У Варшаві відбулася світова прем'єра вистави про кримсько-татарських політв'язнів

17 грудня 2021 року у Польському театрі імені Арнольда Шифмана у Варшаві відбулася світова прем’єра документального перформансу «Крим, 5-та ранку».

Українські драматургині Наталя Ворожбит та Анастасія Косодій створили документальну п’єсу на основі інтерв’ю з 11 ув’язненими громадянськими журналістами та їхніми родинами. Режисер перформативного читання у Польщі – Єжи Лях, куратори проєкту – Алім Алієв та Надія Соколенко. Музику для перформансу створили Усеїн Бекіров, Джамала, Геннадій Бойченко та гурт «Мусафір» (Шевкет Зморка, Серан Бердубеков, Ділявер Османов). Переклад тексту перформансу польською – Володимир Дишлевук, продюсування – Магдалена Мроз.

До перформансу у Варшаві долучилися актори Польського театру Марта Домбровська, Ева Доманська, Катажина Скажанка, Дорота Ландовська, Марта Алаборська, Ганна Шарга, Томаш Драбек, Шимон Кушмідер, Марцін Єнджеєвський, Марек Боцяняк, Уляна Дрижак, Моніка Лопушинська.

Запрошені читці: Малгожата Гошєвська – Віцемаршал Сейму Республіки Польщі, Андрій Дещиця – посол України в Польщі, Данута Пшивара – голова Ради Гельсінського фонду з прав людини, Мирослава Керик – голова правління фонду «Наш вибір», Недім Усейнов – кримськотатарський активіст і представник Координаційної ради Світового конгресу кримських татар у Польщі, Мацей Піотровський – редактор «Експресу» Українського інституту свободи, Б'янка Залевська – журналістка.

«Наш проєкт має назву “Крим, 5-та ранку” – час, коли темні сили можуть прийти у дім, де всі сплять, перевернути все догори дригом та забрати до в’язниці батька, сина або чоловіка. Нещодавно на світанку у Старому Криму пройшли чергові обшуки у кримськотатарського активіста Нарімана Аметова, якого невдовзі затримали. А кілька місяців тому заарештували найгучніший голос всіх жителів Криму – Нарімана Джеляла. Тому ми хочемо всьому світові розповісти історії кримських політв’язнів, їхніх родин. Цей проєкт не тільки про політв’язнів, але й про долі, мрії та, власне, нас самих», – розповів заступник директора Українського інституту Алім Алієв.

«Цей проєкт є необхідним та важливим з багатьох причин, адже торкається теми, яка стосується нас всіх, звідки ми б не були. Всіх, хто цінує свободу, культурну ідентичність, право на існування. Особливо у ці часи, ці політичні обставини, тема є надзвичайно важливою. Як ніколи ми потребуємо дружніх стосунків, солідарності та партнерств», – зазначив креативний директор Польського театру імені Арнольда Шифмана у Варшаві Януш Майчерек.

Проєкт «Крим, 5-та ранку» реалізується, щоб привернути увагу світового суспільства до порушення прав людини на тимчасово окупованому Кримському півострові. Проєкт складається з документ-перформансу «Крим, 5-та ранку», однойменної книги-п’єси з інформацією про героїв проєкту, інтерактивного сайту, а також кампанії з підтримки політв’язнів та їхніх родин у Криму, долучитися до якої може кожен.

У Польщі проєкт реалізований спільно з Українським інститутом, Міністерством закордонних справ України, Молодіжною театральною компанією Доллмен, Посольством України в Республіці Польща, Польським театром у Варшаві за інформаційної підтримки Фонду «Наш вибір».

Українська прем’єра документального перформансу відбулася 2 листопада, у Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів, в Українському домі у Києві за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Меджлісу кримськотатарського народу.

Дізнатися більше про проєкт можна на сайті та у трансляції прем'єри вистави в Києві та Варшаві.

Додатково

Український інститут – державна інституція у сфері управління Міністерства закордонних справ України. Місія Українського інституту – зміцнення міжнародної і внутрішньої суб'єктності України засобами культурної дипломатії. Ми налагоджуємо міжнародні культурні зв'язки між людьми та інституціями і створюємо можливості для взаємодії українців зі світом.