Призупинення відшкодування ПДВ експортерам призведе до зупинки виробництв та негативно позначиться на надходженнях до бюджету

Для держави життєво важливо зберегти повноцінну роботу експортерів та відновити відшкодування ПДВ. Призупинення відшкодування ПДВ, запроваджене у зв’язку з воєнним станом в Україні, різко негативно вплине на українських виробників та призведе ближчим часом або до використання цілком законних схем нетипового експорту, або до зупинки виробництв.

Про це йдеться у листі Української Ради Бізнесу на адресу уряду та парламентських комітетів, оприлюдненому на сайті УРБ в середу, 20 квітня.

«Внаслідок військової агресії РФ проти України суттєво змінились умови роботи бізнесу та економіки в цілому. Зараз критично важливим є перехід до економіки воєнного часу, коли значна частина видатків держбюджету має фінансуватись не за рахунок витискання з підприємців податків, що призведе до закриття підприємства, а за рахунок зовнішніх запозичень під низькі відсотки та фінансової допомоги міжнародних структур», - зазначають автори листа.

В разі призупинення виробництва держава втратить надходження не лише з ПДВ, а й ПДФО та ЄСВ. Крім цього, державі доведеться додатково витрачати кошти на виплати звільненим працівникам та валютні резерви щоб компенсувати втрати валютних надходжень.

В найбільш важкому стані опинилися підприємства, які мають частку експорту у 50-100%, та частку елементів собівартості, які закуповуються ними у платників ПДВ, у розмірі 50-90%. Вони стрімко втрачають обігові кошти, що робить неможливим продовження виробництва вже в найближчі місяці. В першу чергу це підприємства сфери металургії, машинобудування, виробництво харчової продукції тощо.

«Виграючи у періоді одного-двох місяців, збираючи з експортерів ПДВ та не повертаючи їм, держава втратить значно більше у періоді трьох - шести місяців, недоотримавши у рази більші суми, ніж збере зараз», - наголошують в Українській Раді Бізнесу.

Представники бізнес-асоціацій пропонують використовувати інші джерела додаткових надходжень для фінансування потреб бюджету та ЗСУ, перш за все - тимчасові  імпортні мита на товари, які масово виробляються в Україні. Це з одного боку, захистить вітчизняного виробника, а з іншого - надасть додаткові надходження до бюджету.

«Як тимчасове проміжне рішення, може розглядатися надання ПДВ-облігацій (облігації внутрішньої державної позики на суми ПДВ) на частину невідшкодованного ПДВ за умови відшкодування іншої частини. Це дозволить отримувати під заставу таких облігацій нові кредити, - пропонують в УРБ. - Закликаємо Прем’єр-міністра України, Міністра економіки України, керівників профільних Комітетів Верховної Ради України провести фахове обговорення із представниками бізнесу та спільно погодити подальші кроки для забезпечення функціонування економіки воєнного часу».