44% найцінніших природних територій України охоплені війною

Українська природоохоронна група повідомляє, що загальна площа лісів, що опинилася у зоні бойових дій, під тимчасовим контролем російських загарбників або яка є недоступною для України, становить понад 3 млн га. Це приблизно 22 % усіх лісових територій України. У зоні бойових дій під окупаційними військами перебувають 1 654 736 га цілинних степів, що становить орієнтовно 59 % степів у всій Україні, та 4514 га чагарникової рослинності – понад 10% таких площ України. Природно-заповідний фонд найвищого рангу охорони (національні парки, природні і біосферні заповідники, національні природні парки) охоплює 1 236 366 га, а це 44 % з них опинилися в зоні бойових дій, під тимчасовим контролем російських загарбників або є недоступними для України. Для того, щоб врятувати ці території Українська природоохоронна група започаткувала ініціативу започаткувала ініціативу «Рятуємо природу у дні війни разом». До неї можуть долучитись небайдужі люди всієї планети.

«Уздовж державного кордону і Азово-Чорноморського узбережжя знаходяться найцінніші, унікальні заповідні території. Ідеться не лише про 100-річну Асканію-Нова або Чорноморський біосферний заповідник, що є об'єктами охорони ЮНЕСКО, але й десятки інших унікальних заповідників і національних парків. Опинившись в тимчасовій окупації, адміністрації природоохоронних територій втратили будь-яку можливість охороняти заповідні землі; самі працівники опинилися під загрозою загинути від обстрілів і переживають гуманітарну кризу. Тварини, що утримуються в реабілітаційних центрах, зоопарках та розплідниках, помирають без кормів. Значна частина всього, що десятиліттями перебувало під особливою охороною держави, зокрема природа на окупованих територіях, не має жодних гарантій збереження».

До того ж, на окупованих територіях є велика кількість унікальних куточків природи, які не мають охоронного статусу. Це старі заболочені ліси на півночі країни, степи на сході і півдні, крейдяні гори Слобожанщини, усі приморські екосистеми. Не треба забувати і про окуповані раніше Крим та Донбас, що також є скарбницею неповторних природних екосистем. Враховуючи варварський характер дій російських загарбників, за будь-якої нагоди ресурси, доступні ворогу, будуть вивезені або знищені. Знаючи досвід Криму, немає сумніву, що за час окупації цілком може розпочатись варварське освоєння або пряме знищення природних ресурсів. Ще гірше з лісами: на окупованих територіях ніхто не гасить пожежі, що масово спалахують в місцях дії реактивної артилерії. Уже зараз втрачено тисячі гектарів лісів Полісся і Слобожанщини.

Підготувала Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», ілюстрація – Української природоохоронної групи