першого в Києві центру стерилізації» для безпритульних тварин. Утім, як з’ясувалося, Ліга поки що не має ні чіткого проекту подібного центру, ні коштів на проектування чи купівлю відповідного приміщення, ні необхідних фахівців. Колишні волонтери зараз тільки дуже хочуть відкрити стерилізаційні центри в усіх районах Києва, тому шукають спонсорів і збирають благодійні внески. Але одним широким заходом Молодіжна ліга все-таки відзначилася: під час міжнародного форуму «Країна дитинства-2006», який відбувся минулого тижня, проводився благодійних збір коштів на зведення першого в Києві стерилізаційного центру. Відбулася виставка-роздача цуценят і кошенят різного віку й мастей, також показ моди для домашніх улюбленців.

За словами директора Молодіжної ліги захисту тварин Ірини Терещенко, як тільки знайдуться кошти й відкриється перша запланована лікарня, підібраних на вулиці тварин стерилізуватимуть і повертатимуть туди, де знайшли тварину. Вочевидь, це стосуватиметься молодих і маленьких котиків та собак, бо створювати ще одну службу по вилову молоді захисники тварин поки що не планують. Організатори наполягають на співпраці з іншими громадськими організаціями, але чомусь не звертаються до державних структур: принаймні, в Управлінні охорони навколишнього природного середовища КМДА про діяльність нової організації нічого не знають.

Ідея із безкоштовними стерилізаційними пунктами хороша, але багато побічних наслідків може мати повернення тварин назад на вулицю: вони хоч і перестануть розмножуватися, але навряд чи почнуть більше любити людей, які їх покалічили й викинули напризволяще. «Стерилізація доцільна, коли тварина живе вдома, з людьми, — говорить заступник начальника управління Микола Іллінський. — Зробити цю нескладну операцію можна в міській ветеринарній лікарні на Подолі, а також у приватних ветеринарів. У Бородянському притулку тварин каструють лише за бажанням власника, який забирає її до себе». Таким чином, будівництво стерилізаційних центрів без будівництва притулків не має особливого сенсу.

Головне, не забувати, що тварина — це, насамперед, відповідальність. Нарікаючи на жорстокість і знущання, які нібито відбуваються в державних притулках, волонтери із Молодіжної ліги, вочевидь, забули, що стерилізація — це також каліцтво й серйозна психічна травма для тварини. Як і після будь- якої операції, безпритульним потрібен спеціальний догляд і пристойні умови, а не повернення у своє «собаче суспільство».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати