«Уся світова економіка відчує наслідки»

Міжнародні фінансові організації попередили людство про тяжкі економічні наслідки вторгнення Росії та анонсували мільярдні програми підтримки України

Керівники міжнародних фінансових установ з програмами в Україні та сусідніх країнах вийшли зі спільною заявою про підтримку України та країн-сусідів України, які приймають вимушено переміщених осіб.

Про це повідомив представники України в МВФ Владислав Рашкован. Текст заяви українською мовою він опублікував на своїй сторінці в соціальній мережі Фейсбук.

Заяву підписали Odile Renaud-Basso, президентка Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), Werner Hoyer, президент Європейського інвестиційного банку (ЄІБ), Carlo Monticelli, керуючий Банку розвитку Ради Європи (БРРЄ), Kristalina Georgieva, директорка-розпорядниця Міжнародного валютного фонду (МВФ) та David Malpass, президент Групи Світового банку (WBG).
В заяві йдеться: «Ми, глави ЄБРР, ЄІБ, БРРЄ, МВФ та Світового банку, зустрілися сьогодні, щоб обговорити вплив війни в Україні на світову економіку та нашу відповідну та колективну відповідь на цю кризу. Ми в жаху і глибоко стурбовані вторгненням Росії в Україну та кризою, що виникла. Напади на цивільне населення та цивільну інфраструктуру завдають величезних страждань, створюють масове переміщення населення, загрожують міжнародному миру та безпеці та ставлять під загрозу основні соціальні та економічні потреби людей у всьому світі.

Окрім нищівної людської катастрофи, що розгортається в Україні, війна порушує життєдіяльність у всьому регіоні та за його межами. Наслідки будуть величезними — від скорочення поставок енергії та продовольства, до зростання цін і бідності та масштабної реконструкції України, і все це перешкоджатиме відновленню світу після пандемії.

Уся світова економіка відчує наслідки кризи через уповільнення зростання, перебої в торгівлі та більш високої інфляції, завдаючи особливу шкоду найбіднішим та найуразливішим верствам населення. Вищі ціни на такі товари, як продукти харчування та енергоносії, призведуть до подальшого зростання інфляції. Країни, особливо сусідні з Україною, зазнають перебоїв у торгівлі, ланцюжках поставок і грошових переказів, а також сплески потоків біженців. Зниження довіри та підвищена невизначеність інвесторів вплинуть на ціни активів, погіршать фінансові умови і навіть можуть призвести до відтоку капіталу з ринків, що розвиваються.

Наші установи відреагували надзвичайною підтримкою Україні та її сусідам.

ЄБРР схвалив «Війна з Україною – пакет стійкості ЄБРР», початковий розмір якого становив 2 мільярди євро, щоб задовольнити негайні потреби людей, які постраждали від війни, та – коли дозволяють умови – підтримати суттєву відбудову України. Пакет ЄБРР включає негайну Resilience and Livelihoods програму, яка охоплює сфери енергетичної безпеки, ядерної безпеки, муніципальних послуг, підтримки фінансування торгівлі та ліквідності для МСБ в Україні та в сусідніх постраждалих країнах. Як тільки умови дозволять, ЄБРР також буде готовий взяти участь у програмі реконструкції України, відновити засоби для існування та бізнесу; відновити життєво важливу інфраструктуру; підтримувати належне управління; і надати доступ до послуг. Програма передбачає співпрацю з міжнародними партнерами, включаючи ЄС і США, а також з двосторонніми донорами та іншими міжнародними фінансовими установами.

ЄІБ підготував екстрений пакет солідарності для України на суму 2 мільярди євро, включаючи надання 668 мільйонів євро негайної допомоги українській владі. Програма була розроблена у тісній співпраці з Європейською комісією. У рамках цього пакету Банк також прискорює надання додатково 1,3 млрд євро для інфраструктурних проектів. З екстреної допомоги ліквідності за минулому тижні було виплачено 329 мільйонів євро. Додатково 329 мільйонів євро буде виплачено протягом найближчих днів. Паралельно Банк розробляє багатомільярдний пакет євро для країн східного та південного сусідства ЄС, регіону розширення ЄС та Центральної Азії, щоб пом’якшити наслідки кризи біженців та допомогти подолати соціальні та економічні наслідки, спричинені війною. В межах ЄС ЄІБ буде тісно співпрацювати з державами-членами, національними банками та Європейською комісією для підготовки плану дій, щоб допомогти пом’якшити вплив кризи біженців на країни ЄС, які приймають біженців.

БРРЄ згідно зі своїм спеціальним соціальним мандатом надав невідкладні гранти сусіднім з Україною країнам для покриття невідкладних потреб біженців, включаючи транспортування та адаптацію. БРРЄ готовий також надати гнучкі позики з швидким виплатою для задоволення значних фінансових потреб сусідніх та інших країн, які приймають великий приплив біженців, залишаючись при цьому зосередженим на соціальному секторі.

9 березня МВФ надав Україні екстрену допомогу в розмірі 1,4 мільярда доларів США в рамках Інструменту швидкого фінансування (RFI), щоб допомогти задовольнити нагальні потреби у фінансуванні, в тому числі для пом’якшення економічних наслідків війни. Співробітники МВФ продовжують тісно співпрацювати з владою для надання політичної підтримки, оскільки вони продовжують розробляти та впроваджувати ефективні заходи з пом’якшення кризи. Зараз МВФ також співпрацює з Молдовою, яка звернулася з проханням розширити свою існуючу програму, яку підтримує МВФ. Фонд готовий підтримувати сусідні та інші країни, які постраждали від наслідків війни, за допомогою всіх відповідних інструментів.

Група Світового банку вже мобілізовала для України понад 925 мільйонів доларів США, включаючи швидку бюджетну підтримку, щоб допомогти уряду надавати важливі послуги українському народу, з яких було виплачено 350 мільйонів доларів США. Це фінансування є частиною пакету підтримки в розмірі 3 мільярди доларів США, запланованого для України в найближчі місяці. Світовий банк також створив багатодонорський трастовий фонд (MDTF), який є одним з найшвидших, цільових та безпечних механізмів для сприяння передачі грантових ресурсів від донорів в Україну, з внесками в розмірі 145 мільйонів доларів США. Група Світового банку також працює над варіантами допомоги сусіднім країнам, у тому числі для підтримки населення біженців, і продовжить надавати торгове фінансування для підтримки приватного сектора.

Ми визнаємо важливість спільної роботи для координації наших відповідних заходів для підтримки України та сусідів за допомогою фінансування та підтримуючи необхідні політики на місцях. Ми прагнемо зміцнювати міжнародне співробітництво та солідарність перед обличчям цього величезного виклику».

Алла Дубровик-Рохова, «День»