Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

56 мільйонів гривень — не за призначенням

Комісія МОЗ виявила суттєві порушення в діяльності медуніверситету ім. О.О. Богомольця і його ректора. Трудовий колектив ухвалив рішення про відставку Віталія Москаленка
03 квітня, 12:24
НА ПОЯВУ РЕКТОРА У ЗАЛІ СТУДЕНТИ РЕАГУВАЛИ НЕОДНОЗНАЧНО: ЧАСТИНА ПРИЙШЛА ІЗ ПРОТЕСТНИМИ ЛИСТІВКАМИ І СКАНДУВАЛА «БРЕХНЯ». АЛЕ БУЛИ Й ТАКІ, ЩО ВІРИЛИ ПОЯСНЕННЯМ ВІТАЛІЯ МОСКАЛЕНКА / ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

У Національному медичному університеті ім. Богомольця відбулася значуща для студентів та викладачів  подія. 1 квітня на Конференції трудового колективу шляхом таємного голосування  було прийняте рішення про дострокове припинення повноважень ректора НМУ  Віталія Москаленка. За відставку проголосував 171 делегат (присутніх було 231). Це навіть більше, ніж дві третини голосів, які б дали право МОЗ розірвати контракт із колишнім керманичем університету.

Однак у МОЗ все ще вичікують. Як пояснив «Дню» міністр охорони здоров’я Олег Мусій, слід дочекатися ще й висновків СБУ, МВС, Генпрокуратури та Державної фінансової інспекції, які зараз вивчають висновки комісії МОЗ.  Як переконує міністр, виявлено дуже багато зловживань і фінансових, і службових, тому без висновків цих органів рішення приймати не будуть. І як наголосив міністр, слід врахувати і результати судового засідання, де 4 квітня розглядатиметься позов Москаленка проти МОЗ та роботи її комісії в університеті.

А РЕКТОР НЕ ЗГОДЕН...

Для багатьох викладачів та студентів Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця стала приголомшливою інформація про суми зловживань їхнього ректора Віталія Москаленка. Ці дані 27 березня оприлюднили на спеціальному засіданні вченої ради представники комісії Міністерства охорони здоров’я, до складу якої увійшли і співробітники вишу. Комісія зробила комплексну перевірку діяльності НМУ за період від 1 січня 2010 року до 25 лютого 2014-го. Загальна сума, яку ректор використав не за призначенням, становить 56 мільйонів гривень. І, як запевняють експерти комісії, це лише вершина айсберга, яку їм вдалося опрацювати. Як прокоментувала в.о. ректора Катерина Амосова, у «бюджетні голови» трудового колективу не вкладається, що, тоді як вони отримували заробітну плату по 5 — 7 тисяч гривень на місяць, ректор заробляв мільйони.

«День» уже писав у статті «Реформи своїми руками» (див. №49 від 19 березня 2014 року), що студенти та викладацький колектив вимагають перезавантаження роботи ВНЗ — від призначення нового ректора до реформ навчального процесу. Тепер у них з’явилася серйозна підстава, яка дозволить це зробити. За висновками комісії, ректор не виконував умови контракту, який підписував із МОЗ щодо статуту вишу, а його фінансові махінації — це серйозний аргумент для порушення кримінальної справи за ст.191 Кримінального кодексу — привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем.

Натомість Віталій Москаленко не визнає результатів перевірки комісії і вважає її нелегітимною, бо наказ про її створення підписував в.о. міністра охорони здоров’я Роман Богачов. На думку Віталія Федоровича, це неправомірно та незаконно. Нагадаємо, що на той період Раїсу Богатирьову було звільнено, а за статутом МОЗ її обов’язки виконував її перший заступник. Юристи ж переконують, що комісія працювала на цілком законних підставах.

Перехопивши слово у в.о. ректора Катерини Амосової, Віталій Москаленко вирішив першим звернутися до студентів та підлеглих. Почав із того, що легітимним ректором поки що лишається саме він, із відповідними наказами МОЗ про його усунення від роботи він не ознайомлений. Тікати нікуди не збирався, а всього лише перебуває на лікарняному. А на свою підтримку уже зібрав близько 60 підписів від вченої ради. Ще поскаржився присутнім, що за останній місяць йому та його родині довелося пережити обшуки, погрози, шантажі. Студентство не втерпіло на такі репліки свого колишнього ректора, і з залу гучно залунало «Брехня!», а в руках спудеїв замайоріли листівки «Мусій — рви контракт», «Крадія Москаленка — геть», «Москаленко — поверни вкрадені гроші».

Але вислухати екс-ректора до кінця все ж довелося. «Події останнього місяця стали важливим випробуванням на міцність відносин для університету в цілому. 23 лютого я був на роботі, до адмінбудинку увірвалася група невідомих осіб в амуніції, вони вимагати писати заяву про нібито аполітичне ставлення до ситуації. Я запропонував людям вирішити це питання цивілізовано (студенти знову скандували «Брехня». — Авт.). Мені порекомендували покинути приміщення, бо була загроза фізичної розправи. Далі відбулося захоплення адмінбудівлі, тиск на працівників, блокада. Зараз пройшло переосмислення ситуації, деяке очищення, я не тримаю зла на присутніх, особливо на звичайних студентів, які повелися на провокацію і взяли участь у неправових діях, не буду нікому мстити, я прощаю їх», — завершив свій виступ Віталій Федорович.

Наостанок додав, що подав до суду позов, у якому оскаржує роботу комісії та своє відсторонення. Судове засідання заплановане на 4 квітня. Натомість Катерина Амосова зазначила, що у Генпрокуратурі та УБОЗі вже є заяви про порушення кримінальних справ щодо діяльності Москаленка. Та, на жаль, цього ректор уже не чув. Одразу після своєї промови він швиденько рушив до виходу зі словами: «Я ж на лікарняному». Висновки комісії МОЗ теж не захотів слухати.

«ЛИШЕ 2012 РОКУ БУЛО ВИТРАЧЕНО ПОНАД 90 ТИСЯЧ ГРИВЕНЬ НА ЗАМОВЛЕННЯ ДИПЛОМІВ НЕДЕРЖАВНОГО ЗРАЗКА, 80 ТИСЯЧ — НА ФОТОРАМКИ...»

«З 2009 року ректором Москаленком не усунено низку порушень у діяльності університету. Перше — не забезпечено своєчасне надходження коштів на навчання — це 10 мільйонів гривень. Щодо функціонування окремих підрозділів, то неправомірно створено їдальню як дочірнє підприємство свідчить про перевищення службових повноважень. Порушувалася процедура внесення  змін до статуту університету, наприклад, призначено начальника юридичного відділу без погодження з МОЗ. Із порушеннями відбулася передача будівлі з балансу медуніверситету на баланс Національного музею медицини. Зафіксовано порушення при будівництві гуртожитку №8 — встановлено завищену вартість будівельно-монтажних робіт на 10 мільйонів 600 тисяч гривень. Ремонт аудиторії № 2 у морфологічному корпусі теж пройшов із порушеннями — завищена вартість робіт на 341 тисячу гривень. Витрати на поточний ремонт НМУ лише за звітний період складають понад 15 мільйонів гривень», — звітував голова комісії МОЗ Олексій Сєдой.

Крім цього, ректор нераціонально використовував університетські кошти. Ось кілька цифр: квіткової продукції закуплено на 254 тисячі гривень, почесних сертифікатів — на 200 тисяч гривень, роздаткових матеріалів для різних конференцій — на понад мільйон гривень. Порушувалися виплати стипендій та зарплат, лише студенти за ці три роки недоотримали 22 мільйони гривень. На послуги сторонніх організацій витрачено понад 166 тисяч гривень. Окремі члени комісії підрахували, що за рік ректор Москаленко отримував 688 тисяч гривень премій та доплат.

 «За документами, у гуртожитку №8 навіть провели світло, встановили ліфти, але в реальності цього немає, там голі стіни, — продовжив співголова комісії МОЗ Олександр Хижняк. — Цей гуртожиток будується вже сім років. Протягом цього часу в нього було вкладено 30 мільйонів гривень, тим часом нам розповідали, чому студенти живуть по шість людей у кімнаті, чому не робляться ремонти, чому немає на це грошей, а лише на цьому об’єкті зникла така сума. До речі, на цей рік у це ж будівництво закладено ще 14 мільйонів гривень. Лише 2012 року було витрачено понад 90 тисяч гривень на замовлення дипломів недержавного зразка, плюс 80 тисяч — на фоторамки. І ще одне — у більшості документів по бухгалтерії підписи Москаленка не збігаються з його підписом, що є в особовій справі ректора, а саме — в копії паспорта».

«НЕ ЛИШЕ СТУДЕНТИ ПОВИННІ ПРОЙТИ ЦЕЙ ШЛЯХ, А Й ВИКЛАДАЦЬКИЙ СКЛАД...»

Професор Іван Чекман, який пропрацював у НМУ 51 рік і мав непрості стосунки з колишнім ректором, зізнався, що від такої ситуації на душі йому неприємно. «Чому студенти піднялися на той мітинг? Інші ж університети промовчали, значить, ці недоліки були у нас. Але в цьому особливо винна вчена рада, яка мала б контролювати ситуацію. Бо нинішня ситуація впливає і на абітурієнтів, адже коли про нас кажуть, що ми найбільш корумпований вуз, це може створити проблеми», — говорить пан Чекман.

Після почутого від комісії МОЗ професори наважилися на своєрідну сповідь перед колегами і студентами: що працювати з колишнім ректором було непросто через моральний та психологічний тиск на викладачів. Спільнота вчених в НМУ зараз розкололася на два табори. Є ті, хто дійсно підтримує екс-керівника, аплодуючи його виступу про повернення і прощення, а є й такі, хто наполягає на достроковому припиненні його повноважень і виборах нового керманича медичного вузу шляхом відкритого голосування. Усе це трохи нагадує політичне життя самої України. Бо лунали навіть пропозиції переобрати весь трудовий колектив університету.

Катерина Амосова порівняла появу колишнього ректора із приходом Віктора Януковича у Верховну Раду, аби депутати Партії регіонів прийняли необхідні йому рішення: «Сподіваюся, на цьому наші аналогії завершаться. Ми зараз у дещо дивній історії, бо очевидно, що заяви про звільнення не буде, розриву контракту теж, бо для цього треба рішення міністра охорони здоров’я. Але не лише студенти повинні пройти цей шлях, а й викладацький склад, і не сподівайтеся, що після можливого повернення він (Москаленко. — Авт.) не буде принижувати тих, хто йому аплодував і ставив підписи на підтримку. Нам треба до 11 квітня розробити план заходів адміністрації для усунення недоліків, виявлених комісією».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати