Нiжин — справжній музей просто неба

Місто з великим потенціалом поки що не розбалуване туристами

Ніжин — невелике місто в Чернігівської області. Воно розташоване за 80 км від обласного центру і за 160 км від столиці України на берегах річки Остер. Ніжин був відомий ще у давнину: він згадується в Іпатіївському літописі під 1078 роком. Тільки тоді він називався Нежатин, а пізніше, з 1147 року — Уненеж.

Ніжин пережив багато — і навалу монгольського хана Менгу, і набіги кочівників... Але місто відроджувалося, відбудовувалося і поверталося до життя. З 1320 року Ніжин входив до складу Великого князівства Литовського. На початку XVI століття в результаті війни місто у складі Чернігово-Сіверських земель відійшло до Московії. 1618 року Польща отримала владу над Сіверськими землями і Ніжином зокрема. Місто заново відбудували й укріпили. А 1625 року Ніжину надали Магдебурзьке право.

30 років місто перебувало під владою поляків. 1648 року війська Богдана Хмельницького звільнили Ніжин від панування Речі Посполитої. Через 15 років, 1663 року, тут відбулася Чорна рада, на якій козаки обрали Івана Брюховецького гетьманом Лівобережної України.

З кінця XVII століття Ніжин став одним із найбільших торговельних центрів. У місті регулярно проходили ярмарки, на які чумаки привозили сіль із Криму, рибу з Дону, а туди везли огірки. До речі, вже багато років у місті працює консервний завод, який виготовляє знамениті соління. Біля входу до нього стоїть пам’ятник ніжинському огірку.

У місті розвивалася не лише економіка, а й духовне та культурне життя, будувалися школи, лікарні, храми. 1805 року князь Безбородько заснував у Ніжині Гімназію вищих наук. Тут навчали гуманітарних наук дітей дворян і духовенства. Її випускниками були М. Гоголь, Є. Гребінка, Л. Глібов та інші видатні особистості. Тепер тут Ніжинський державний університет імені М.В. Гоголя. Старовинна будівля університету дуже красива й утопає в зелені Графського парку. Тут приємно гуляти і насолоджуватися тишею. До речі, в Ніжині відкрили перший у світі пам’ятник Гоголю.

Імена багатьох відомих людей пов’язані з Ніжином. Тут народилися художник Микола Самокиш, мореплавець Юрій Лисянський, меценат Іван Фундуклей. У Ніжині жила і працювала відома українська актриса Марія Заньковецька. У місті виступали театральні трупи М. Кропивницького, М. Садовського, П. Саксаганського. Тут провів своє дитинство Сергій Корольов. 1913 року майбутній конструктор космічних кораблів спостерігав за польотом на аероплані льотчика-випробувача Сергія Уточкіна.

Центр міста весь просякнутий історією — тут багато старовинних будівель, пам’ятників, храмів. Ніжин — справжній музей просто неба. Щоправда, не всіма його визначними місцями можна помилуватися. Чимало покинутих, зачинених будівель. Декілька будинків нам не дозволив оглянути охоронець, обмежившись лаконічною відповіддю: «Приватна власність». Служителі одного храму заборонили робити фото, в іншій церкві нав’язливо пропонували купити свічки.

Проте нам зустрілися й інші ніжинці — відкриті, доброзичливі, які люблять своє місто. У мене склалося враження, що Ніжин не розбалуваний туристами. Хоча туристичний потенціал міста дуже великий — багата історія, безліч пам’ятників архітектури, унікальні музеї, красиві храми, зелені парки і сквери, багато кафе.