Firefly Aerospace побудує мунлендер для висадки на Місяць до вересня 2023 року

NASA підтвердила готовність місячного посадкового модуля Blue Ghost компанії Firefly Aerospace відповідно до графіку місячної місії Artemis — до вересня 2023 року. Firefly Aerospace у межах програми NASA розробляє мунлендер, призначений для забезпечення комплексних послуг доставки, зокрема, інтеграції корисного навантаження, запуску та посадки на Місяць. Місія Blue Ghost стане першою з низки щорічних місій Firefly на поверхню супутника Землі.

Компанія Firefly Aerospace, лідер у сфері економних і надійних космічних ракет-носіїв і сервісів, оголосила про досягнення важливої віхи проєкту, успішно завершивши етап критичного огляду конструкції (CDR — Critical Design Review) місячного посадкового модуля. Проходження CDR відкриває шлях для будівництва Blue Ghost. Згідно з графіком місії Artemis, мунлендер має приземлитися в місячному басейні Моря Криз у вересні 2023 року. Модуль доставить на поверхню нашого супутника десять корисних вантажів NASA, а також кілька комерційних вантажів. «Ця віха знаменує собою ще один крок у жорсткому графіку проєкту, і його досягнення ще раз демонструє здатність нашої команди послідовно виконувати неймовірну роботу, — заявив Том Марк'юзік, генеральний директор Firefly. — Ця місія є передвісником наших планів на майбутнє — збільшення кількості місій з обслуговування та доставлення корисного навантаження в місячному просторі, що започаткують місячну економіку. Для нас велика честь продемонструвати здатність надавати такі послуги для NASA і для наших комерційних клієнтів».

Blue Ghost контролюватиме безпечну доставку корисного навантаження під час транзиту до Місяця і на його орбіту, а також на поверхні Місяця. Доставлені на поверхню апарати будуть досліджувати властивості реголіту, геофізичні характеристики поверхні і взаємодію сонячного вітру та магнітного поля Землі. Також буде проведено кілька демонстрацій ключових технологій, пов'язаних з навігацією і збором зразків.

«Місія Blue Ghost відкриває для Firefly Aerospace нові можливості щодо співпраці з аерокосмічною адміністрацією та іншими партнерами. Ми пишаємося високою оцінкою наших партнерів з NASA і раді, що можемо приєднатися до такої амбітної міжнародної програми, як Artemis, — прокоментував Макс Поляков, співзасновник і основний інвестор Firefly. — Місяць —вкрай важливий для більш далеких місій людства. Він має стати своєрідною базою, фортом, де в майбутньому будуть створюватися необхідні ресурси. У подібному освоєнні Місяця ми бачимо одну зі стратегічних цілей компанії».

Море Криз було предметом вивчення попередніх місячних місій. Там свого часу здійснили посадку радянські апарати «Луна 15», «Луна 23» і «Луна 24». У 2012 році місія NASA GRAIL підтвердила і зазначила на мапі концентрацію мас у центрі басейну.

Довідково

У 2018 році Firefly Aerospace була обрана NASA для укладення контракту на комерційне обслуговування місячного корисного навантаження в програмі освоєння Місяця Artemis. У межах програми Artemis Firefly Aerospace відповідатиме за комплексні послуги доставлення, включаючи інтеграцію корисного навантаження, запуск, посадку на Місяць і виконання місій з використанням посадкового модуля Blue Ghost. У лютому 2021 року був підписаний контракт на суму 93,3 мільйони доларів між Firefly і аерокосмічною адміністрацією на доставку пакета з 10 наукових досліджень і демонстрацій технологій на Місяць в 2023 році. Місячний посадковий модуль Blue Ghost має корисне навантаження 50 кг.

Firefly Aerospace Firefly Aerospace — приватна аерокосмічна компанія, яка надає космічні транспортні послуги (від низької навколоземної орбіти й до Місяця), створюючи надійний, недорогий і швидкий доступ у космос. Firefly пропонує запуск, переміщення в навколоземному просторі та посадку на поверхню Місяця за допомогою своїх платформ Alpha, Beta, SUV і Blue Ghost.
Макс Поляков — міжнародний підприємець у сфері космічних технологій і IT, економіст, громадський діяч, інвестор і філантроп, є послідовником теорії ноосфери Володимира Вернадського та засновником фонду Noosphere Ventures, найбільшим інвестором Firefly Aerospace.