На Вінниччині розпочалися підготовчі роботи для проведення реставрації фасаду палацу Потоцьких

У рамках програми «Велика реставрація» Вінниччина отримала 33 млн грн. Вони надійшли з державного бюджету на ремонт будівлі Вінницького академічного музично-драматичного театру ім. М. Садовського та відновлення палацу Потоцьких у Тульчині.

На останній об’єкт припало 27 млн грн. Щоб раціонально розподілити ці кошти було проведене експертне дослідження, на яке за клопотанням народної депутатки Лариси Білозір з депутатської субвенції виділили 1 млн. 234 тис. грн. із коштів платників податків. Відповідно до висновків, у плані робіт передбачається: ремонт даху, а це заміна перекриття, дерев’яних конструкцій, фронтону, покрівлі; заміна вікон та дверей на дерев’яні з історичним обрамленням; ремонт фасадів, що дозволить відновити історичний вигляд та повернути автентичний колір палацу.

«Також проводитимуться протиаварійні роботи у внутрішніх приміщеннях. Але на цьому не зупиняємось, – відзначила Лариса Білозір. – Я вже направила офіційне звернення до Міністерства фінансів щодо спрямування 387 тис. грн зекономлених під час відкритих торгів, на розробку проектно-кошторисної документації для відновлення східної та західної (яка втрачена) галерей. Це рішення буде винесено на розгляд уряду».

Як писав «День», палац Потоцьких у Тульчині збудований наприкінці вісімнадцятого століття за проєктом французького архітектора Лакруа на замовлення представників родини Потоцьких. У часи їхнього володарювання та господарювання це був розвинений ансамбль декількох споруд. Садиба магната мала палац і два бічні флігелі, картинну галерею, бібліотеку на 17 тис. томів і невелику друкарню, а також манеж і стайні, садибний театр, оранжерею і парк на 10 гектарів з назвою «Хороше» (садівник англієць Міллер). Була й мережа каналів і ставків. Галявини парку прикрашали альтанки, фонтани, скульптура. Кількома підземними спорудами, тунелями палац Потоцьких з’єднувався з іншими об’єктами Тульчина. Підземелля залишилися з середньовіччя і використовувалися для схову від нападників, зокрема турків, а також графом Потоцьким у своїх цілях.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниччина, «День»